Niemcy: Koalicja CDU i Zielonych w Hamburgu

[2008-04-18 16:31:16]

Centroprawicowa Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna (Christlich Demokratische Union) i ekolodzy z Sojuszu 90/Zieloni (Bündnis 90/Die Grünen) zadecydowały o utworzeniu wspólnego rządu w Hamburgu. Jest to pierwszy przypadek takiej koalicji w historii Niemiec.

Wybory w Hamburgu odbyły się 24 lutego i od tamtej pory nie udało się uformować koalicji rządzącej. Poza CDU i Zielonymi do lokalnego parlamentu dostały się jeszcze Socjaldemokratyczna Partia Niemiec (Sozialdemokratische Partei Deutschlands) i Lewica (Die Linke). Progu wyborczego nie przekroczyła liberalna Wolna Partia Demokratyczna (Freie Demokratische Partei), tradycyjny koalicjant CDU.

Udział Zielonych w nowej koalicji budzi w tej partii wiele emocji. Działacz lewego skrzydła partii, były minister środowiska Jürgen Tritten skrytykował to porozumienie. Bliższa partyjnemu centrum współprzewodnicząca Zielonych w Bundestagu Renate Künast wyraziła z kolei nadzieje, że powstanie koalicji CDU-Zieloni będzie miało znacznie większe oddziaływanie niż sam tylko Hamburg.

Wolne i Hanzeatyckie Miasto Hamburg (Freie und Hansestadt Hamburg) to jedno z dwóch (obok Bremy) niemieckich miast na prawach kraju związkowego.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 września:

1900 - Rozpoczął obrady V Kongres II Międzynarodówki, który powołał Międzynarodowe Biuro Socjalistyczne. W jego skład jako polscy delegaci weszli: B. A. Jędrzejowski z PPS, H. Diamand z PPSD, C. Wojnarowska z SDKPiL

1923 - W Bułgarii wybuchło powstanie wrześniowe, zainicjowane przez Bułgarską Partię Komunistyczną w odpowiedzi na prawicowo-wojskowy zamach stanu.

1939 - Ukazał się ostatni numer "Robotnika".

1973 - Zmarł Pablo Neruda, poeta chilijski, laureat nagrody Nobla.

1976 - Komitet Obrony Robotników (KOR) ogłosił swoje powstanie. Za cel postawił sobie udzielanie pomocy prawnej, lekarskiej i finansowej represjonowanym. Wśród jego założycieli byli m.in. J.Kuroń i J.J.Lipski.

1977 - Zmarła Edwarda Orłowska, właśc. Estera Mirer, działaczka komunistyczna.

1993 - Górnicy likwidowanej kopalni "Żory" rozpoczęli okupację budynku Państwowej Agencji Węgla Kamiennego w Katowicach.

2010 - Francja: Przeciwko planowanej przez rząd N. Sarkozy’ego tzw. reformie emerytur protestowało ok. 1 mln osób.


?
Lewica.pl na Facebooku