Miller, Wielgosz i Konarski o Blairze

[2007-07-20 03:10:34]

17 lipca w klubie "Rozbrat" odbył się panel pod tytułem "Lewica po Blairze". W debacie wzięli udział były premier RP Leszek Miller, prof. Wawrzyniec Konarski oraz redaktor naczelny "Le Monde Diplomatique" Przemysław Wielgosz. Dyskusję prowadził szef biura programowego SLD, Tomasz Kalita. W spotkaniu wzięło udział około 60 osób.

Leszek Miller w swoim wystąpieniu przybliżył sylwetkę Tony’ego Blaira, przedstawiając jego karierę polityczną jako pasmo nieustających sukcesów. W opinii Millera Blair był najbardziej prounijnym premierem brytyjskim w historii, który ma duże osiągnięcia dla integracji europejskiej. Zdaniem byłego szefa SLD Blair trafnie zareagował na kryzys lewicy europejskiej, która dotychczas potrafiła tylko dzielić, to, co wytwarzały rządy prawicowe. Blair łączył liberalną gospodarkę i socjalne państwo, a także, zdaniem Millera, trafnie skonstatował koniec walki klas i dowiódł, że władza państwowa nie powinna przeszkadzać w gospodarce. Wreszcie za jedno z największych osiągnięć Blaira Miller uznał zmianę struktury zatrudnienia w brytyjskiej gospodarce i doprowadzenie do sytuacji, gdy zdecydowana większość pracowników jest zatrudniona w usługach.

Przemysław Wielgosz bardzo krytycznie przedstawił bilans polityki zagranicznej Blaira, krytykując jego zaangażowanie w kolejne konflikty zbrojne. Jego zdaniem Blair odnowił tradycje brytyjskiego imperializmu i przyczynił się do śmierci wielu tysięcy ludzi w Kosowie czy Iraku. Wielgosz poddał też ostrej krytyce politykę gospodarczą Blaira. Wskazał on, że Blair nie wprowadził żadnych powszechnych świadczeń, a pomoc państwa za jego kadencji była adresowana tylko do nielicznych grup społecznych. Poza tym, choć bezrobocie w Wielkiej Brytanii spadło w ostatnich latach, to rozpowszechnione jest zjawisko biednych pracowników – ludzie są zmuszani do pracy, z której często nie mogą się utrzymać.

Wawrzyniec Konarski zajął pozycję pomiędzy Millerem i Wielgoszem. Jego ocena polityki Blaira była raczej bliższa Millerowi, przy czym opisywał on przede wszystkim wizerunek medialny Blaira. Jego zdaniem europejska lewica nie ma obecnie liderów, którzy mogliby stanowić silną, przekonującą alternatywę wobec brytyjskiego przywódcy. Konarski wskazał też, że Blair był o tyle oryginalnym politykiem lewicy, iż dowartościowywał on przedsiębiorczość i własność prywatną, a ponadto w swojej polityce uwolnił się od nacisków związków zawodowych.

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Opolu!
Opole, ul. Kopernika 13
13 maja 2025 (wtorek), godz. 13.00
Zandberg we Wrocławiu!
Wrocław, Rynek
13 maja 2025 (wtorek), godz. 20.00
Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Zandberg w Krakowie!
Kraków, Mały Rynek
14 maja (środa), godz. 20:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz

Więcej ogłoszeń...


14 maja:

1771 - W Newtown urodził się Robert Owen, walijski działacz socjalistyczny, pionier ruchu spółdzielczego.

1906 - Członek OB PPS Baruch Szulman dokonał w Warszawie udanego zamachu bombowego na podkomisarza policji carskiej N. Konstantinowa. Podczas ucieczki z miejsca zdarzenia został zastrzelony.

1920 - W Warszawie rozpoczął się I Kongres Klasowych Związków Zawodowych.

1940 - W Toronto zmarła Emma Goldman, teoretyczka anarchizmu, bojowniczka o prawa kobiet, uczestniczka Rewolucji Rosyjskiej 1917 roku i Hiszpańskiej 1936 roku.

1943 - W Sielcach nad Oką sformowano 1. Dywizję Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.

1944 - Nierozstrzygnięta bitwa pod Rąblowem pomiędzy polsko-radzieckimi oddziałami partyzanckimi a wojskiem niemieckim.

1988 - W Hadze zmarł Willem Drees, holenderski polityk Partii Pracy (PvdA), 1948-58 - premier Holandii.

1999 - Malam Bacai Sanhá (PAIGC) został prezydentem Gwinei Bissau.


?
Lewica.pl na Facebooku