OPZZ punktuje Olejniczaka

[2007-03-30 08:51:10]

Reprezentacja pracownicza ma przeciwników w Sejmie, także wśród posłów SLD – wynika z listu, jaki przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Jan Guz skierował do przewodniczącego Sojuszu Lewicy Demokratycznej Wojciecha Olejniczaka. OPZZ nie zaakceptowało zgodnego głosowania SLD i PO nad przyjęciem wniosku o odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu ustawy o odpowiedzialności za czyny przeciwko prawom osób wykonujących pracę zarobkową, przedstawionego przez Prezydenta RP.

OPZZ wyjaśnia w najnowszym numerze "Kroniki Związkowej", że projekt ustawy zakłada znaczne zaostrzenie kar wobec nieuczciwych pracodawców. Niezależnie od innych działań Lecha Kaczyńskiego, ten konkretny projekt niewątpliwie sprzyja pracownikom, w zamierzeniu ma ograniczyć działania nieuczciwych pracodawców przeciwko pracownikom. Zdaniem Guza, ustawa ta daje nadzieje na lepsze przestrzeganie praw pracowniczych i chronienie godności pracowników.

16 marca, podczas pierwszego czytania projektu ustawy, zgodnie za odrzuceniem projektu zagłosowali posłowie SLD i PO. SLD głosowało za odrzuceniem tego projektu argumentując między innymi, iż zapisy te mogą wpłynąć negatywnie na wzajemne relacje pomiędzy pracownikiem a pracodawcą. Idąc tym tokiem myślenia można stwierdzić, że wszelkie kary i obowiązki nałożone na pracodawcę mogą także przyczynić się do pogorszenia wzajemnych relacji na poziomie zakładu pracy – wyjaśnia Guz, zarzucając Olejniczakowi i SLD problemy z identyfikacją wartości lewicowych.

***

W głosowaniu nad wnioskiem o odrzucenie projektu ustawy w I czytaniu 166 posłów zagłosowało za, 228 przeciw, a 4 wstrzymało się. Przeciwko byli posłowie PiS, Samoobrony, LPR, PSL. Wśród posłów, którzy – według OPZZ – głosowali antypracowniczo, byli m.in.: Piotr Gadzinowski, Izabela Jaruga-Nowacka, Grzegorz Kurczuk, Krystyna Łybacka, Jolanta Szymanek Deresz.

Pełne wyniki głosowania – zobacz.

Daniel Ptaszek


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


29 czerwca:

1831 - W organie saintsimonistów "Le Globe" pojawił się czasownik "socialiser".

1893 - W Wilnie rozpoczęła się narada działaczy socjalistycznych, przyjęta później jako I Zjazd PPS.

1925 - Urodził się Giorgio Napolitano, działacz Włoskiej Partii Komunistycznej (PCI), następnie socjaldemokrata; 2006-15 prezydent Włoch.

1930 - W Krakowie obradował zwołany przez partie centrolewu Kongres Obrony Prawa i Wolności Ludu; po jego zakończeniu odbył się na Rynku Kleparskim wspólny wiec 30 tysięcy robotników i chłopów.

1945 - Urodziła się Chandrika Kumaratunga, lewicowa polityk lankijska. Brała udział w rewolcie studenckiej w Paryżu w 1968. W 1984 zakładała marksistowską Sri Lanka Mahajana Party. Prezydent Sri Lanki w latach 1994-2005.

1945 - W Warszawie obrady XXVI Kongresu PPS - Stanisław Szwalbe przewodniczacym Rady Naczelnej, Edward Osóbka-Morawski - przewodniczącym CKW.

1951 - Konferencja Ogólna Międzynarodowej Organizacji Pracy przyjęła Konwencję w sprawie równego wynagrodzenia kobiet i mężczyzn.

1973 - Pierwsza (nieudana) próba obalenia przez wojsko socjalistycznego prezydenta Chile Salvadora Allende.

1980 - Vigdís Finnbogadóttir wygrała wybory prezydenckie na Islandii, zostając pierwszą demokratycznie wybraną kobietą-prezydentem na świecie.

1981 - Hu Yaobang został sekretarzem generalnym KPCh.

1999 - Abdullah Öcalan, przywódca Partii Pracujących Kurdystanu, został skazany przez turecki sąd na karę śmierci.


?
Lewica.pl na Facebooku