Tychy: Zakończył się strajk w Tesco

[2008-02-20 17:06:51]

130 osób zrzeszonych w Wolnym Związku Zawodowym "Sierpień 80" przeprowadziło 20 lutego dwugodzinną akcję strajkową w tyskim supermarkecie Tesco. Strajkujący domagali się podwyżek płac o 700 złotych, które w tej chwili wynoszą zaledwie 800 złotych netto oraz poprawy warunków pracy i podpisania w Tesco układu zbiorowego.

W odpowiedzi na podjęcie strajku ostrzegawczego, dyrekcja na dwie godziny zamknęła sklep, obstawiając wszystkie wejścia uzbrojonymi w pałki i paralizatory ochroniarzami. Bocznymi drzwiami wyprowadzano klientów, którzy zostali w sklepie. Strajkowali prawie wszyscy pracownicy, którzy pracują na popołudniowej zmianie.

Nikt z przedstawicieli Tesco nie spotkał się z protestującymi. Kierownictwo sklepu próbowało jednak bronić się przed negatywnym wpływem strajku na funkcjonowanie sklepu zatrudniając kilkudziesięciu pracowników tymczasowych.

Pod głównym wejściem zebrała się grupa związkowców z "Sierpnia 80" m.in. z kopalni "Budryk", członków rodzin strajkujących pracowników Tesco, oraz mieszkańców Tych pragnących wyrazić poparcie dla strajkujących.

Z legalnego, spokojnego strajku ostrzegawczego dyrekcja sama zrobiła strajk okupacyjny – skomentowała zamknięcie sklepu przewodnicząca WZZ "Sierpień 80" w tyskim Tesco, Elżbieta Fornalczyk.

Spór zbiorowy z siecią Tesco podjęty przez związkowców z Tych rozpoczął się w październiku zeszłego roku. Prowadzone od tego czasu rozmowy nie przyniosły oczekiwanego przez pracowników rezultatu. Próbowano natomiast zastraszać związkowców.

21 lutego w Krakowie odbędzie się kolejna tura negocjacji.

Stanowisko wyrażające poparcie dla strajkujących pracowników Tesco wydała dziś Polska Partia Pracy. Pisze w nim o licznych przypadkach łamania praw pracowniczych w sieci, a także ograniczaniu swobód związkowych i wyzysku, jakiemu poddawani są pracownicy sieci Tesco.

Dyrekcja uznaje strajk za nielegalny i grozi pracownikom represjami. Jak ujawnił tygodnik "Trybuna Robotnicza" Elżbieta Fornalczyk odebrała anonimowy telefon z pogróżkami.

Michał Radziechowski
Krzysztof Kobrzak


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 listopada:

1831 - Szwajcarski pastor Alexandre Vinet w swym artykule na łamach "Le Semeur" użył terminu "socialisme".

1883 - Urodził się José Clemente Orozco, meksykański malarz, autor murali i litograf.

1906 - Grupa stanowiąca mniejszość na IX zjeździe PPS utworzyła PPS Frakcję Rewolucyjną.

1918 - Dekret o 8-godzinnym dniu pracy i 46-godzinnym tygodniu pracy.

1924 - Urodził się Aleksander Małachowski, działacz Unii Pracy. W latach 1993-97 wicemarszałek Sejmu RP, 1997-2003 prezes PCK.

1930 - II tura wyborów parlamentarnych w sanacyjnej Polsce. Mimo unieważnienia 11 list Centrolewu uzyskał on 17% poparcia.

1937 - Urodził się Karol Modzelewski, historyk, lewicowy działacz polityczny.

1995 - Benjamin Mkapa z lewicowej Partii Rewolucji (CCM) został prezydentem Tanzanii.

2002 - Zmarł John Rawls, amerykański filozof polityczny, jeden z najbardziej wpływowych myślicieli XX wieku.


?
Lewica.pl na Facebooku