Warszawa: Pikieta przeciwko dekomunizacji ulic
[2007-05-19 12:56:40]
Zgromadzeni protestowali przeciwko planom likwidacji nazw ulic upamiętniających bohaterów ruchu robotniczego, ważne wydarzenia z dziejów walk klasowych oraz organizacje, które walczyły z kapitalistycznym wyzyskiem oraz hitlerowskim okupantem. Uczestnicy pikiety skandowali m.in.: "Waryńskiego nie oddamy!", "Armii Ludowej nie oddamy!". W trakcie pikiety odegrano Marsz Gwardii Ludowej. Prowadzący pikietę Florian Nowicki (PPP i GPR) stwierdził m.in.: Nie zgadzamy się na to, by ludzie, którzy od 17 lat tępią ludzi pracy uczyli nas historii. Posłowie PiS nie mają moralnego prawa oceniać takich bohaterów, jak Waryński, Kasprzak czy Róża Luksemburg. Nie mają też prawa oceniać żołnierzy lewicowych formacji partyzanckich i wojskowych, którzy z bronią w ręku walczyli z hitleryzmem. Kim jest poseł PiS w porównaniu z Waryńskim czy żołnierzem Armii Ludowej? Zwykłą, szkodliwą gnidą! Przewodniczący Rady Krajowej Żołnierzy Armii Ludowej, Tadeusz Szymański, potępił antykomunistyczną propagandę wymierzoną w żołnierzy AL i podsumował tragiczną sytuację społeczną w Polsce po okresie kapitalistycznej transformacji. Płk. Jan Swierczyński, historyk, członek Rady Krajowej Żołnierzy Armii Ludowej, zanalizował antylewicową nagonkę przeciwko Polsce Ludowej i jej budowniczym, popieraną przez Kościół. Beata Karoń, w imieniu Komunistycznej Partii Polski, oświadczyła, iż nie ma zgody na szkalowanie Ludwika Waryńskiego, wielkiego bojownika o sprawę robotniczą. Przemawiający w imieniu GPR Wojciech Orowiecki podkreślił, iż celem ataków na Waryńskiego jest zniechęcenie ludzi pracy do walki o swoje interesy. Wiceprzewodniczący Wolnego Związku Zawodowego "Sierpnia 80" w Tramwajach Warszawskich, Dariusz Moczulski powiedział, że nie można potępiać wszystkiego, co było w PRL, bo w tym ustroju było wiele dobrych rzeczy. W pikiecie wzięło udział ok. 60 osób (poza organizatorami, przedstawiciele KPP, Polskiej Partii Socjalistycznej i Czerwonego Kolektywu-Lewicowej Alternatywy). Pikietę poprzedziła konferencja prasowa w siedzibie Polskiej Partii Pracy, w której udział wzięli: Florian Nowicki, Józef Karbownik, sekretarz Rady Krajowej Żołnierzy Armii Ludowej, Jan Świerczyński i Jerzy Kędziora - twórca wystawy poświęconej 65 rocznicy powstania Gwardii Ludowej, którą - z okazji akcji - zainstalowano w siedzibie Polskiej Partii Pracy. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Mury, militaryzacja, wsobność.
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Manichejczycy i hipsterzy
- Pod prąd!: Spowiedź Millera
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Wolność wilków oznacza śmierć owiec
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
13 listopada:
1887 - Burzliwe demonstracje bezrobotnych i krwawe starcia z policją na Trafalgar Sq. w Londynie.
1904 - W Warszawie na placu Grzybowskim doszło do starcia między robotnikami, a carską policją usiłującą zdobyć sztandar PPS, niesiony w czasie demonstracji przez S. Okrzeję.
1918 - PPS zorganizowała w Warszawie wielką demonstrację przeciwko rządom Rady Regencyjnej.
1923 - Komunista Daisuke Nanba dokonał nieudanego zamachu na życie japońskiego następcy tronu księcia Hirohito.
1945 - We Francji gen. de Gaulle utworzył rząd w którym znalazło się po pięciu komunistów (PCF), socjalistów (SFIO) i postępowych katolików (MRP).
2016 - Igor Dodon (PSRM) wygrał w II turze wybory prezydenckie w Mołdawii.
?