Koniec strajku w Kielcach - MPK przekształci się w spółkę pracowniczą

[2007-08-30 19:11:15]

W siedemnastym dniu strajku pracowników kieleckiego Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji doszło do nieoczekiwanego zwrotu wydarzeń. Po wczorajszej bitwie o zajezdnię, z której zwycięsko wyszli strajkujący, z rąk ochroniarzy odbijając swój zakład pracy, nikt nie spodziewał się szybkiego rozwiązania konfliktu, a tym bardziej tego, że zamiast prywatyzacji, uda się niespodziewanie przekształcić zakład w spółkę pracowniczą.

Jednak po "bitwie o zajezdnię" i ogromnym wzburzeniu, jakie spowodowała ona w społeczeństwie, wydarzenia potoczyły się błyskawicznie. Dziś o godzinie 10.00 zorganizowano nadzwyczajne spotkanie przedstawicieli Komitetu Strajkowego, zarządu regionalnej "Solidarności", Urzędu Miejskiego i Wojewódzkiego oraz władz MPK. Po zakończeniu spotkania delegacja Komitetu Strajkowego wróciła do zajezdni przy ul. Jagiellońskiej i podczas wiecu przedyskutowała z załogą wstępne ustalenia. O godzinie 14.00, na placu przed budynkiem zajezdni, w obecności pracowników, mieszkańców miasta i dziennikarzy, zawarto porozumienie, które podpisali: Bogdan Latosiński - lider strajku, Waldemar Bartosz - przewodniczący regionalnej "Solidarności", Grzegorz Banaś - wojewoda świętokrzyski oraz Wojciech Lubawski - prezydent Kielc.

W dokumencie, którego kopie rozdawano zebranym, czytamy:

1. Od 1 września 2007 r. MPK w Kielcach wznowi komunikację lokalną i będzie jedynym przewoźnikiem na tym rynku.

2. Prezydent Kielc niezwłocznie wycofa wniosek o likwidację Spółki MPK w Kielcach.

3. MPK w Kielcach zostanie przejęta przez Spółkę Pracowniczą, która uzyska bezwzględną większość udziałów w firmie.

4. MPK w Kielcach wraz z Urzędem Miasta kontynuować będzie zabiegi o przyznanie funduszy europejskich na odnowę taboru komunikacyjnego w Kielcach.

5. Wszystkie problemy formalno-prawne związane ze zbyciem udziałów MPK dla Spółki Pracowniczej rozwiązywane będą przy udziale prawników związkowych i Urzędu Miasta w Kielcach.

6. W związku z rezygnacją Prezesa Zarządu MPK, Rada Nadzorcza przedsiębiorstwa niezwłocznie powoła nowe władze spółki.

7. Strony solidarnie przepraszają mieszkańców Kielc za utrudnienia w komunikacji miejskiej i oświadczają, że dołożą wszelkich starań, aby sytuacja taka już się nie powtórzyła.

8. W związku z porozumieniem KZ NSZZ "Solidarność" w MPK w Kielcach zakończy strajk 31 sierpnia 2007.


Jednocześnie poinformowano zebranych, że odchodzący prezes firmy, Krzysztof Chrabąszcz, wycofał dyscyplinarne zwolnienia wręczone członkom Komitetu Strajkowego. Związkowcy odwołali zaś ogólnopolską manifestację, która miała przejść ulicami miasta w dniu trzeciego września.

Po odczytaniu treści komunikatu i złożeniu podpisów pod dokumentem wśród zebranych zapanowała euforia. Cieszono się z zawartej umowy i z tego, że tak długi strajk zakończył się w końcu zwycięstwem pracowników.

Piotr Kawiorski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
DEMONSTRACJA: ZATRZYMAĆ IZRAELSKĄ MACHINĘ ŚMIERCI
Warszawa, Plac Zamkowy
5 października (sobota), godz.13.00
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


27 października:

1466 - Urodził się Erazm z Rotterdamu, holenderski filolog, filozof, pedagog. Jeden z czołowych humanistów epoki Odrodzenia. Przeciwnik monarchii i pacyfista.

1929 - Julian Tuwim opublikował w „Robotniku” wiersz Do prostego człowieka.

1937 - Protest Rady Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Warszawskiego przeciw bojówkarskim atakom prawicowych studentów.

1938 - Skarga ordynariusza diecezji stanisławowskiej do ministra spraw wojskowych przeciw działalności oficerów Korpusu Ochrony Pogranicza zajmujących się nawracaniem na wiarę rzymską ludności grekokatolickiej.

1990 - W Warszawie odbył się XXV Kongres PPS; przewodniczącym RN został Jan Józef Lipski.

1991 - Wybory parlamentarne w Polsce wygrała Unia Demokratyczna z 12,3%, przed SLD - 12%. Lewicowa Solidarność Pracy zdobyła 2,06% głosów.

2002 - Luiz Inácio "Lula" Da Silva wygrał wybory prezydenckie w Brazylii.

2011 - Michael D. Higgins z Partii Pracy wygrał wybory prezydenckie w Irlandii.


?
Lewica.pl na Facebooku