Arendarski na czele SD

[2002-06-09 05:05:50]

Andrzej Arendarski został wybrany nowym przewodniczącym Stronnictwa Demokratycznego podczas XX Kongresu partii, który w sobotę obradował w Warszawie.

SD pragnie reprezentować interesy rzemieślników, inteligencji, małych i średnich przedsiębiorców oraz handlowców. Partia, według swoich własnych danych, liczy około 12 tys. członków. W ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych kandydaci SD startowali z list wyborczych koalicji SLD-UP. Mandat poselski zdobył tylko Jan Klimek, ówczesny szef partii.

Istniejące obecnie Stronnictwo Demokratyczne zostało założone w 1944 r. W czasach realnego socjalizmu było partią formalnie niezależną, a w praktyce satelicką wobec PZPR, stanowiąc dla komunistów "pas transmisyjny" w środowiskach rzemieślniczych i inteligenckich. Do 1989 r. brało udział w sprawowaniu władzy, a jego członkowie zajmowali prominentne stanowiska, choć jednocześnie w szeregach stronnictwa znajdowało się wielu późniejszych działaczy opozycji antykomunistycznej (m.in. Hanna Suchocka, Janusz Korwin-Mikke).

W 1989 r. podczas obrad Okrągłego Stołu i wyborów do Sejmu kontraktowego SD występowało w koalicji z PZPR. Po wyborach SD i Zjednoczone Stronnictwo Ludowe, druga z satelickich partii PZPR, odstąpiły od swoich dotychczasowych mocodawców i zawarły sojusz z posłami obozu solidarnościowego, dzięki czemu możliwe było powołanie pierwszego w powojennej Polsce nie-komunistycznego rządu premiera Mazowieckiego. W kolejnych latach stronnictwo straciło na znaczeniu. Odpływ członków, wpływów politycznych i tytułów prasowych ("Kurier Polski") sprawił, że SD niemal zupełnie znikło ze świadomości społecznej. Zwykle występowało razem z UW, stanowiąc dla unitów koalicjanta cennego zwłaszcza ze względu na swój stosunkowo duży majątek zachowany z czasów PRL.
Andrzej Arendarski jest byłym posłem Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego i Kongresu Liberalno-Demokratycznego. W 1990 r. współtworzył Krajową Izbę Gospodarczą (wchłonęła majątek istniejącej w PRL Polskiej Izby Handlu Zagranicznego), której przewodzi do dzisiaj. W rządzie Hanny Suchockiej był ministrem współpracy gospodarczej z zagranicą.

- Mało jest rad nadzorczych, w których by Andrzej Arendarski nie zasiadał - napisał miesięcznik "Profit" w numerze z kwietnia br.

Arendarski jest prezesem Tel-Energo i Niezależnego Operatora Międzystrefowego. W przeszłości wchodził w skład rad nadzorczych Gas Tradingu, Universalu, Unitry i Banku Posnania. Dziś zasiada w RN m.in. Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, Agrosu, Stalexportu, Konsalnetu, Pekpolu, PIA Piasecki, TIGA Marina, Biura Reklamy. Ponadto przewodniczy społecznie m.in. Radzie Fundacji Godła "Teraz Polska", Komitetowi Polskiej Nagrody Jakości, jury konkursu Mister Exportu oraz kapitule konkursu "Przedsiębiorstwo Fair Play".

Marek Tobolewski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 września:

1900 - Rozpoczął obrady V Kongres II Międzynarodówki, który powołał Międzynarodowe Biuro Socjalistyczne. W jego skład jako polscy delegaci weszli: B. A. Jędrzejowski z PPS, H. Diamand z PPSD, C. Wojnarowska z SDKPiL

1923 - W Bułgarii wybuchło powstanie wrześniowe, zainicjowane przez Bułgarską Partię Komunistyczną w odpowiedzi na prawicowo-wojskowy zamach stanu.

1939 - Ukazał się ostatni numer "Robotnika".

1973 - Zmarł Pablo Neruda, poeta chilijski, laureat nagrody Nobla.

1976 - Komitet Obrony Robotników (KOR) ogłosił swoje powstanie. Za cel postawił sobie udzielanie pomocy prawnej, lekarskiej i finansowej represjonowanym. Wśród jego założycieli byli m.in. J.Kuroń i J.J.Lipski.

1977 - Zmarła Edwarda Orłowska, właśc. Estera Mirer, działaczka komunistyczna.

1993 - Górnicy likwidowanej kopalni "Żory" rozpoczęli okupację budynku Państwowej Agencji Węgla Kamiennego w Katowicach.

2010 - Francja: Przeciwko planowanej przez rząd N. Sarkozy’ego tzw. reformie emerytur protestowało ok. 1 mln osób.


?
Lewica.pl na Facebooku