Warszawa: WSL w obronie lokatorów

[2007-11-14 07:48:14]

Grupa działaczy Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów wzięła 13 listopada udział w sesji rady warszawskiej dzielnicy Mokotów.

Było to związane z interwencją w sprawie mieszkańców budynku przy ul. Konduktorskiej 18. Po tym jak sąd orzekł wobec nich eksmisję ze zreprywatyzowanego budynku, przedstawiciele Rady obiecali mieszkańcom, że zostaną im zaproponowane nowe lokale o standardzie porównywalnym z opuszczanymi. Pomimo tego przyznano im lokale o znacznie niższym standardzie.

Na sesji rady wystąpił przedstawiciel WSL Stanisław Uryszek. Powiedział on, że lokatorzy przeżyli już gehennę spędzając dwie zimy w lokalach, w których kamienicznik odłączył ogrzewanie. Oferowane im obecnie mieszkania nie nadają się natomiast do zamieszkania i czują się oni ukarani tylko dlatego że nie byli w stanie płacić absurdalnie wysokiego, narzuconego przez kamienicznika czynszu.

We wręczonych radnym materiałach WSL domaga się aby wpłynęli na organy odpowiedzialne za przydział mieszkań, aby zmieniły swoją decyzję i zaoferowały osobom z Konduktorskiej 18 lepsze mieszkania.

Obecny na sali poseł Artur Górski (PiS) spytał radnych PO, co chcą zaproponować lokatorom, skoro zapowiadają reprywatyzację budynków.

Zastępca burmistrza dzielnicy Grzegorz Okoński stwierdził, że dotąd na Mokotowie nie realizowano programu budownictwa komunalnego, dlatego kolejka oczekujących na mieszkania jest długa. Dodał, że sytuacja lokatorów z budynków takich jak Konduktorska 18 byłaby inna, gdyby dzielnica dysponowała odpowiednimi mieszkaniami.

Przedstawicielka Wydziału Spraw Lokalowych stwierdziła, że wprawdzie lokatorom mówiono że w miarę możliwości zaoferowane zostaną im lokale o zbliżonym standardzie, jednak dzielnica nie posiada takich mieszkań. Przyznała, że lokatorzy z Konduktorskiej 18 przeżyli gehennę, jednak właściciel domagał się odszkodowań od dzielnicy za ich zamieszkiwanie.

Stanisław Uryszek odpowiedział, że skoro samorząd czuł sie zastraszony, to co można powiedzieć o lokatorach. Stwierdził również, że to samorząd jest odpowiedzialny za zapewnienie mieszkańcom dzielnicy godnych warunków życia.

Sprawa mieszkańców budynku przy ul. Konduktorskiej 18 ma być dyskutowana na komisji mieszkaniowej Rady Dzielnicy Mokotów. WSL zapowiada dalsze działania w obronie lokatorów.

Michał Warecki


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


19 czerwca:

1782 - Urodził się Hugues-Félicité-Robert de Lamennais, francuski filozof, pisarz polityczny, ksiądz; rzecznik odnowy Kościoła katolickiego, teoretyk socjalizmu chrześcijańskiego, zwolennik rewolucji społecznej, 1841 zerwał z Kościołem i poświęcił się polityce.

1790 - Zniesienie tytułów i dziedzicznego szlachectwa we Francji

1935 - Początek masowych strajków protestacyjnych przeciwko narzuconej przez sanacyjną większość sejmową nowej ordynacji wyborczej do parlamentu. Akcję prowadziły PPS, KCZZ, KPP i partie socjalistyczne mniejszości narodowych.

1937 - Julian Leszczyński-Leński, sekretarz generalny KPP, członek prezydium Komitetu Wykonawczego Międzynarodówki Komunistycznej, uczestnik rewolucji październikowej na wezwanie Stalina przybywa z Paryża do Moskwy, niebawem aresztowany i zabity.

1957 - Urodziła się Anna Lindt, szwedzka polityk socjaldemokratyczna. Minister środowiska w latach 1994–1998 i minister spraw zagranicznych w rządzie Görana Perssona w latach 1998-2003. Zamordowana.

1993 - Zakończył się dwutygodniowy strajk górników ukraińskich, który objął ponad 1 mln pracowników w 214 kopalniach węgla.

2007 - Pielęgniarki rozpoczęły protest pod Kancelarią Prezesa Rady Ministrów. Cztery z nich zaczęły okupować budynek, co doprowadziło do powstania Białego Miasteczka.


?
Lewica.pl na Facebooku