Warszawa: Międzynarodowe spotkanie ATTAC

[2008-04-15 12:47:11]

W dniach 12–13 kwietnia, na zaproszenie ATTAC Polska, gościła w Polsce oficjalna delegacja ATTAC Niemcy, w skład której weszli: Viviana Uriona – przedstawicielka biura koordynacyjnego niemieckiego ATTAC oraz Sven Giegold z Grupy Międzynarodowej (AG).

12 kwietnia niemieccy goście spotkali się z reprezentantami polskiego ATTAC, w tym z Ewą Ziółkowską – przewodniczącą zarządu stowarzyszenia oraz aktywistami z kilku miast, m.in. Ryszardem Prątkowskim z Olsztyna, Markiem Szolcem ze Śląska, Krzysztofem Adamskim z Gdyni. Długą dyskusję wykorzystano do omówienia problematyki, związanej z działaniami ATTAC po obu stronach granicy polsko-niemieckiej.

13 kwietnia w warszawskim Centrum Społecznym MS, z inicjatywy ATTAC Polska, odbyło się spotkanie organizacji, współpracujących z ruchem ATTAC w Polsce. Do udziału, poza delegacją z Niemiec, zaproszeni zostali również przedstawiciele Młodych Socjalistów, w tym Maciej Konieczny, Zieloni 2004, reprezentowani przez Dariusza Szweda, przewodniczącego zarządu krajowego tej partii oraz delegacja Stowarzyszenia Młoda Socjaldemokracja z Łukaszem Markowskim, sekretarzem zarządu krajowego SMS, na czele.

Na wstępie zebrani przedstawili swoje organizacje i prowadzone przez nie działania. Reprezentanci ATTAC opowiedzieli o historii i genezie światowego ruchu alterglobalistycznego oraz – w dużym skrócie – o powstaniu i działalności polskiego i niemieckiego ATTAC.

Przedstawiciele ATTAC Niemcy, dziękując za zaproszenie do współudziału w dyskusji, zaznaczyli, iż ich ATTAC skupia wiele środowisk, od lewicy, poprzez socjaldemokrację, a nawet konserwatystów, więc cieszy ich, że polska sieć ATTAC rozwija się także w podobnym kierunku, grupując we wspólnych działaniach coraz szersze spektrum organizacyjne.

Omówiono także obecną sytuację polityczną i społeczną w Europie oraz możliwości zmiany polityki UE na bardziej społeczną, ekologiczną i propracowniczą. Służyć ma temu budowa ruchu społecznego w oparciu o środowiska alterglobalistyczne, lewicowe i ruch związkowy, a także mobilizacja w ramach Europejskiego Forum Społecznego. Proponowano wspólną, europejską kampanię na rzecz socjalnej Europy przed wyborami do Parlamentu Europejskiego w 2009 roku. Uznano, że jesienne Forum Społeczne w Malmö powinno stworzyć płaszczyznę, która może nadać nową dynamikę dla rozwoju społecznej Europy, dlatego ważna jest obecność w tym Forum jak największej ilości delegacji, także z tzw. "nowych krajów UE", w tym z Polski.

W drugiej części spotkania zebrani omawiali najbliższe plany, przede wszystkim przygotowania do EFS w Malmö i Letniej Akademii ATTAC Europa. Kolejną kwestią była organizacja szczytu klimatycznego w Poznaniu, zaplanowanego na grudzień tego roku. Zaprezentowano również kilka pomniejszych projektów, które służyć będą integracji i edukacji.

Zamykając spotkanie, przedstawiciele ATTAC Polska podziękowali uczestnikom za przybycie i zapowiedzieli kolejne wspólne projekty.

W tym dniu niemiecki ATTAC spotkał się również z przedstawicielką ruchu związkowego Magdaleną Kaszulanis ze Związku Nauczycielstwa Polskiego oraz Jakubem Rzekanowskim i Bartoszem Machalicą - reprezentantami lewicowych mediów. Niemieccy goście odwiedzili także polskie przedstawicielstwo Greenpeace.

Piotr Kawiorski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


21 kwietnia:

1837 - W Næstved urodził się Fredrik Bajer, duński działacz pokojowy i na rzecz równouprawnienia kobiet, publicysta, laureat Pokojowej Nagrody Nobla 1908.

1871 - W Warszawie urodził się Feliks Perl, działacz PPS, publicysta.

1920 - W Częstochowie podczas demonstracji bezrobotni domagali się oprócz pracy i chleba zakończenia wojny z bolszewikami.

1946 - W Firle zmarł John Maynard Keynes, wybitny brytyjski ekonomista (z wykształcenia matematyk), którego poglądy wywarły ogromny wpływ na rozwój myśli ekonomicznej w XX w.

1948 - Żydowska organizacja bojowa Hagana zaatakowała Hajfę, doprowadzając do ucieczki 100 tys. Arabów.

1967 - W Grecji doszło do zamachu stanu prawicowych "czarnych pułkowników".

1971 - W Częstochowie zmarł Józef Kaźmierczak, działacz PPS i TUR, 1928-30 poseł na Sejm.

1974 - W Londynie powołano trockistowski Komitet na rzecz Międzynarodówki Robotniczej.

2004 - Józef Oleksy został wybrany na marszałka Sejmu RP, zastępując Marka Borowskiego.

2009 - Afrykański Kongres Narodowy wygrał wybory parlamentarne w RPA.


?
Lewica.pl na Facebooku