Kongres Porozumienia Lewicy
[2007-06-23 21:35:08]
![]() W kongresie wzięło udział także wielu obserwatorów ze związków zawodowych. Bogusław Ziętek z PPP w swoim przemówieniu zdecydowanie jeszcze raz zapewnił, że Polska Partia Pracy nie ma zamiaru brać udziału w żadnych koalicjach z LiD-em, ani blokować wraz z nim list wyborczych, bo doprowadziłoby to, jego zdaniem, jedynie do wyniesienia do władzy skrajnie antyspołecznej Platformy Obywatelskiej i Demokratów. Zdementował także pojawiające się w prasie spekulacje na ten temat. PPP nie ma nic wspólnego z liberalnym LiD-em. LiD sytuuje się w centrum polskiej sceny politycznej, ale w Polsce jest wystarczająco dużo ludzi, poniżonych i wyzyskiwanych, którzy poszukują swojej reprezentacji. Tym ludziom właśnie chcemy służyć i ich reprezentować. Dziś większość społeczeństwa, 60 proc. ludzi, którzy nie chodzą do wyborów, nie ma swojej reprezentacji. To są ludzie, którzy z nadzieją patrzą na to co my robimy. Mam nadzieję, że tej nadziei nie zmarnujemy. Tak długo jak wiara ta będzie w nas trwała, my - jako Polska Partia Pracy - konsekwentnie i rzetelnie, będziemy budować wspólnie z Wami Porozumienie Lewicy - dodał. Podkreślał, że rolę nowej formacji widzi w służeniu ruchowi związkowemu i całemu ruchowi pracowniczemu. Dodał, że nie chodzi o to by związki zawodowe były klientem tej formacji, ale by to ona im służyła. Bogusław Gorski z Polskiej Partii Socjalistycznej powiedział, że jego partia też nie ma zamiaru wchodzić w jakiekolwiek układy z neoliberalnym LiD-em i widzi ona swe miejsce w nowej prawdziwie lewicowej formacji. Jan Barański z RACJI zwrócił z kolei uwagę, że z LiD-em dzielą uczestników kongresu także różnice światopoglądowe. Podczas gdy LiD twierdzi, że należy bronić świeckości państwa, to my uważamy, że o tą świeckość trzeba walczyć, bo dawno jej już w Polsce nie ma - stwierdził. Jako gość zabrał głos Marek Dyduch przewodniczący Platformy Socjalistycznej w SLD. Wyraził swoje zadowolenie, że na lewicy powstaje lewicowe ugrupowanie nieskażone parlamentarną działalnością tak jak jest to w przypadku SLD. Przeprosił za SLD stwierdzając, że przez wszystkie te lata odchodziło ono od lewicowych ideałów i nie realizowało obietnic, które składało w kolejnych wyborach. Zapewnił, że w dołach jego partii są tysiące ludzi, którzy myślą w podobny sposób, co uczestnicy Kongresu i lewica nie może ich stracić. Mówił o błędach jego ugrupowania, które pcha się do centrum sceny politycznej, w którym jest aż ciasno od różnych partii i bardzo trudno znaleźć tam własne miejsce. Dodał, że on i jego platforma uważają, że jedyne miejsce dla SLD to lewa strona sceny politycznej. Jedna z delegatek Polskiej Partii Pracy podniosła w swej wypowiedzi potrzebę budowy instytutu lewicowej myśli społeczno-ekonomicznej. Kongres przyjął deklarację ideową oraz podjął szereg uchwał, m.in. o poparciu dla protestujących pielęgniarek i uchwała potępiająca pomysł instalacji w Polsce amerykańskich baz rakietowych. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
13 lipca:
1793 - W Paryżu został zamordowany Jean-Paul Marat, polityk czasów rewolucji francuskiej, dziennikarz i lekarz, wolnomularz.
1859 - Urodził się Sidney James Webb, angielski ekonomista i reformator socjalny, członek Towarzystwa Fabiańskiego.
1908 - Po raz pierwszy w igrzyskach olimpijskich wzięły udział kobiety.
1917 - Brazylia: Po zabiciu przez policję anarchistycznego działacza robotniczego rozpoczął się trzydniowy strajk generalny w São Paulo.
1919 - Powołano do życia Komisję Centralną Klasowych Związków Zawodowych będącą największą w Polsce centralą związkową; przewodniczącym Wydziału Wykonawczego został Zygmunt Żuławski.
1941 - Na obszarze Czarnogóry i Sandżaku, z inicjatywy partyzantki komunistycznej wybuchło powstanie przeciwko profaszystowskim rządom.
1949 - Papież Pius XII wydał dekret grożący ekskomuniką katolikom należącym do partii komunistycznej, a nawet z nią współpracujących.
1954 - Zmarła Frida Kahlo, meksykańska malarka o lewicowych poglądach.
2003 - Zmarł Compay Segundo (właśc. Máximo Francisco Repilado Muñoz), kubański muzyk, gitarzysta i kompozytor
2007 - Pielęgniarki zapowiedziały, że w niedzielę 15 lipca zakończą protest przed KPRM i zlikwidują Białe Miasteczko, które powstało 19 czerwca.
2012 - W Warszawie zmarł Jerzy Kulej, wybitny polski bokser, dwukrotny mistrz olimpijski. Poseł SLD na Sejm RP w latach 2001-2005.
?