Bush zawetuje ustawę o świadczeniach medycznych

[2007-09-22 19:35:15]

Prezydent George W. Bush zapowiedział założenie weta wobec ustawy o rozszerzeniu państwowej opieki medycznej nad dziećmi, która prawie na pewno zostanie przegłosowana przez Kongres.

Demokraci w Kongresie zdecydowali się przepchnąć ustawę, choć wiedzą, że ją zawetuję – powiedział, nazywając projekt "nieodpowiedzialnym".

Pomimo prób Białego Domu przedstawienia ustawy jako gry partyjnej, cieszy się ona poparciem także większości republikanów, którzy brali udział w jej formułowaniu.

Ocenia się zgodnie, iż zapobieżenie wejścia w życie ustawy przez prezydenta spowoduje dotkliwy brak funduszy medycznych. Według szacunków w piętnastu stanach wręcz zabraknie pieniędzy na niektóre dziedziny, a tysiące dzieci mogą stracić ubezpieczenia.

Kongres jest w stanie obalić weto. Potrzeba wprawdzie do tego większości 2/3 głosów w każdej izbie, ale wielu republikanów może głosować za jego odrzuceniem, aby odciąć się od kolejnej niepopularnej decyzji równie niepopularnego prezydenta.

Bush już trzykrotnie doprowadził do zastopowania nie odpowiadających mu projektów legislacyjnych. W dwóch przypadkach chodziło o finansowanie badań nad komórkami macierzystymi w celach leczniczych. W trzecim zaś projekt budżetu sił zbrojnych, zawierającą datę wycofania wojsk z Iraku.

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


24 kwietnia:

1794 - W Warszawie ukonstytuował się klub jakobinów pod nazwą Zgromadzenie Obywateli Ofiarujących Posługę i Pomoc Magistraturom Narodowym w Celu Dobra Ojczyzny.

1906 - Organizacja Techniczno-Bojowa PPS odbiła 10 więźniów Pawiaka.

1916 - Wybuch powstania wielkanocnego w Dublinie; jedną z głównych sił antybrytyjskich była socjalistyczna Irlandzka Armia Obywatelska (ICA) pod dowództwem Jamesa Connolly’ego.

1983 - Socjalistyczna Partia Austrii (SPÖ) wygrała wybory parlamentarne.

1988 - W I turze wyborów prezydenckich we Francji François Mitterrand zdobył 34,1% głosów.

2013 - Niedaleko stolicy Bangladeszu Dhaki zawalił się ośmiokondygnacyjny budynek Rana Plaza, mieszczący kilka zakładów odzieżowych. Zginęło 1127 osób, a około 2500 zostało rannych.


?
Lewica.pl na Facebooku