Jaworska: Frykaśne smarkołyki

[2007-03-10 11:01:56]

Grówno! Dogadza mi to że jeszcze jak, kurniakałdulia! Tak zawołałby zapewne nieśmiertelny Ubu, gdyby tylko znał polski (czyż nie był z własnej uzurpacji polskim królem...?) i usłyszał sam siebie w przekładzie Jana Gondowicza. A kto myślał, że wydane nie tak dawno "Ćwiczenia stylistyczne", były szczytowym popisem tego tłumacza, powinien wziąć do ręki "Teatr Ojca Ubu" i przeczytać po kolei następujące utwory: "Ubu król, czyli Polacy" (rzecz najlepiej u nas znaną dzięki przedwojennemu spolszczeniu Boya), "Ubu skowany" (furda Prometeusz!), wreszcie jakże francuskie "Ubu rogaczem". Jakby tego było mało, zbiór zawiera arcyciekawe nie tylko dla specjalistów uwagi Alfreda Jarry’ego o teatrze, drukowane dawniej we fragmentach w „Dialogu” i prekursorskie wobec wizji Artauda czy Grotowskiego, a także rozkoszne wypisy z almanachów: krótkie scenki, użyteczne porady, statut orderu Wielkiej Kałdulii, niebywały kalendarz... no, najfrykaśniejsze smarkołyki.

Na dodatek (ładny mi dodatek!) Jan Gondowicz poprzedził swoje przekłady obszernym wstępem, na który składają się trzy uczone „merdytacje”. Rekonstruuje w nich tło powstania dramatu, pierwowzór postaci, pierwsze wystawienie "Ubu" z 1896 roku, kreśli wreszcie sylwetkę Jarry’ego, wynalazcę p’atafizyki i wielkiego reformatora. Następnie dokonuje subtelnych analiz filologicznych. Rozprawia się cokolwiek nieskromnie z poprzednim przekładem, a także z operą Pendereckiego "Ubu Rex". A po drodze roztrząsa istotę ubizmu.

Co do tego ostatniego – wystarczy włączyć telewizor. Niebywała jest nośność dramatu, który wydaje się żywcem zdjęty z kolejnych politycznych fars, z idiomów kolejnych idiotów. Ubu jako były „minister fajnansów” jest istotnie ojcem, ba, praojcem panujących nam miłościwie populistów, dlatego tak świeże było jego wystawienie w czasach odwilży i tak dobrze czyta się go dzisiaj. Nic w tym wesołego swoją drogą, albo raczej śmieszne to i straszne. Żadne noworoczne szopki, żadne kolumny satyryczne nie obrazują tak odważnie żywiołu rozpasanej władzy w działaniu, jak to się udało sto dziesięć lat temu Alfredowi Jarry’emu w bulwarowym teatrzyku. Powstała figura bez mała mityczna, bo niestety wiecznie żywa. Zresztą zacytujmy tłumacza: Ubu to coś jak Lecowski rewolwer w kształcie morskiej świnki. Groźny, lecz infantylny. To monstrum jest marionetką, ale ta marionetka jest monstrum.

Polityczne odczytanie to mało, na świętego Kłaka, bo przy okazji dostajemy do ręki anatomię głupoty. Straszliwa Machina do Wymóżdżania, grównociąg, zapadnia nad szambem – ta skatologiczna maszyneria teatru Jarry’ego to przecież hydraulika naszej kultury i wszystko tu niestety działa. A typy! Czytałam te dramaty w pociągu, wepchnięta między Ubicę z termosem, Rotmistrza Opasa z ponurą gazetą, księcia Flaczysława z i-podem oraz Kmiota. Kto by pomyślał, że Jarry nigdy nie był w Polsce, w której umieścił akcję swego arcydzieła.
A że to przede wszystkim festiwal Jana Gondowicza, więc jeszcze słówko w kwestii przekładu – nielichy, niech mnie diabli, pychota! Ale też bardzo... warszawski. Jeśli Boy, że pozostanę w duchu języka, faktycznie leciał Sienkiewiczem, mnożąc archaizmy i eksponując nieistniejącą a wyobrażoną staropolskość dzieła, to Gondowicz pojechał Wiechem. Nie jest to zarzut, na jakiś styl trzeba się było zdecydować, a gwara stołeczna, cwaniacka, gruba i pełna językowych fajerwerków, oddaje istotę ubizmu jak żadna (ha, ciekawe, jakim to językiem posługiwała się prywatnie ubecja w warszawskim Pałacu Mostowskich?). Jednak tłumacz zdaje się sugerować, najzupełniej słusznie rozbawiony własnymi translatorskimi dowcipami, że oto wynalazł frazę kongenialną i że stworzył dopiero język, który przylega do Ojca Ubu jak pas do kałduna. Przylega jak się patrzy, ale z lokalnem fasonem.

Inna sprawa, że już na okładce wymienieni zostają dłużnicy: cienie, którym Jan Gondowicz, parafrazując Brodskiego, chciał zrobić swoją książką przyjemność. To Witkacy i Gombrowicz, Boy, Kott i Stempowski. Ten przekład to hołd wobec ich humoru (tacy panowie Szczawgacki i Szczawkucki mogliby się pojawić w "Szewcach" albo "Trans-Atlantyku"!), ale przede wszystkim wobec ich kasandrycznych przeczuć.

Alfred Jarry, "Teatr Ojca Ubu", przeł. Jan Gondowicz, Wydawnictwo CIS, Warszawa 2006.

Justyna Jaworska


Recenzja ukazała się w miesięczniku "Lampa" (www.lampa.art.pl).

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


25 listopada:

1917 - W Rosji Radzieckiej odbyły się wolne wybory parlamentarne. Eserowcy uzyskali 410, a bolszewicy 175 miejsc na 707.

1947 - USA: Ogłoszono pierwszą czarną listę amerykańskich artystów filmowych podejrzanych o sympatie komunistyczne.

1968 - Zmarł Upton Sinclair, amerykański pisarz o sympatiach socjalistycznych; autor m.in. wstrząsającej powieści "The Jungle" (w Polsce wydanej pt. "Grzęzawisko").

1998 - Brytyjscy lordowie-sędziowie stosunkiem głosów 3:2 uznali, że Pinochetowi nie przysługuje immunitet, wobec czego może być aresztowany i przekazany hiszpańskiemu wymiarowi sprawiedliwości.

2009 - José Mujica zwyciężył w II turze wyborów prezydenckich w Urugwaju.

2016 - W Hawanie zmarł Fidel Castro, przywódca rewolucji kubańskiej.


?
Lewica.pl na Facebooku