Boliwia: Referendum konstytucyjnego (7 grudnia) nie będzie? (akt.)

[2008-09-03 12:02:00]

Nie odbędzie się zaplanowane na 7 grudnia referendum w sprawie zmiany konstytucji Boliwii. Narodowy Trybunał Wyborczy orzekł bowiem, że dekret prezydenta Evo Moralesa w sprawie rozpisania ogólnokrajowego głosowania jest nieważny.

Jak wyjaśnił przewodniczący Trybunału José Luis Exeni, decyzja o rozpisaniu referendum w sprawie zmiany konstytucji należy do kompetencji Kongresu, a nie do kompetencji prezydenta. Wynika to z obecnie obowiązującej konstytucji. Wobec tego dekret Moralesa został wydany bez podstawy prawnej i jest nieważny.

Decyzja Trybunału najbardziej ucieszyła konserwatywną opozycję. Powody do radości mają także gubernatorzy prowincji La Paz i Cochabamba, ponieważ 7 grudnia, wraz z referendum konstytucyjnym, miały odbyć się wybory nowych gubernatorów w tych prowincjach. Skoro wybory się nie odbędą, starzy gubernatorzy będą sprawować władzę aż do momentu wyboru ich następców.

Przebywający z wizytą w Teheranie prezydent Morales skrytykował postanowienie Trybunału. Stwierdził on, iż Trybunał jest zdominowany przez neoliberalną prawicę, a decyzja o unieważnieniu dekretu zarządzającego referendum jest decyzją polityczną bez żadnej podstawy prawnej oraz przeszkodzi w procesie zmian i poszukiwania równości pomiędzy Boliwijczykami.

Tymczasem rząd ratyfikował prezydencki dekret o rozpisaniu referendum, stanąwszy na stanowisku, że to decyzja Moralesa jest zgodna z prawem, natomiast decyzja Trybunału została wyrażona w nieodpowiedniej formie i nie ma mocy prawnej.

Referendum w sprawie nowej konstytucji miało - w zamysłach prezydenta Moralesa - ostatecznie rozwiązać polityczny impas, w jakim znalazła się Boliwia. Poprzednie referendum w sprawie udzielenia społecznego wotum zaufania prezydentowi i gubernatorom, nie rozwiązało sytuacji, a wręcz wzmocniło - paradoksalnie - i władzę, i opozycję, utrwalając polityczny podział kraju. Zmiana konstytucji w Kongresie lub rozpisanie referendum konstytucyjnego w wyniku decyzji Kongresu nie wydaje się możliwe, ponieważ Senat zdominowany jest przez konserwatywną opozycję, która chce za wszelką cenę powstrzymać ustrojowe i społeczno-gospodarcze reformy Moralesa.

Bartłomiej Kacper Przybylski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


2 lipca:

1839 - Bunt niewolników na statku Amistad.

1840 - W Rzymie zmarł Bogdan Jański, pierwszy chronologicznie polski socjalista, saintsimonista.

1843 - W Cassino urodził się Antonio Labriola filozof, teoretyk marksizmu, działacz włoskiego ruchu robotniczego.

1923 - W Bninie urodziła się Wisława Szymborska, poetka, eseistka i krytyk literacki, tłumacz, felietonistka; członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Polskiej Akademii Umiejętności, laureatka literackiej Nagrody Nobla (1996).

1925 - Urodził się Patrice Lumumba, kongijski polityk lewicowy, pierwszy premier niepodległego Konga, obalony i zamordowany 1961.

1925 - Urodził się Medgar Evers, aktywista ruchu na rzecz praw obywatelskich czarnej ludności w USA; zamordowany w 1963.

1928 - W Wielkiej Brytanii kobiety, które ukończyły 21. rok życia otrzymały czynne i bierne prawo wyborcze.

1949 - Zmarł Georgi Dymitrow, bułgarski działacz komunistyczny. 1933 oskarżony przez nazistów o podpalenie Reichstagu. Uniewinniony. 1946 premier Bułgarii. 1948 sekretarz generalny BPK.

1964 - Prezydent USA Lyndon Johnson podpisał ustawę o swobodach obywatelskich dla Afroamerykanów. Dokument ten podpisał również Martin Luther King.

1976 - Zjednoczenie Wietnamu Północnego z Południowym i utrworzenie Socjalistycznej Republiki Wietnamu.

1979 - Przez uczestników ROPCiO z Krakowa został założony Ruch Porozumienia Polskich Socjalistów. Byli to: Krzysztof Bzdyl, Krzysztof Gąsiorowski, Stanisław Janik-Palczewski, Romana Kahl-Stachniewicz, Mieczysław Majdzik i Stanisław Tor.

2006 - W Managui zmarł Herty Lewites, lewicowy polityk nikaraguański, minister w sandinistowskim rządzie w latach 1979-90.


?
Lewica.pl na Facebooku