Strajk w górnictwie?

[2007-01-05 18:42:00]

W poniedziałek w górnictwie rozpocznie się pogotowie strajkowe. Górnicze związki zawodowe nie dogadały się dziś z rządem w sprawie strategii dla górnictwa. Podczas spotkania przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki odrzucili najważniejsze postulaty central związkowych.

Na dzisiejszym posiedzeniu Komisji Trójstronnej ds. bezpieczeństwa socjalnego górników minister Paweł Poncyliusz odrzucił większość uwag central górniczych do rządowej strategii działalności górnictwa węgla kamiennego w Polsce w latach 2007-2015. Uzgodnione wspólnie uwagi górnicze związki zawodowe przekazały 11 grudnia ub. roku na spotkaniu z przedstawicielami resortu gospodarki. Rozmowy w tej sprawie miały być kontynuowane dzisiaj w ministerstwie gospodarki.

Wiceminister gospodarki stwierdził, że dziś negocjacje się kończą. Ministerstwo zgodziło się przyjąć tylko dwie z dwudziestu uwag, zgłoszonych przez centrale związkowe. W dodatku są to mniej ważne zapisy, natomiast te, które były szczególnie ważne dla górnictwa jako branży strategicznej, zostały przez rząd odrzucone informuje Przemysław Skupin, przewodniczący Zespołu ds. Górnictwa Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień`80". Rząd zgodził się tylko na wykreślenie zapisu o tym, że górnictwo ma działać na podstawie ogólnych przepisów z ograniczeniem pomocy finansowej ze strony państwa. Centrale związkowe nie godziły się na taki zapis. Niestety, większość naszych postulatów została odrzucona - mówi Skupin.

Po dzisiejszym spotkaniu w ministerstwie wszystkie działające w górnictwie centrale związkowe przyjęły wspólne stanowisko. W związku z odrzuceniem przez rząd RP, reprezentowany przez sekretarza stanu w Ministerstwie Gospodarki, pana Pawła Poncyliusza, propozycji zapisów do Strategii, przedstawionych przez związki zawodowe stwierdzamy, że dziś rząd kończy negocjacje. - czytamy w stanowisku związków. Działające w górnictwie związki zawodowe ogłosiły jednocześnie, że od 8 stycznia br. we wszystkich kopalniach i zakładach działających w górnictwie rozpocznie się pogotowie strajkowe. W środę, 10 stycznia, górnicze związki mają zdecydować o dalszych działaniach.

Zdaniem Komisji Krajowej "Sierpnia`80", zaprezentowany przez rząd dokument zakłada realne obniżanie wynagrodzeń górniczych, możliwość prywatyzacji kopalń, a także brak niezbędnych inwestycji, prowadzący w efekcie do likwidacji kopalń i obniżania mocy wydobywczych. Dodatkowo nie zawarto w nim żadnych konkretnych propozycji, odnośnie możliwości np. alternatywnego wykorzystania węgla w gospodarce. Przewodniczący związku, Bogusław Ziętek, przypomniał w dzisiejszym stanowisku, iż rząd Jarosława Kaczyńskiego, zapowiedziawszy rozpoczęcie konsultacji społecznych, poprosił partnerów społecznych, w tym związki zawodowe o przedstawienie uwag do projektu dokumentu. Zdaniem Ziętka, zaprzecza temu praktyka resortyu gospodarki, zaprezentowana podczas dzisiejszych rozmów zgórnikami. Naszym postulatem jest przeprowadzenie rzeczywistych, a nie pozorowanych negocjacji na temat strategii wobec górnictwa kamiennego w najbliższych latach - uważa szef "Sierpnia`80".

Magdalena Ostrowska


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 listopada:

1831 - Szwajcarski pastor Alexandre Vinet w swym artykule na łamach "Le Semeur" użył terminu "socialisme".

1883 - Urodził się José Clemente Orozco, meksykański malarz, autor murali i litograf.

1906 - Grupa stanowiąca mniejszość na IX zjeździe PPS utworzyła PPS Frakcję Rewolucyjną.

1918 - Dekret o 8-godzinnym dniu pracy i 46-godzinnym tygodniu pracy.

1924 - Urodził się Aleksander Małachowski, działacz Unii Pracy. W latach 1993-97 wicemarszałek Sejmu RP, 1997-2003 prezes PCK.

1930 - II tura wyborów parlamentarnych w sanacyjnej Polsce. Mimo unieważnienia 11 list Centrolewu uzyskał on 17% poparcia.

1937 - Urodził się Karol Modzelewski, historyk, lewicowy działacz polityczny.

1995 - Benjamin Mkapa z lewicowej Partii Rewolucji (CCM) został prezydentem Tanzanii.

2002 - Zmarł John Rawls, amerykański filozof polityczny, jeden z najbardziej wpływowych myślicieli XX wieku.


?
Lewica.pl na Facebooku