PPP o sankcjach wobec Kuby i działaniach IPN-u
[2007-03-31 15:35:57]
W czerwcu 2003 r. na żądanie prawicowego rządu hiszpańskiego, któremu przewodniczył José María Aznar i który odgrywał haniebną rolę działając jako pas transmisyjny presji rządu Stanów Zjednoczonych, państwa członkowskie Unii Europejskiej zastosowały sankcje wobec Kuby. W ten sposób UE stanęła po stronie polityki blokady i agresji, którą prawie od półwiecza prowadzą kolejne administracje amerykańskie z zamiarem zgniecenia Rewolucji Kubańskiej i narodu Kuby - czytamy w stanowisku. Jak podkreśla PPP sankcje są od stycznia 2005 roku zawieszone, a powrót do ich stanowiłby jaskrawy akt lennej zależności, który czyniłby z Unii Europejskiej przyczepkę imperializmu amerykańskiego i poważnie zagroziłby jej pozycji na arenie światowej oraz zdyskredytowałby ją w oczach przytłaczającej większości narodów świata Partia domaga się od rządów państw UE prowadzenia niezależnej polityki, nieingerencji w sprawy Kuby, ścisłego poszanowania niepodległości i suwerenności tego kraju oraz współpracy z nim w dziedzinie gospodarczej, społecznej i kulturalnej. Oświadczenie wzywa ponadto wszystkie nurty europejskiego ruchu robotniczego i lewicy europejskiej, które aspirują do bardziej sprawiedliwego świata i wyznają prawdziwie demokratyczne wartości, aby sprzeciwiły się sankcjom UE wobec Kuby. 30 marca partia przyjęła stanowisko w sprawie działań Instytutu Pamięci Narodowej. Polska Parta Pracy wyraziła w nim swój protest wobec bezprawnych nacisków wywieranych przez IPN na samorządy które zmierzają do wymuszenia na nich zmian nazw ulic i placów. Instytucja, która została powołana do badania i popularyzacji historii, aktywnie ją fałszuje, a nawet usiłuje wymazać z pamięci zbiorowej wydarzenia i postacie historyczne, które nie mieszczą się w jej prawicowych dogmatach ideologicznych - napisano w oświadczeniu. Partia dodaje, że prezes IPN, rozpętując kampanię przeciwko wielu samorządom, przekroczył swoje uprawnienia. Ustawa o IPN, w szczególności jej art. 8, nie daje mu żadnych praw do występowania w sprawie nazw ulic i placów. W istocie jego działania zmierzają do podważenia niezależności samorządów od władzy państwowej. To wszystko stanowi wystarczające przesłanki do rozpoczęcia procedury odwołania go ze stanowiska - napisano na zakończenie. Polska Partia Pracy zawarła ponadto porozumieniem ze Związkiem Żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego w województwie śląskim. Przewodniczący PPP Bogusław Ziętek i Śląskiego Zarządu ZŻLWP kpt. mgr Ireneusz Guliński ustalili m.in., że sprawy ważnych wydarzeń w działalności społeczno-politycznej i organizacyjnej będą przekazywane "Trybunie Robotniczej" celem publikacji, strony porozumienia wspierać będą działalność organizatorską w zakresie pomocy socjalnej i zdrowotnej dla reprezentowanych przez siebie środowisk i członków, oraz udzielać wsparcia i pomocy wzajemnej, a także będą uczestniczyć wspólnie w organizowanych i współorganizowanych uroczystościach i świętach na terenie województwa śląskiego. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Mury, militaryzacja, wsobność.
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Manichejczycy i hipsterzy
- Pod prąd!: Spowiedź Millera
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Wolność wilków oznacza śmierć owiec
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
23 listopada:
1831 - Szwajcarski pastor Alexandre Vinet w swym artykule na łamach "Le Semeur" użył terminu "socialisme".
1883 - Urodził się José Clemente Orozco, meksykański malarz, autor murali i litograf.
1906 - Grupa stanowiąca mniejszość na IX zjeździe PPS utworzyła PPS Frakcję Rewolucyjną.
1918 - Dekret o 8-godzinnym dniu pracy i 46-godzinnym tygodniu pracy.
1924 - Urodził się Aleksander Małachowski, działacz Unii Pracy. W latach 1993-97 wicemarszałek Sejmu RP, 1997-2003 prezes PCK.
1930 - II tura wyborów parlamentarnych w sanacyjnej Polsce. Mimo unieważnienia 11 list Centrolewu uzyskał on 17% poparcia.
1937 - Urodził się Karol Modzelewski, historyk, lewicowy działacz polityczny.
1995 - Benjamin Mkapa z lewicowej Partii Rewolucji (CCM) został prezydentem Tanzanii.
2002 - Zmarł John Rawls, amerykański filozof polityczny, jeden z najbardziej wpływowych myślicieli XX wieku.
?