Senyszyn: Katolicka etyka, czyli o wyższości "Niedzieli" nad Środą

[2008-07-20 09:46:24]

Nie dość, że w szkole jest katolicka religia, będzie jeszcze katolicka etyka. Uczniowie dostają wybór, jaki ongiś mieli amatorzy Forda. Mogli kupić samochód w dowolnym kolorze, pod warunkiem, że był czarny. Jak sutanna. Księdza prof. Andrzeja Szostka, autora jedynego podręcznika do etyki, zatwierdzonego przez Ministerstwo Klerykalizacji Narodowej (dawniej MEN).

Tytuł "Pogadanki z etyki" jest dość infantylny, jak na młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych, ale czego można się spodziewać po zbiorze tekstów pisanych na zlecenie katolickiego tygodnika "Niedziela" i wydanych w jego bibliotece. Po raz pierwszy w 1993 roku. Wtedy nie doczekał się ministerialnej rekomendacji. Otrzymał ją podręcznik profesorów Jacka Hołówki i Magdaleny Środy. Jego żywot zakończył się wraz z likwidacją czteroletnich liceów ogólnokształcących (1999). Teraz środa jest dopuszczalna tylko jako dzień tygodnia. Niedziela – jako dzień święty – ma nad nią tak oczywistą przewagę, że minister Hall praktycznie nie miała wyboru. Przy okazji zakasowała Giertycha, co jest nie lada wyczynem.

"Pogadanki z etyki" w 36 kilkustronicowych rozdziałach zawierają omówienie różnych zagadnień z zakresu etyki (czyn, norma moralności, godność osoby ludzkiej, dobroć i słuszność, prawo naturalne a prawo pozytywne, sumienie a prawda, cnoty kardynalne i teologiczne, wady, aborcja, zapłodnienie in vitro, klonowanie, eutanazja). Część z nich, nawet jeśli nie jest wyraźnie związana z etyką katolicką, prezentuje – jako jedynie słuszne - katolickie podejście do omawianych tematów. Autor stanowczo temu zaprzecza, ale równocześnie zaznacza, że "poświęca sporo miejsca personalistycznej wizji człowieka, rozwijanej przez Karola Wojtyłę, notabene profesora etyki. Z czego oczywiście wypływa określone stanowisko dla takich zjawisk jak aborcja czy eutanazja". Oczywiście także dla wielu innych.

Wyobrażenie o podręczniku dają wypowiedzi ks. profesora zaczerpnięte z wywiadu udzielonego KAI 8 lutego 2008.

O pochodzeniu człowieka:

"Poczęty człowiek jest autonomiczną osobą ludzką, która nade wszystko jest dzieckiem Ojca Przedwiecznego, zrodzonym przez ziemskich rodziców i powierzonym przez Boga ich pieczy."

O niestosowności antykoncepcji i zapłodnienia in vitro: "Miłość kobiety i mężczyzny, miłość małżonków w określony sposób znajduje swój wyraz w akcie małżeńskim, który jest jednocześnie aktem płodnym. Kościół, który sprzeciwia się środkom antykoncepcyjnym, aby nie rozrywać sensu aktu miłości, z tego samego powodu nie chce rozrywać instytucji małżeństwa i płodności. Poczęcie nowego człowieka nie jest owocem instytucji małżeństwa, jest to owoc wzajemnego aktu oddania się sobie dwojga małżonków. Dopiero wówczas miłość małżonków, jednocześnie otwarta na Boga, prowadzi do stworzenia nowego człowieka. Tymczasem w zapłodnieniu in vitro, sfera miłości zostaje oddzielona od sfery płodności."

Są to wywody lekkostrawne tylko dla sutannowych i katechetów. Dla wszystkich innych - ciężkostrawne. Nauczyciele będą musieli je przełknąć, ale co dalej? Jak powiedział Karl Kraus: "Co strawią nauczyciele, to zjedzą uczniowie". Na lekcjach etyki, zafundowanych przez świątobliwą Hallową, będzie smacznie. Zatęsknicie nawet za mundurkami.

Joanna Senyszyn


Tekst pochodzi z bloga autorki (senyszyn.blog.onet.pl).


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


22 listopada:

1819 - W Nuneaton urodziła się George Eliot, właśc. Mary Ann Evans, angielska pisarka należąca do czołowych twórczyń epoki wiktoriańskiej.

1869 - W Paryżu urodził się André Gide, pisarz francuski. Autor m.in. "Lochów Watykanu". Laureat Nagrody Nobla w 1947 r.

1908 - W Łodzi urodził się Szymon Charnam pseud. Szajek, czołowy działacz Komunistycznego Związku Młodzieży Polskiej. Zastrzelony podczas przemówienia do robotników fabryki Bidermana.

1942 - W Radomiu grupa wypadowa GL dokonała akcji odwetowej na niemieckie kino Apollo.

1944 - Grupa bojowa Armii Ludowej okręgu Bielsko wykoleiła pociąg towarowy na stacji w Gliwicach.

1967 - Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła rezolucję wzywającą Izrael do wycofania się z okupowanych ziem palestyńskich.

2006 - W Warszawie zmarł Lucjan Motyka, działacz OMTUR i PPS.


?
Lewica.pl na Facebooku