Warszawa: Dyskusja "Na lewo od socjaldemokracji"

[2007-05-22 22:19:31]

W piątek 18 maja w Bibliotece Publicznej Miasta Stołecznego Warszawy odbyła się dyskusja "Na lewo od socjaldemokracji" zorganizowana przez stowarzyszenie "Ziemia na lewo" przy współpracy polskiego przedstawicielstwa Fundacji im. Róży Luksemburg.

Dyskusję rozpoczął referat Joerna Schuetrumpfa, lewicowego wydawcy Niemiec, na temat zjednoczenia WASG i PDS w nową partię, mającą konkurencją dla SPD. Zdaniem Schuetrumpfa w Niemczech istnieje miejsce na partię na lewo od socjaldemokracji, gdyż SPD w okresie swych rządów często uciekała się do rozwiązań neoliberalnych.

Wystąpienie to stanowiło pretekst do dyskusji na temat przyszłości polskiej lewicy sytuującej się na lewo od socjaldemokracji. Adrian Zandberg z Młodych Socjalistów przypomniał, że socjaldemokracja funkcjonowała po drugiej wojnie światowej jako polityczna forma kompromisu między zorganizowanymi: kapitałem i pracą. W jego przekonaniu dziś, przy rozbiciu organizacji pracowniczych i dominacji kapitału, budowa masowej organizacji socjaldemokratycznej opartej na zrzeszonych w związkach zawodowych robotnikach, jest mrzonką. Formuła lewicy musi odzwierciedlać zatomizowaną strukturę społeczną. Pewną szansą na budowę polskiej lewicy "na lewo od SLD" jest jego zdaniem wchodzące w życie publiczne pokolenie 1989 - ludzi urodzonych w kapitalizmie i impregnowanych w związku z tym na zarzut nostalgii za PRL. Za symptom tego zjawiska uznał popularność haseł alterglobalistycznych. Zandberg wskazywał tez na nowe przestrzenie, w których lewica powinna organizować opór wobec systemu opartego na prymacie zysków, takie jak głośna ostatnio (sprawa napisy.org) kwestia represyjnego egzekwowania prawa własności intelektualnej w internecie.

Publicystka "Dziennika" Zuzanna Dąbrowska postawiła tezę, że lewica "na lewo od socjaldemokracji' potrzebuje własnego "języka, ideologii, biblii'. W podobnym tonie wypowiadał się Michał Syska, reprezentujący w dyskusji Socjaldemokrację Polską. Odnosząc się do doświadczeń konserwatywnej prawicy postulował tworzenie intelektualnej "przestrzeni przedpolitycznej" – pisania artykułów i książek, wypracowywania podstaw ideowych i programowych przyszłego sukcesu. Syska postawił również fundamentalne pytanie "o jakiej lewicy na lewo od socjaldemokracji mówimy, skoro w Polsce trudno mówić o istnieniu jakiejkolwiek socjaldemokracji?"

Po wystąpieniach panelistów głos zabrali inni uczestnicy dyskusji. Piotr Szumlewicz pytał Schuetrumpfa o relację PDS i związków zawodowych. Przedstawiciel niemieckiej lewicy wyjaśnił, że w tworzącej się partii na lewo od socjaldemokracji silne wpływy z środowiskach związkowych ma WASG, w której szeregach znajduje się wielu prominentnych działaczy związkowych z laty 80. i 90.

Przeciwko dyskusjom teoretycznym wystąpił lider Partii Socjaldemokratycznej Łukasz Foltyn, który dodał również że szansą dla polskiej lewicy będzie powrót osób pracujących w krajach Europy Zachodniej i stykających się ze świadczeniami publicznymi na wysokim poziomie. Do wypowiadania się na lewicy na "konkretne tematy" takie jak urbanistyczna wizja miast wezwał natomiast Rafał Korzeniowski z Unii Pracy.

Bliskie opiniom Foltyna i Korzeniowskiego były słowa Pawła Pawlaka z SLD, który ponadto wyraził radość z poczynań Aleksandra Kwaśniewskiego, które jego zdaniem porządkują polską scenę polityczną i tworzą przestrzeń dla lewicy. Sam Pawlak określił się mianem socjalisty, przyznając jednocześnie, że w SLD występują osoby o przekonaniach liberalnych.

Głos w dyskusji zabrała również Katarzyna Szumlewicz. Reprezentując feministyczny punkt widzenia skrytykowała przeciwstawianie spraw gospodarczych kwestiom światopoglądowych. Antykoncepcja, urlopy macierzyńskie – to nie tematy obyczajowe – to proza życia – stwierdziła Szumlewicz.

Bartosz Machalica


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


27 listopada:

1892 - W Paryżu zakończył się zjazd działaczy polskich organizacji socjalistycznych, który utworzył Związek Zagraniczny Socjalistów Polskich i przyjął założenia do "Szkicu programu Polskiej Partii Socjalistycznej".

1921 - W Uhrovcu urodził się Alexander Dubček, działacz polityczny, przywódca obozu reform z okresu praskiej wiosny.

1924 - Początek zakończonego częściowym zwycięstwem strajku 120 tysięcy włokniarzy (głównie okręg łódzki); postulaty płacowe.

1978 - Założono Partię Pracujących Kurdystanu (PKK).

1986 - W całej Francji 600 tys. studentów i licealistów manifestowało przeciwko forsowanemu przez prawicowy rząd projektowi zmian w szkolnictwie wyższym.

2005 - Manuel Zelaya wygrał wybory prezydenckie w Hondurasie.

2012 - Palestyna: W Ramallah odbyła się ekshumacja zwłok Jasira Arafata.


?
Lewica.pl na Facebooku