Wenezuela: Studenci przeciw reformie konstytucji [2007-10-24 18:36:44]
Rewolucja boliwariańska to nie kwestia prezydenta, tylko ruch masowy, który dąży do poprawy jakości życia milionów obywateli Wenezueli.
Jakże ma się liczba 20 tys. reakcjonistów w stosunku do ponad siedmiu milionów ludzi, którzy poparli Cháveza w ostatnich wyborach? Cóż za masowa demonstracja! Zgadnijmy jakiej klasy społecznej przedstawicielami są rodzice tychże studentów... hmm... tak, klasy posiadającej.
Pragnę tylko przypomnieć, że w 2002 roku przedstawiciele tej samej klasy wsparci dotacją CIA zorganizowali zupełnie niedemokratyczny pucz, obalili Cháveza, a prezydentem ustanowili (odgórnie) wpływowego biznesmena. Dwa dni później na ulice Wenezueli wyszły miliony ludzi żądających oddania ich prezydenta - Hugo Cháveza. Rewolucję ocaliła reakcja społeczeństwa. Puczystów do tej pory nie zatrzymano, ani nie postawiono przed sądem, choć dokładnie wiadomo, kim są, więc z pewnością możliwości zatrzymania podejrzanych władza nadużywać nie będzie.
Nie dajmy zmanipulować się mediom, które od samego początku atakują rewolucję boliwariańską. Niech to lud Wenezueli zdecyduje o swojej konstytucji w referendum, a nie garstka studentów tęskniących za czasami, gdy w ich kraju panował jeszcze analfabetyzm a większość obywateli nigdy nie korzystała z opieki lekarskiej.
To rząd Cháveza we współpracy z rządem Kubańskim uruchomił program darmowej opieki zdrowotnej. Ponadto warto wspomnieć, że tylko dwa kraje w Ameryce Południowej całkowicie zlikwidowały analfabetyzm - Wenezuela i Kuba.
Weronika Szydłowska
Bezkrytyczne przyjmowanie jakichkolwiek dogmatów powinno być obce osobom myślącym lewicowymi kategoriami. Trudno ocenić prawdziwe motywacje studentów, ponieważ zapewne obie strony konfliktu, czyli władze Wenezueli jak i kapitalistyczne media manipulują relacjami.
Nawet jeśli protesty byłyby inspirowane i finansowane z zewnątrz podobnie jak różne "kolorowe rewolucje", nie zmienia to faktu, że Rewolucja Boliwariańska nie do końca zmierza w takim kierunku, w jakim powinna. O ile należy docenić osiągnięcia socjalne Wenezueli, o tyle pomysły wprowadzenia możliwości przetrzymywania ludzi w więzieniach bez postawienia zarzutów trzeba zdecydowanie potępić.
Niepokoi również tendencja Cháveza do tworzenia kultu swojej osoby. Ma on ogromne zasługi dla Wenezueli, jednak skupianie coraz większej władzy w jego ręku niewiele ma wspólnego z głoszoną oddolną rewolucją.
Piotr Ciszewski
Studenci, których liczbę dziennikarze oceniają na 20 tysięcy, demonstrowali w Caracas przeciwko planowanej przez - rządzącego od 1999 roku - prezydenta Hugo Cháveza reformie konstytucji. Doszło do starć z policją. Kilka osób jest lekko rannych.
Szczególny sprzeciw budzi możliwość ograniczenia swobód obywatelskich w świetle nowego prawa, rozważanego obecnie przez parlament. Przewiduje ono m.in., iż w przypadku stanu wyjątkowego władze będą mogły przetrzymywać bezterminowo obywateli bez postawienia zarzutów.
Chávez zaproponował łącznie 67 zmian w konstytucji Wenezueli. Przewidują one m.in. ścisłą kontrolę rządu nad bankiem centralnym i wydłużenie kadencji prezydenta z sześciu do siedmiu lat. Pozwalają także ubiegać się o ten urząd nieograniczoną ilość razy.
By wejść w życie, poprawki muszą uzyskać poparcie obywateli w referendum przewidzianym na 2 grudnia.
Piotr Grudka
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Więcej ogłoszeń...
23 listopada: 1831 - Szwajcarski pastor Alexandre Vinet w swym artykule na łamach "Le Semeur" użył terminu "socialisme".
1883 - Urodził się José Clemente Orozco, meksykański malarz, autor murali i litograf.
1906 - Grupa stanowiąca mniejszość na IX zjeździe PPS utworzyła PPS Frakcję Rewolucyjną.
1918 - Dekret o 8-godzinnym dniu pracy i 46-godzinnym tygodniu pracy.
1924 - Urodził się Aleksander Małachowski, działacz Unii Pracy. W latach 1993-97 wicemarszałek Sejmu RP, 1997-2003 prezes PCK.
1930 - II tura wyborów parlamentarnych w sanacyjnej Polsce. Mimo unieważnienia 11 list Centrolewu uzyskał on 17% poparcia.
1937 - Urodził się Karol Modzelewski, historyk, lewicowy działacz polityczny.
1995 - Benjamin Mkapa z lewicowej Partii Rewolucji (CCM) został prezydentem Tanzanii.
2002 - Zmarł John Rawls, amerykański filozof polityczny, jeden z najbardziej wpływowych myślicieli XX wieku.
?