RACJA PL: Ocena z religii przed sąd

[2007-05-18 07:04:17]

Kolejne inicjatywy zwiększające dyskryminację uczniów niekatolików w polskich szkołach publicznych, w tym zamiar wliczania stopnia z religii do średniej ocen czy zaliczenie religii do przedmiotów maturalnych, wzbudziły protesty RACJI Polskiej Lewicy.

Partia uważa, że nie tylko obie te inicjatywy, ale samo umieszczenie stopnia z religii na ogólnym świadectwie szkolnym jest sprzeczne z prawem. W piśmie z 5 stycznia 2006 roku ministerstwo powołało się na rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 kwietnia 1992 roku w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii lub etyki, które przewiduje zapis oceny na świadectwie szkolnym w formule "religia/etyka'. Z takiego zapisu ma wynikać, że tak sformułowana ocena nie precyzuje przedmiotu oceny. Jednak lekcje etyki są organizowane jedynie w ułamku procenta szkół. Oznacza to, że w większości przypadków uczniowie nieuczęszczający na lekcje religii w tej pozycji świadectwa mają kreskę. Świadectwo szkolne, zwłaszcza ze szkół zawodowych, jest dokumentem poświadczającym kwalifikacje, a więc dokumentem okazywanym osobom trzecim np. pracodawcy. Na tej podstawie RACJA uznała, że umieszczenie na takim świadectwie informacji, iż uczeń nie uczęszczał na lekcje religii może być naruszeniem art. 53 Konstytucji RP, który zapewnia prawo do zachowania milczenia w kwestii światopoglądu i przekonań religijnych, a także prywatności, a więc pogwałceniem art. 8 Europejskiej Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności.

Wymienione uwagi przesłane zostały do ministra edukacji Romana Giertycha oraz do Parlamentu Europejskiego, choć jak zaznaczono tym razem nie do Komisji Petycji, ponieważ jej przewodniczący, polski klerykał, Marcin Libicki nie zapewnia bezstronności – czytamy w liście. Rzeczniczka partii Teresa Jakubowska poinformowała o trwających konsultacjach z prawnikami, w tym konstytucjonalistami, w celu sporządzenia wniosku do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności z konstytucją opisanego przypadku. Jej zdaniem najlepszy byłby powrót do sytuacji sprzed kilkunastu lat, kiedy to ocena z przedmiotów odwołujących się do światopoglądu nie miałaby swojego miejsca na świadectwie szkoły publicznej.

Daniel Ptaszek


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


6 października:

1887 - W La Chaux-de-Fonds w Szwajcarii urodził się Le Corbusier (właściwie Charles-Édouard Jeanneret-Gris), wybitny architekt, czołowy przedstawiciel modernistycznego stylu międzynarodowego.

1913 - Mahatma Gandhi, stojący na czele południowoafrykańskich górników, został aresztowany.

1935 - Urodził się Ernesto Laclau, argentyński filozof, przedstawiciel postmarksizmu. Profesor i wykładowca teorii politycznej na Uniwersytecie w Essex. Wraz z Chantal Mouffe wspólautor książki "Hegemonia i strategia socjalistyczna" (1985).

1945 - Urodził się Luiz Inácio Lula da Silva, polityk brazylijski. Związkowiec i działacz Partii Pracujących. W latach 2003-2010 prezydent Brazylii.

1946 - Zmarł Per Albin Hansson, polityk szwedzki, przywódca Socjaldemokratycznej Partii Robotniczej, premier kilku rządów w latach 1932-46.

1948 - Urodził się Gerry Adams, północnoirlandzki polityk, lider Sinn Fein.

1970 - W Warszawie zmarł związany z lewicą awangardowy poeta Julian Przyboś.

1973 - Wybuch arabsko-izraelskiej wojny Jom Kippur.

1998 - Hugo Chavez został wybrany na stanowisko prezydenta Wenezueli.

2009 - Jorgos Papandreu (PASOK) został premierem Grecji.

2019 - Partia Socjalistyczna (PS) wygrała wybory parlamentarne w Portugalii.


?
Lewica.pl na Facebooku