Olejniczak wstydzi się osób homoseksualnych?

[2006-06-13 08:34:24]

Wojciech Olejniczak w wywiadzie dla "Trybuny": Homoseksualiści nie zgłaszają potrzeb uznania swoich praw, więc nie ma o czym mówić.

Wojciech Olejniczak, marszałek Sejmu i przewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej, wyraził na łamach dziennika "Trybuna" opinię, że osoby homoseksualne w Polsce nie zgłaszają potrzeb uznania swoich praw, a więc problem nie istnieje. Słowa te zbulwersowały niektórych przedstawicieli mniejszości.

Jako pierwszy słowa Olejniczaka oprotestował Szymon Niemiec, znany działacz gejowski. Dziwi mnie i zniesmacza fakt, że w sytuacji, kiedy Polska stoi w obliczu najpoważniejszego od lat zagrożenia totalitaryzmem i fundamentalizmem moralnym, Pan, jako Przewodniczący jedynej lewicowej partii w Parlamencie, próbuje wycofywać się ze słów, które tak chętnie Pana partia forsowała podczas kampanii wyborczej. Odbieram to jako osobistą zniewagę. Pragnę Pana zapewnić, że skutecznie zniechęcił mnie Pan, jako obywatela do wspierania Pana w dalszej działalności politycznej - czytamy w liście skierowanym do Olejniczaka.

Szymon Niemiec wymienia różnorodne inicjatywy na rzecz środowiska osób homoseksualnych, m. in.: projekt ustawy o rejestrowanych związkach partnerskich, wniesiony przez klub SLD czy liczne spotkania klubu z przedstawicielami organizacji broniących praw osób homoseksualnych. Jego zdaniem, Sojusz Lewicy Demokratycznej, jak i sam Olejniczak, był wielokrotnie informowany o postulatach zrównania praw osób heteroseksualnych i homoseksualnych.

Olejniczak powiedział, że kwestie wolnościowe i równościowe w hierarchii zadań SLD są obecne i zajmują ważne miejsce. Jednak na pytanie czy demonstrujące na Paradzie Równości środowiska mogą oczekiwać zrównania swoich praw z prawami, które są czymś normalnym w dużej części krajów Unii Europejskiej, odpowiedział: Ale dziś nie ma takich oczekiwań ze strony mniejszości seksualnych w Polsce. Trzeba więc do tego podchodzić w sposób spokojny, stonowany i nie straszyć Polaków homoseksualistami.

Na forach portali dla osób homoseksualnych można przeczytać wiele gorzkich słów pod adresem przewodniczącego SLD. Czytamy np. w portalu Lesbijka.org.pl: Najpierw idiotyczny pomysł o startowaniu na fotel prezydenta 100(L)icy, który mam nadzieję wyparuje mu z głowy, a teraz ten wywiad. To nie jest ten sam Wojciech Olejniczak co jeszcze kilka tygodni temu oraz Czy SLD po ewentualnym sukcesie w następnych wyborach znowu odwróci się plecami do gejów i lesbijek by nie drażnić prawicy i Kościoła, jak zrobiło to za rządów Millera i Belki?

W sobotniej Paradzie Równości uczestniczyli również politycy. Obecni byli posłowie SLD, m. in. Joanna Senyszyn i Piotr Gadzinowski, przewodniczący partii lewicowych, m. in. Marek Borowski (Socjaldemokracja Polska), Jan Barański (RACJA Polskiej Lewicy), Piotr Musiał (Unia Lewicy III RP) i Dariusz Szwed (Zieloni 2004) oraz politycy Parlamentu Europejskiego i była senator Maria Szyszkowska. W Paradzie nie wziął udziału Wojciech Olejniczak.

Daniel Ptaszekdrukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:DLACZEGO MÓWIMY „OTWORZYĆ GRANICE”?
ZOOM
15 września (środa), godz. 18.30
NOWA ZIMNA WOJNA A WOJNA O KLIMAT
Wrocław, Przejście Garncarskie 2, Cafe-księgarnia >TAJNE KOMPLETY<
Czwartek,23.09.2021
20 LAT „WOJNY Z TERRORYZMEM" – WOJNA, OPÓR I KLĘSKI IMPERIALIZMU
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 115
8 września (środa), godz. 18.30
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
Szukam muzyków, realizatorów dźwięku do wspólnego projektu.
wszędzie
zawsze
Petycja o opodatkowaniu księży

Więcej ogłoszeń...


23 września:

1900 - Rozpoczął obrady V Kongres II Międzynarodówki, który powołał Międzynarodowe Biuro Socjalistyczne. W jego skład jako polscy delegaci weszli: B. A. Jędrzejowski z PPS, H. Diamand z PPSD, C. Wojnarowska z SDKPiL

1923 - W Bułgarii wybuchło powstanie wrześniowe, zainicjowane przez Bułgarską Partię Komunistyczną w odpowiedzi na prawicowo-wojskowy zamach stanu.

1939 - Ukazał się ostatni numer "Robotnika".

1973 - Zmarł Pablo Neruda, poeta chilijski, laureat nagrody Nobla.

1976 - Komitet Obrony Robotników (KOR) ogłosił swoje powstanie. Za cel postawił sobie udzielanie pomocy prawnej, lekarskiej i finansowej represjonowanym. Wśród jego założycieli byli m.in. J.Kuroń i J.J.Lipski.

1977 - Zmarła Edwarda Orłowska, właśc. Estera Mirer, działaczka komunistyczna.

1993 - Górnicy likwidowanej kopalni "Żory" rozpoczęli okupację budynku Państwowej Agencji Węgla Kamiennego w Katowicach.

2010 - Francja: Przeciwko planowanej przez rząd N. Sarkozy’ego tzw. reformie emerytur protestowało ok. 1 mln osób.


?
Lewica.pl na Facebooku