Eurostat: Raport o bogactwie regionów
[2007-02-26 19:01:14]
Zgodnie z danymi średnia dla całej Unii Europejskiej w 2004 r. wynosiła 21.503 euro na osobę. Najbogatszym regionem UE w 2003 r. był Londyn, w którym PKB na osobę osiągnął aż 303 proc. średniej unijnej (czyli 65.138 euro). Kolejne miejsca zajęły: Luksemburg – 251 proc., Bruksela – 248 proc, i Hamburg – 195 proc. Z 46 regionów, które przekroczyły 125 proc. średniej unijnej, po 8 było z Niemiec i Wielkiej Brytanii, 7 z Italii, 5 z Holandii, 4 z Austrii, po 3 z Belgii i Hiszpanii, 2 w Finlandii, po jednym z Szwecji, Irlandii, Francji i Czech (Praga – jedyny region z nowych 10 krajów UE), a ponadto Luksemburg. Najbiedniejszym regionem UE w 2004 r. był rumuński Nord-Est, gdzie PKB na mieszkańca wynosił tylko 24 proc. średniej unijnej. Wśród 10 najbiedniejszych regionów znalazło się jeszcze 5 bułgarskich i 4 rumuńskie. Polskie regiony zostały usytuowane w drugiej dziesiątce od końca, a najniżej znalazło się województwo lubelskie (35 proc. średniej unijnej i 11 pozycja od końca). Jedynym polskim regionem, który znalazł się nieco wyżej w klasyfikacji i zarazem przekroczył 75 proc. średniej unijnej jest województwo mazowieckie (76,8 proc.). 75 proc. to poziom, poniżej którego regiony mogą liczyć na szczególne wsparcie z unijnych funduszy. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
19 maja:
1825 - Zmarł Henri de Saint-Simon, francuski historyk, filozof, wolnomularz i socjalista.
1895 - Zmarł José Martí, kubański poeta, pisarz, przywódca ruchu niepodległościowego – uważany za bohatera narodowego.
1911 - Rewolucja meksykańska: zwycięstwo chłopskiej partyzantki Emiliana Zapaty nad wojskiem federalnym w bitwie o Cuautla.
1912 - W Warszawie zmarł Bolesław Prus, wybitny polski pisarz, prozaik, nowelista i publicysta okresu pozytywizmu, współtwórca polskiego realizmu, kronikarz Warszawy, myśliciel i popularyzator wiedzy, działacz społeczny, propagator turystyki.
1931 - W Jaworznie podczas krwawych starć górników z policją zginęło 5 osób.
1942 - T. Koral i H. Dębnicka z Wydziału Sabotażu Polskich Socjalistów dokonali zamachu bombowego na zorganizowane przez okupanta kasyno gry w Warszawie. Był to pierwszy zamach bombowy w stolicy.
2010 - Rząd tymczasowy w wydanym dekrecie uznał Rozę Otunbajewą (SDPK) pełnoprawnym prezydentem Kirgistanu i przedłużył jej mandat do końca 2011 roku.
?