Grupa 2008: Nie egzorcyzmujmy "Strachu"!

[2008-01-23 00:31:56]

Trwa debata wywołana polskim wydaniem książki "Strach" prof. Jana Tomasza Grossa. W dyskusji na temat antysemityzmu w Polsce zaraz po zakończeniu II wojny światowej głos zabrali również działacze Grupy 2008, nieformalnej struktury zrzeszającej działaczy lewego skrzydła LiD-u.

Kilkanaście ostatnich dni to gorąca dyskusja nad wydaną przez – co godne podkreślenia – katolickie wydawnictwo Znak książką Strach Jana Tomasza Grossa dotyczącą antysemityzmu w powojennej Polsce. Gross wydobywa wstrząsające świadectwa dotyczące zbrodni, jakich Polacy dopuścili się na swoich żydowskich współobywatelach. Strach weryfikuje nasze wyobrażenia o działaniach Polaków w trakcie i po drugiej wojnie światowej. Zmierzenie się z prawdą zawartą w książce jest wyzwaniem dla Polaków jako wspólnoty. Czy okażemy się gotowi na przyjęcie odpowiedzialności za czyny naszych przodków czy wybierzemy drogę zaprzeczania bolesnym faktom? – czytamy w oświadczeniu.

W ostatnich dniach znaczna część dziennikarzy, hierarchów kościoła i niektórzy politycy starają się nas przekonać, że książka Grossa nie ma żadnej wartości, jest nienaukowa, powstała jako owoc nienawiści i powoduje niepotrzebne spory. Mamy do czynienia z egzorcyzmowaniem Strachu. Taka postawa nie służy budowaniu wspólnoty gotowej spojrzeć na przeszłość, żeby wyciągnąć z niej naukę dla teraźniejszości i przyszłości. Zaprzeczanie służy podtrzymywaniu wspólnoty opartej na iluzjach i lęku przed własną historią – piszą dalej autorzy stanowiska.

Członkowie Grupy 2008 skrytykowali również artykuł dotyczący "znieważenia narodu polskiego". Prokuratura wszczęła postępowanie sprawdzające, mające na celu ustalenie, czy książka Grossa nie doszło złamania tego przepisu. Zdaniem autorów artykuł ten służy "kneblowaniu ust niewygodnym autorom" i powinien zostać uznany za niekonstytucyjny bądź też wykreślony na drodze parlamentarnej.

Książka Grossa zachęca, aby w trudnej historii Polaków i Żydów znaleźć wątki uniwersalne. Polacy gotowi są zmierzyć się z własną historią, aby odnaleźć w niej prawdę nienawiści, do której zdolni są ludzie, i prawdę solidarności ze słabymi, którą książka także odsłania, wskazując na przykłady bohaterskiego niesienia pomocy Żydom. Dokonanie wyboru, po jakiej stronie historii chcemy stanąć, możliwe jest tylko wtedy, gdy znamy jej jasne i ciemne karty – czytamy w zakończeniu.

Oświadczenie podpisali: Bartosz Dominiak (wiceprzewodniczący SdPl), Artur Hebda (wiceprzewodniczący SLD), Tomasz Kalita (szef Biura Programowego SLD), Marcin Rzepecki (członek Zarządu SdPl), Piotr Siła-Nowicki (sekretarz generalny Unii Pracy), Michał Syska (wiceprzewodniczący SdPl) i Szymon Szewrański (członek Zarządu SdPl).

Bartosz Machalica


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Bielsku-Białej!
Pomnik Reksia przy ul. 11 Listopada
10 maja (sobota), godz. 11:00
Zandberg w Tychach!
Tychy, Plac Baczyńskiego
10 maja (sobota), godz. 15:00
Zandberg w Katowicach!
Katowice, plac Miarki
10 maja (sobota), godz. 20:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona

Więcej ogłoszeń...


10 maja:

1920 - Rozpoczął się strajk powszechny na Górnym Śląsku.

1931 - Lewicowy republikanin Manuel Azaña został premierem hiszpańskiego rządu.

1935 - Rada Naczelna PPS uznając obowiązywanie tzw. paktu o nieagresji z KPP uznaje, że współpraca pozytywna z komunistami jest niemożliwa.

1936 - Manuel Azaña wybrany na prezydenta Republiki Hiszpańskiej.

1943 - Grupa Specjalna Armii Ludowej przeprowadziła zamach na Bar Podlaski w Warszawie, w wyniku którego zginęło 6 Niemców, a kilkunastu zostało rannych.

1944 - W Filadelfii na XXVI Międzynarodowej Konferencji Pracy przyjęto Deklarację Filadelfijską.

1973 - Powstał lewicowy Front Polisario, walczacy o niepoległość Sahary Zachodniej.

1981 - Socjalista François Mitterrand wygrał II turę wyborów prezydenckich we Francji zdobywając 52,2 % głosów.

1988 - Socjalista Michel Rocard został premierem Francji.

1994 - Nelson Mandela został pierwszym czarnoskórym prezydentem RPA.

2006 - Socjaldemokrata Giorgio Napolitano został prezydentem Włoch.


?
Lewica.pl na Facebooku