"Solidarność" wylicza siedem grzechów pracodawców

[2008-08-03 12:38:34]

Komisja Krajowa Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność" opracowała zestawienie siedmiu grzechów głównych polskich pracodawców. Wyliczenie jest elementem kampanii społecznej "Godna praca - godna emerytura".

Pierwszy grzech to - zdaniem "Solidarności" - konsumowanie przez pracodawców wzrostu gospodarczego kosztem pracowników. Dzieje się tak w wyniku utrzymywania niskich wynagrodzeń. Choć wyniki finansowe przedsiębiorstw rosną, udział kosztów płacowych spada, natomiast utrzymuje się nadal wysoka liczba pracowników zarabiających poniżej średniej krajowej, a nawet poniżej minimum socjalnego.

Drugi grzech to utrzymywanie wysokiego poziomu rozwarstwienia płacowego. Kadra kierownicza polskich przedsiębiorstw zarabia niemal najwięcej w Europie, natomiast płace pracowników skumulowane są w przedziale od wynagrodzenia minimalnego do wynagrodzenia nieprzekraczającego 80 procent wynagrodzenia przeciętnego. Taki stan rzeczy przełoży się natomiast w przyszłości - według "Solidarności" - na dużą liczbę osób otrzymujących niskie emerytury.

Trzeci z wyliczonych przez "Solidarność" grzechów pracodawców polega na produkcji młodych emerytów. Dzieje się tak poprzez zastępowanie doświadczonych pracowników przez młodą kadrę, nakłanianie starszych pracowników do przejścia na wcześniejszą emeryturę, a także poprzez nieinwestowanie w doświadczonych pracowników, co wyraża się na przykład w znacznie rzadszym niżw przypadku młodych pracowników kierowaniu takich osób na szkolenia.

Czwarty grzech to wykorzystywanie przez pracodawców luk w prawie pracy. Według "Solidarności" przejawia się to zwłaszcza w praktyce nadużywania umów o pracę na czas określony, którymi objętych jest aż 25 procent wszystkich pracowników.

Piąty grzech wskazywany przez "Solidarność" to wymaganie zbyt długiej pracy w zbyt długich warunkach. Jednym z przejawów jest tutaj kwestia emerytur pomostowych, którym przeciwni są pracodawcy. Zdaniem związkowców, pracodawcy nie powinni wymagać pracy aż do 60 czy 65 roku życia w szkodliwych dla zdrowia warunkach.

Szósty grzech polega na nadmiernym eksploatowaniu pracowników i uniemożliwianiu zachowania równowagi między pracą a życiem prywatnym pracownika. Przykładowe zachowania piętnowane przez "Solidarność" dotyczą tutaj nadużywania przez pracodawców godzin nadliczbowych czy utrudnianie kobietom godzenia pracy z macierzyństwem.

Ostatni grzech dotyczy tłumienia przez pracodawców głosu pracowników. "Solidarność" z niepokojem obserwuje zamieranie dialogu społecznego, co wyraża się między innymi w spadku liczby zawieranych układów zbiorowych pracy.

Wyliczenie siedmiu grzechów pracodawców ma - w zamierzeniach "Solidarności" - wywołać ogólnokrajową debatę na temat sytuacji ekonomicznej pracowników. Związek chce zwrócić uwagę na istniejące problemy, a także działać na rzecz wprowadzenia w Polsce postulowanych przez Unię Europejską standardów dotyczących warunków pracy i płacy.

Bartłomiej Kacper Przybylski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


15 listopada:

1889 - Brazylia stała się republiką.

1895 - W Warszawie urodził się Antoni Słonimski, polski poeta, felietonista, dramatopisarz, satyryk, krytyk teatralny i działacz społeczny związany PPS.

1961 - W Londynie powstała organizacja Amnesty International.

1978 - W Nowym Jorku zmarła Margaret Mead, amerykańska socjolog, badaczka zajmująca się antropologią kulturową.

1987 - Podpisanie deklaracji założycielskiej reaktywowanej Polskiej Partii Socjalistycznej.

1988 - Palestyńska Rada Narodowa jednostronnie proklamowała powstanie państwa palestyńskiego.

2000 - Japonia: Mizuho Fukushima została szefową Partii Socjaldemokratycznej.

2002 - Hu Jintao został sekretarzem generalnym Komunistycznej Partii Chin.

2012 - Xi Jinping został sekretarzem generalnym KPCh.


?
Lewica.pl na Facebooku