Sikorski: Krytykują mnie staliniści i trockiści

[2007-05-19 01:00:41]

Studenckie Koło Naukowe Rhetoricus zorganizowało 18 maja, na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego spotkanie z byłym Ministrem Obrony Narodowej Radosławem Sikorskim (na zdjęciu), który wygłosił wykład pt. "Wizje Rzeczypospolitej XXI wieku", który był jednym z elementów kampanii promocyjnej jego książki "Prochy Świętych. Afganistan czas wojny".

W trakcie swojej prelekcji Sikorski wskazywał na Stany Zjednoczone jako na kraj z którego Polska powinna brać przykład w sferze gospodarczej i społecznej. Według niego USA to kraj w którym udało się ograniczyć biurokrację, a niskie podatki pozwalają rozwijać się gospodarce.

Były szef MON skrytykował istnienie instytucji kontroli podatkowej i zeznań podatkowych. Według niego podatki dochodowe powinny zostać zastąpione jednym, konsumpcyjnym podatkiem VAT. Według niego państwo powinno realizować wąski zakres zadań publicznych, resztę pozostawiając prywatnej inicjatywie.

Radosław Sikorski opowiadał także o swojej pracy w Ministerstwie Spraw Zagranicznych porównując je do pracy w MON. Według niego MON jest "ministerstwem sterowalnym" bowiem jego pracownicy wykonują dobrze polecenia służbowe bez w wdawania się w dyskusje nad ich celowością czego brakowało Sikorskiemu w MSZ.

Po wykładzie rozpoczęła się dyskusja. Jako pierwszy głos w niej zabrał Piotr Janiszewski z Młodych Socjalistów, który podziękował Sikorskiemu za to że nie zabrał ze sobą na spotkanie ochrony, która miałaby wyprowadzać z sali działaczy antywojennych, tak jak działo się to podczas niedawnego spotkania na Uniwersytecie Warszawskim. Janiszewski zarzucił Sikorskiemu że jest jedynie pozorowanym demokratą co ma się przejawiać m.in. w jego sprzeciwie wobec zwołania ogólnopolskiego referendum w sprawie amerykańskiej tarczy rakietowej.

Radosław Sikorski odpowiedział że nie przypomina sobie wyprowadzania sobie żadnych uczestników podczas debat z jego udziałem.

Inny z obecnych Młodych Socjalistów przypomniał że nawet w stalinowskiej Polsce "pałkarze zatrzymywali się przed bramą uniwersytetu" a czego nie potrafili ochroniarze Sikorskiego, którzy zachęcani przez swojego szefa wyrzucali z sali działaczy antywojennych.

Były szef MON odpowiedział na ten zarzut sugerując że usunięty z sali Piotr Ikonowicz zakłócał spotkanie, a w zajściu uczestniczyła wyłącznie Straż Uniwersytecka. Osoby, krytykujące go za postępowanie na Uniwersytecie Warszawskim nazwał stalinistami i trockistami.

Działacze MS zwracali także uwagę że USA stawiane jako wzór dla Polski nie posiadają powszechnego systemu opieki medycznej, a samo wypisanie oświadczenia podatkowego trwa tam trzy razy dłużej niż w Polsce, dlatego podawanie USA jako przykładu kraju wolnego od biurokracji jest nadużyciem.

Inni uczestnicy debaty koncentrowali się głównie na pytaniu o przyczyny odejścia Sikorskiego z rządu i o reformy w polskim wojsku.

Grzegorz Ilnicki


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


24 listopada:

1957 - Zmarł Diego Rivera, meksykański malarz, komunista, mąż Fridy Kahlo.

1984 - Powstało Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych (OPZZ).

2000 - Kazuo Shii został liderem Japońskiej Partii Komunistycznej.

2017 - Sooronbaj Dżeenbekow (SDPK) objął stanowiso prezydenta Kirgistanu.


?
Lewica.pl na Facebooku