Gdynia: "8 godzin i ani minuty dłużej!"

[2008-05-04 22:07:00]

Krajowe obchody Święta Pracy Młodych Socjalistów odbyły się w tym roku w Gdyni. W demonstracji, która wyruszyła spod Dworca PKP, ulicami Starowiejską i Świętojańską szło ponad sto osób w tym także członkowie ATTAC Polska i RACJI Polskiej Lewicy.

Głównym hasłem demonstracji było "8 godzin pracy i ani minuty dłużej". Skandowano także "Demokracji! Socjalizmu!" oraz "Podnieść płacę minimalną!".

Adrian Zandberg, sekretarz krajowy MS mówił w trakcie pochodu, że wzrost gospodarczy nie może być wartością samą w sobie, zaś z jego efektów powinno korzystać całe społeczeństwo, a nie tylko elity. Jego zdaniem polityka społeczno-gospodarcza wszystkich rządów po 1989 roku opierała się na akceptacji pogłębiających się nierówności społecznych. "Chcemy więcej równości, silniejszych mechanizmów redystrybucji dochodu i majątku, wyższych nakładów na usługi publiczne" - mówił Zandberg.

Demonstracja, którą uświetniały występy ulicznej grupy Samba Socialista Młodych Socjalistów zakończyła się wiecem pod Urzędem Miasta w Gdyni. Tam przemawiali liderzy MS i RACJI PL.

Grzegorz Ilnicki, Sekretarz Krajowy MS mówił m.in., że to wstyd dla socjalistów, że po stu laty od ogłoszenia hasła 3 x 8 godzin, nadal przychodzi im walczyć o czas na pracę, wypoczynek i sen. Jego zdaniem to hańba dla Polski, że jest krajem, w którym pracownicy wykonują swoją pracę kosztem życia prywatnego i społecznego, pracując długo i za niską płacę.

Przewodnicząca RACJI Polskiej Lewicy prof. Maria Szyszkowska mówiła, że człowiek zawsze musi być celem samym w sobie, a nie środkiem do realizacji politycznych planów. Według niej lewica oparta na solidaryzmie społecznym i dążeniu do neutralności światopoglądowej państwa, powinna odgrywać na scenie politycznej należną jej rolę.

W innych wystąpieniach podkreślano problemy świata pracy oraz krytykowano Sojusz Lewicy Demokratycznej za neoliberalizm gospodarczy. Tzw. "zwrot w lewo" SLD nazywano pozorowanym i niewiarygodnym.

Demonstrację bezskutecznie próbowała zakłócić grupka neonazistów.

W Gdańsku i Gdyni nie odbyły się inne demonstracje z okazji Święta Pracy. Kilkunastu działaczy SLD i FMS, z przewodniczącym rady wojewódzkiej tej partii na czele, złożyło w Gdańsku kwiaty pod pomnikiem "Tym co za Polskość Gdańśka", a w Gdyni na Płycie Marynarza przy Skwerze Kościuszki.

Jan Hulanowicz


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


29 czerwca:

1831 - W organie saintsimonistów "Le Globe" pojawił się czasownik "socialiser".

1893 - W Wilnie rozpoczęła się narada działaczy socjalistycznych, przyjęta później jako I Zjazd PPS.

1925 - Urodził się Giorgio Napolitano, działacz Włoskiej Partii Komunistycznej (PCI), następnie socjaldemokrata; 2006-15 prezydent Włoch.

1930 - W Krakowie obradował zwołany przez partie centrolewu Kongres Obrony Prawa i Wolności Ludu; po jego zakończeniu odbył się na Rynku Kleparskim wspólny wiec 30 tysięcy robotników i chłopów.

1945 - Urodziła się Chandrika Kumaratunga, lewicowa polityk lankijska. Brała udział w rewolcie studenckiej w Paryżu w 1968. W 1984 zakładała marksistowską Sri Lanka Mahajana Party. Prezydent Sri Lanki w latach 1994-2005.

1945 - W Warszawie obrady XXVI Kongresu PPS - Stanisław Szwalbe przewodniczacym Rady Naczelnej, Edward Osóbka-Morawski - przewodniczącym CKW.

1951 - Konferencja Ogólna Międzynarodowej Organizacji Pracy przyjęła Konwencję w sprawie równego wynagrodzenia kobiet i mężczyzn.

1973 - Pierwsza (nieudana) próba obalenia przez wojsko socjalistycznego prezydenta Chile Salvadora Allende.

1980 - Vigdís Finnbogadóttir wygrała wybory prezydenckie na Islandii, zostając pierwszą demokratycznie wybraną kobietą-prezydentem na świecie.

1981 - Hu Yaobang został sekretarzem generalnym KPCh.

1999 - Abdullah Öcalan, przywódca Partii Pracujących Kurdystanu, został skazany przez turecki sąd na karę śmierci.


?
Lewica.pl na Facebooku