Związkowcy "Sierpnia 80" z wizytą we Francji
[2008-06-06 11:10:44]
Celem wizyty była wymiana informacji dotyczących projektowanych przez władze zamachów na prawa pracownicze - w tym wcześniejsze emerytury - i związkowe, z którymi mamy do czynienia tak w Polsce, jak i we Francji, oraz zaplanowanie wspólnych działań na polu obrony tych praw - stwierdził Ziętek. Członkowie jednej z największych centrali związkowych - Powszechnej Konfederacji Pracy (CGT) zapewnili, że wesprą Polaków w walce przeciwko zmianom w Kodeksie Pracy oraz w walce z postulatem pracy w polskich kopalniach w soboty i niedziele. Od przedstawicieli CGT usłyszeliśmy, że będą prowadzić międzynarodową kampanię za pośrednictwem europejskich związków zawodowych - poinformował Ziętek. "Sierpień 80" podziękował za wsparcie, jakie otrzymali strajkujący górnicy kopalni "Budryk", gdyż to m.in. działacze CGT informowali inne związki o sytuacji w kopalni, a ponadto wsparli finansowo strajkujących robotników. W rozmowach skupiono się m.in. na dwóch tematach szczególnie ważnych dla polskich pracowników. Obecnie we Francji dochodzi do wielu wystąpień polskich imigrantów, których prawa są łamane, a płace zaniżane (m.in. w przemyśle stoczniowym), toteż rozmawiano o możliwościach podjęcia konkretnej współpracy na polu obrony ich praw. Ponieważ CGT był współorganizatorem największego strajku we francuskich sieciach handlowych wymieniono się doświadczeniami w tej materii, rozmawiano m.in. o sytuacji pracowników we francuskich sieciach handlowych obecnych w Polsce. Obrona sektora usług publicznych była głównym tematem spotkaniaz przedstawicielami federacji Solidarni - Jednościowi - Demokratyczni Poczty i Telekomunikacji (SUD-PTT), jednego z największych związków działających w branży telekomunikacyjnej i pocztowej. W związku z planami prywatyzacji poczty tak we Francji, jak i Polsce,uzgodniono, że jesienią br. w naszym kraju zorganizowana zostanie międzynarodowa konferencja poświęcona tej tematyce. Na zakończenie wizyty Bogusław Ziętek wziął udział w czwartym kongresie Sojuszu Związkowego Solidarni (Union syndicale Solidaires) w St. Jean de Monts. W jego skład wchodzi część najbardziej radykalnych francuskich związków zawodowych. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Mury, militaryzacja, wsobność.
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Manichejczycy i hipsterzy
- Pod prąd!: Spowiedź Millera
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Wolność wilków oznacza śmierć owiec
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
23 listopada:
1831 - Szwajcarski pastor Alexandre Vinet w swym artykule na łamach "Le Semeur" użył terminu "socialisme".
1883 - Urodził się José Clemente Orozco, meksykański malarz, autor murali i litograf.
1906 - Grupa stanowiąca mniejszość na IX zjeździe PPS utworzyła PPS Frakcję Rewolucyjną.
1918 - Dekret o 8-godzinnym dniu pracy i 46-godzinnym tygodniu pracy.
1924 - Urodził się Aleksander Małachowski, działacz Unii Pracy. W latach 1993-97 wicemarszałek Sejmu RP, 1997-2003 prezes PCK.
1930 - II tura wyborów parlamentarnych w sanacyjnej Polsce. Mimo unieważnienia 11 list Centrolewu uzyskał on 17% poparcia.
1937 - Urodził się Karol Modzelewski, historyk, lewicowy działacz polityczny.
1995 - Benjamin Mkapa z lewicowej Partii Rewolucji (CCM) został prezydentem Tanzanii.
2002 - Zmarł John Rawls, amerykański filozof polityczny, jeden z najbardziej wpływowych myślicieli XX wieku.
?