10 lat Unii Pracy

[2002-06-15 17:02:51]

Unia Pracy obchodzi dzisiaj 10. rocznicę swego powstania. Z tej okazji w Warszawie zebrali się członkowie i sympatycy partii. Obradująca po spotkaniu Rada Krajowa UP zaakceptowała porozumienie w sprawie koalicji wyborczej z SLD w wyborach samorządowych w 2002 r.

Karol Modzelewski, były honorowy przewodniczący partii, "za wierność wartościom polskiej lewicy i konsekwentne ich głoszenie" otrzymał Nagrodę im. Ignacego Daszyńskiego, ustanowioną z okazji rocznicy. Ze względu na zagraniczny wyjazd laureat nie mógł odebrać wyróżnienia osobiście. Modzelewski podziękował za nagrodę w liście do władz partii, który odczytano zebranym.

Na rocznicowym spotkaniu zabrakło Ryszarda Bugaja, byłego szefa partii, który zrezygnował z członkostwa w UP w sprzeciwie wobec jej koalicji z postkomunistycznym SLD. Nie byli też obecni inni dawni liderzy: Zbigniew Bujak i Artur Smółko, dziś członkowie Unii Wolności.

Na spotkanie przybyli natomiast zaproszeni goście: przedstawiciele Prezydenta z ministrem Dariuszem Szymczychą, liczni reprezentanci koalicyjnych partii (z SLD m.in. Jerzy Szmajdziński i Tadeusz Iwiński), przedstawiciele rządu, władz stolicy, dziennikarze, ludzie kultury.

Decyzją RK UP partia pójdzie do jesiennych wyborów samorządowych w koalicji z SLD. Zgodnie z projektem umowy, podobnie jak w ostatnich wyborach parlamentarnych, na dziewięciu kandydatów SLD, ma przypadać jeden kandydat wyznaczony przez UP. Według tego samego parytetu zgłaszani będą kandydaci na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Każda partia koalicji wśród swych kandydatów ma umieścić przynajmniej 30 proc. kobiet. Koalicyjna lista ma być otwarta dla innych formacji popierających wspólny program.

Oficjalną umowę liderzy SLD i UP podpiszą w najbliższą środę.


Unia Pracy powstała w czerwcu 1992 w wyniku połączenia Solidarności Pracy (R. Bugaj), Ruchu Demokratyczno-Społecznego (Z. Bujak), Wielkopolskiej Unii Socjaldemokratycznej (wcześniej wchodzącej w skład PUS wywodzącej się z reformatorskich środowisk PZPR) oraz części działaczy PPS. Była pierwszym dużym podmiotem politycznym, w którym działali wspólnie dawni członkowie PZPR i ludzie z solidarnościowej opozycji demokratycznej.
Karol Modzelewski, urodzony w 1937 r. historyk, działacz opozycji antykomunistycznej. Początkowo członek PZPR, w 1964 r. wydalony z partii i skazany na karę 3 lat więzienia za opublikowanie wraz z Jackiem Kuroniem Listu otwartego do członków PZPR.

Ponownie uwięziony w marcu 1968. W latach 1980-1981 rzecznik prasowy Krajowej Komisji Porozumiewawczej NSZZ "Solidarność", w 1981 członek Zarządu Regionu Dolny Śląsk. Internowany w stanie wojennym, uwolniony w 1984. W latach 1989-1991 senator, w latach 1992-1995 honorowy przewodniczący Unii Pracy. W 1998 r. odznaczony Orderem Orła Białego.

Marek Tobolewski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


6 listopada:

1841 - W organie furierystów "London Phalanx" pojawił się wyraz "socialisation".

1890 - W Lublinie zmarł Piotr Ściegienny, ksiądz, działacz niepodległościowy, radykalny przywódca chłopski i socjalista utopijny. W okresie międzywojennym przy jego grobie kończyły się manifestacje robotnicze i pochody z okazji 1 Maja.

1918 - Proklamowano Republikę Tarnobrzeską.

1923 - W czasie robotniczej demonstracji na ulicach Krakowa doszło do ciężkich starć z wojskiem i policją; po obu stronach zginęło łącznie 31 osób.

1923 - Starcia robotników z wojskiem i policją w Borysławiu; 3 zabitych i 10 ciężko rannych.

1929 - Odbył się 24-godzinny strajk protestacyjny górników i hutników z Górnego Śląska i Zagłębia przeciwko niskim płacom.

1933 - Urodził się Carlos Correia, gwinejski polityk, członek lewicowej PAIGC, czterokrotny premier Gwinei Bissau

1951 - Z linii montażowej FSO zjechał pierwszy samochód marki Warszawa.

1980 - W RFN powstał trzeci rząd socjaldemokraty Helmuta Schmidta.

1990 - Mary Robinson z Partii Pracy wygrała wybory prezydenckie w Irlandii.

1996 - Hugo Chávez wygrał wybory prezydenckie w Wenezueli.


?
Lewica.pl na Facebooku