Warszawa: Pamięć o Henryku Gradowskim

[2006-08-19 09:39:51]

W pierwszą rocznicę usunięcia pomnika przypominającego o śmierci Henryka Gradowskiego działacze Komunistycznej Partii Polski, Polskiej Partii Socjalistycznej oraz Stowarzyszenia "Pokolenia" uczcili jego pamięć. Na Placu Zawiszy umieszczono tablice informujące o morderstwie dokonanym w tym miejscu przez funkcjonariuszy Policji II RP. Zgromadzeni zapalili również kilkadziesiąt zniczy.

Zwracając się do zgromadzonych historyk Janusz Sujecki z Zespołu Opiekunów Kulturowego Dziedzictwa Warszawy powiedział, że obelisk upamiętniający śmierć H. Gradowskiego został usunięty w nocy z 18 na 19 sierpnia 2005 r. ponieważ władze RP dążą do zatarcia śladów zbrodniczej działalności organów państwowych II Rzeczypospolitej. Dodał, że czynu tego dokonały ci sami ludzie, którzy ostatnio w Zakopanem postawili pomnik grasującemu na Podhalu bandycie Józefowi Kurasiowi ps. "Ogień". Sujecki zwrócił również uwagę na symboliczne znaczenia miejsca zbrodni, nazwanego Placem Artura Zawiszy, uczestnika powstania listopadowego, zamordowanego przez policję carską w tym samym miejscu w 1833 r. A. Zawisza żył dokładnie wiek wcześniej niż H. Gradowski.

Henryk Gradowski, student należący do Komunistycznego Związku Młodzieży Polskiej, został zamordowany przez policję serią strzałów w plecy w nocy z 14 na 15 stycznia 1932 roku. Miał wówczas 23 lata. Z inicjatywą usunięcia pomnika mu poświęconego wystąpili prawicowi radni dzielnicy Ochota. Po raz drugi wyrok na H. Gradowskim wykonano w nocy z 18 na 19 sierpnia 2005 r. usuwając upamiętniający go granitowy kamień. Zdarzenie to spotkało się z oburzeniem i sprzeciwem kilku organizacji lewicowych, a nawet zapowiedzią odbudowy pomnika.

Beata Karoń


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


18 lipca:

1918 - Urodził się Nelson Mandela, przywódca walki z apartheidem w RPA, prezydent tego kraju w latach 1994-99, laureat nagrody Nobla.

1936 - Na Wyspach Kanaryjskich gen. Franco ogłosił stan wojenny, wszczynając bunt przeciwko Republice - początek hiszpańskiej wojny domowej.

1936 - W Warszawie bojówka ONR-Falangi napadła i poraniła nożami Stanisława Dubois, przewodniczącego Rady Głównej Czerwonego Harcerstwa TUR, członka władz naczelnych PPS.

1943 - Partyzanci z Gwardii Ludowej i Batalionów Chłopskich zajęli wieś Solec na Kielecczyźnie, rozbroili posterunek policji, rozbili pocztę, młyn, tartak i spółdzielnię oraz zniszczyły Arbeitsamt.

1950 - Urodził się Jack Layton, lider socjaldemokratycznej Nowej Demokratycznej Partii Kanady.

1988 - Iran zaakceptował rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ ws. zakonczenia wojny z Irakiem.

2006 - Włoska policja uwolniła 113 Polaków żyjących w niewolniczych warunkach w przymusowym obozie pracy w prowincji Apulia na południu kraju.

2007 - Zmarł Kenji Miyamoto, długoletni lider Japońskiej Partii Komunistycznej (Nihon Kyôsantô). Miał 98 lat.


?
Lewica.pl na Facebooku