10 lat Unii Pracy
[2002-06-15 17:02:51]
Karol Modzelewski, były honorowy przewodniczący partii, "za wierność wartościom polskiej lewicy i konsekwentne ich głoszenie" otrzymał Nagrodę im. Ignacego Daszyńskiego, ustanowioną z okazji rocznicy. Ze względu na zagraniczny wyjazd laureat nie mógł odebrać wyróżnienia osobiście. Modzelewski podziękował za nagrodę w liście do władz partii, który odczytano zebranym. Na rocznicowym spotkaniu zabrakło Ryszarda Bugaja, byłego szefa partii, który zrezygnował z członkostwa w UP w sprzeciwie wobec jej koalicji z postkomunistycznym SLD. Nie byli też obecni inni dawni liderzy: Zbigniew Bujak i Artur Smółko, dziś członkowie Unii Wolności. Na spotkanie przybyli natomiast zaproszeni goście: przedstawiciele Prezydenta z ministrem Dariuszem Szymczychą, liczni reprezentanci koalicyjnych partii (z SLD m.in. Jerzy Szmajdziński i Tadeusz Iwiński), przedstawiciele rządu, władz stolicy, dziennikarze, ludzie kultury. Decyzją RK UP partia pójdzie do jesiennych wyborów samorządowych w koalicji z SLD. Zgodnie z projektem umowy, podobnie jak w ostatnich wyborach parlamentarnych, na dziewięciu kandydatów SLD, ma przypadać jeden kandydat wyznaczony przez UP. Według tego samego parytetu zgłaszani będą kandydaci na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Każda partia koalicji wśród swych kandydatów ma umieścić przynajmniej 30 proc. kobiet. Koalicyjna lista ma być otwarta dla innych formacji popierających wspólny program. Oficjalną umowę liderzy SLD i UP podpiszą w najbliższą środę. Unia Pracy powstała w czerwcu 1992 w wyniku połączenia Solidarności Pracy (R. Bugaj), Ruchu Demokratyczno-Społecznego (Z. Bujak), Wielkopolskiej Unii Socjaldemokratycznej (wcześniej wchodzącej w skład PUS wywodzącej się z reformatorskich środowisk PZPR) oraz części działaczy PPS. Była pierwszym dużym podmiotem politycznym, w którym działali wspólnie dawni członkowie PZPR i ludzie z solidarnościowej opozycji demokratycznej. |
|
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Mury, militaryzacja, wsobność.
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Manichejczycy i hipsterzy
- Pod prąd!: Spowiedź Millera
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
27 listopada:
1892 - W Paryżu zakończył się zjazd działaczy polskich organizacji socjalistycznych, który utworzył Związek Zagraniczny Socjalistów Polskich i przyjął założenia do "Szkicu programu Polskiej Partii Socjalistycznej".
1921 - W Uhrovcu urodził się Alexander Dubček, działacz polityczny, przywódca obozu reform z okresu praskiej wiosny.
1924 - Początek zakończonego częściowym zwycięstwem strajku 120 tysięcy włokniarzy (głównie okręg łódzki); postulaty płacowe.
1978 - Założono Partię Pracujących Kurdystanu (PKK).
1986 - W całej Francji 600 tys. studentów i licealistów manifestowało przeciwko forsowanemu przez prawicowy rząd projektowi zmian w szkolnictwie wyższym.
2005 - Manuel Zelaya wygrał wybory prezydenckie w Hondurasie.
2012 - Palestyna: W Ramallah odbyła się ekshumacja zwłok Jasira Arafata.
?