Premier: Aby spełnić postulaty pielęgniarek, trzeba zwiększyć podatki

[2007-06-22 17:09:16]

Premier Jarosław Kaczyński w swoim ostatnim wystąpieniu zaproponował zorganizowanie referendum w sprawie podwyższenia podatków. Jak powiedział, więcej pieniędzy w państwowej kasie pozwoli na zaspokojenie postulatów m.in. strajkujących pielęgniarek. Dodał, że istnieje możliwość, by w referendum znalazło się pytanie o prywatyzację służby zdrowia.

By zwiększyć dochody, trzeba zwiększyć podatki (...) w związku z tym trzeba zwrócić się do społeczeństwa – powiedział premier podczas piątkowej konferencji prasowej. Dodał, że rząd nie ma "moralnego ani politycznego prawa zwiększać podatki, jeżeli nie będzie wyraźnej woli społecznej".

Premier zaznaczył, że zabieg zwiększenia podatków "nie będzie sprzyjał wzrostowi gospodarczemu". Powiedział, że informacja o tym powinna znaleźć się na karcie do głosowania. Dodał również, że jego partia zawsze popierała obniżania podatków - takie też zapisy znajdują się w programie wyborczym PiS-u.

Jarosław Kaczyński, pytany o jaką formę podwyższenia podatków chodzi odpowiedział, że "chodzi o podwyższenie podatków od najbogatszej części społeczeństwa".

Mamy w Polsce nową sytuację, bardzo dobry stan gospodarki, wzrost płac – mówił. Wg premiera właśnie to doprowadziło do obecnych strajków. To, co dzieje się pod Kancelarią Premiera, jest sytuacją dość skomplikowanej natury – skomentował.

W Polsce bardzo duża część ludzi zamożnych nie płaci podatków, albo prawie nie płaci, a najbogatsi płacą podatki za granicą – powiedział premier. Poinformował także, że w Ministerstwie Finansów powstaje plan podwyższenia podatków dla najbogatszych.

Przemysław Zieliński


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


29 czerwca:

1831 - W organie saintsimonistów "Le Globe" pojawił się czasownik "socialiser".

1893 - W Wilnie rozpoczęła się narada działaczy socjalistycznych, przyjęta później jako I Zjazd PPS.

1925 - Urodził się Giorgio Napolitano, działacz Włoskiej Partii Komunistycznej (PCI), następnie socjaldemokrata; 2006-15 prezydent Włoch.

1930 - W Krakowie obradował zwołany przez partie centrolewu Kongres Obrony Prawa i Wolności Ludu; po jego zakończeniu odbył się na Rynku Kleparskim wspólny wiec 30 tysięcy robotników i chłopów.

1945 - Urodziła się Chandrika Kumaratunga, lewicowa polityk lankijska. Brała udział w rewolcie studenckiej w Paryżu w 1968. W 1984 zakładała marksistowską Sri Lanka Mahajana Party. Prezydent Sri Lanki w latach 1994-2005.

1945 - W Warszawie obrady XXVI Kongresu PPS - Stanisław Szwalbe przewodniczacym Rady Naczelnej, Edward Osóbka-Morawski - przewodniczącym CKW.

1951 - Konferencja Ogólna Międzynarodowej Organizacji Pracy przyjęła Konwencję w sprawie równego wynagrodzenia kobiet i mężczyzn.

1973 - Pierwsza (nieudana) próba obalenia przez wojsko socjalistycznego prezydenta Chile Salvadora Allende.

1980 - Vigdís Finnbogadóttir wygrała wybory prezydenckie na Islandii, zostając pierwszą demokratycznie wybraną kobietą-prezydentem na świecie.

1981 - Hu Yaobang został sekretarzem generalnym KPCh.

1999 - Abdullah Öcalan, przywódca Partii Pracujących Kurdystanu, został skazany przez turecki sąd na karę śmierci.


?
Lewica.pl na Facebooku