Chiny łamią "olimpijską obietnicę"

[2007-06-28 12:41:44]

Mimo zapewnień władz Chińskiej Republiki Ludowej nie poprawia się los milionów pracowników przemysłu w tym kraju. Na początku 2001r. podczas kampanii promującej kandydaturę Pekinu na gospodarza Letnich Igrzysk Olimpijskich w 2008 r. przedstawiciele władzy w Chinach obiecywali znaczna poprawę w przestrzeganiu praw człowieka.

Liu Qi, dawny burmistrz Pekinu a obecnie przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Igrzysk Olimpijskich Pekin 2008r, jeszcze w lipcu 2001r. wspominał, że igrzyska pomogą wypromować wiele ekonomicznych i socjalnych projektów oraz pomogą również w dalszym rozwoju kwestii praw człowieka w Chinach. Również Jacques Rogge, prezydent MKOL, mówił oficjalnie w kwietniu 2002r.: jesteśmy przekonani, że Igrzyska Olimpijskie poprawią stopień przestrzegania praw człowieka w Chinach.

Liczba więźniów politycznych w Chińskiej Republice Ludowej natomiast w dalszym ciągu rośnie. Znaczną część z nich stanowią działacze związkowi walczący o poprawę warunków pracy. Duża liczba działaczy związkowych dostała wyroki więzienia do roku 2012 lub dłuższe.

Sprawa "olimpijskiej obietnicy" stała się głośna dzięki raportowi kampanii PlayFair, zrzeszającej kilka organizacji pozarządowych, stawiającej sobie na cel poprawę losu robotników zatrudnionych przy produkcji odzieży i asortymentu sportowego.

Szymon Andrzejewski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


27 listopada:

1892 - W Paryżu zakończył się zjazd działaczy polskich organizacji socjalistycznych, który utworzył Związek Zagraniczny Socjalistów Polskich i przyjął założenia do "Szkicu programu Polskiej Partii Socjalistycznej".

1921 - W Uhrovcu urodził się Alexander Dubček, działacz polityczny, przywódca obozu reform z okresu praskiej wiosny.

1924 - Początek zakończonego częściowym zwycięstwem strajku 120 tysięcy włokniarzy (głównie okręg łódzki); postulaty płacowe.

1978 - Założono Partię Pracujących Kurdystanu (PKK).

1986 - W całej Francji 600 tys. studentów i licealistów manifestowało przeciwko forsowanemu przez prawicowy rząd projektowi zmian w szkolnictwie wyższym.

2005 - Manuel Zelaya wygrał wybory prezydenckie w Hondurasie.

2012 - Palestyna: W Ramallah odbyła się ekshumacja zwłok Jasira Arafata.


?
Lewica.pl na Facebooku