Brodnica: Protest przeciwko polityce kierownictwa Vobro

[2008-09-11 23:50:58]

Około 35 osób wzięło 11 września udział w proteście przeciwko polityce kierownictwa zakładów cukierniczych Vobro, który odbył się na rynku w Brodnicy. Zebrani wyrazili w ten sposób sprzeciw wobec tuszowania śmiertelnego wypadku przy pracy 21-letniego robotnika Krzysztofa Pruszewicza i wobec łamania praw pracowniczych.

W proteście uczestniczyła rodzina zmarłego robotnika oraz działacze Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Inicjatywa Pracownicza i środowisk wolnościowych. Protestujący trzymali transparenty z hasłami "Stop wyzyskowi" i "Vobro zabija". Skandowano hasła potępiającego zachowanie kierownictwa zakładów.

Protestujący rozdawali przechodniom ulotki tłumaczące powód protestu i wzywające do zaprzestania łamania praw pracowniczych. Doszło do tragedii, do której nie musiało dojść, gdyby firma VOBRO przestrzegała Kodeksu Pracy i przepisów BHP. Jednak znów zysk dla szefów i lokalnej "śmietanki" był ważniejszy od zdrowia i życia robotników - pracujących ponad siły, w podłych warunkach, za niskie wynagrodzenie. Zysk właściciela firmy był ważniejszy i dlatego zginął 21 letni Krzysztof Pruszewicz! (...) Prawda o śmierci Krzysztofa musi ujrzeć światło dzienne! Jego wypadek jest ostrzeżeniem dla wszystkich pracujących, że jeżeli będą bezmyślnie akceptować takie warunki pracy, jeżeli nie będą walczyć o swoje prawa, jeżeli nie będą protestować, to może ich spotkać podobny los. Jeżeli nie śmierć w wypadku przy pracy, to przedwczesna z powodu utraty zdrowia, przemęczenia i stresu - mogli przeczytać w ulotce brodniczanie.

Przypomnijmy, że tragiczny wypadek, w którym zginął Krzysztof Pruszewicz wydarzył się 16 kwietnia bieżącego roku. Prokuratura umorzyła śledztwo w tej sprawie, mimo iż w przedsiębiorstwie pogwałcono przepisy i zasady bezpieczeństwa i higieny pracy. We bieżącym miesiącu Sąd Rejonowy w Brodnicy rozpatrzy zażalenie rodziny zmarłego na postanowienie prokuratury o umorzeniu śledztwa.

Bartłomiej Kacper Przybylski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


18 lipca:

1918 - Urodził się Nelson Mandela, przywódca walki z apartheidem w RPA, prezydent tego kraju w latach 1994-99, laureat nagrody Nobla.

1936 - Na Wyspach Kanaryjskich gen. Franco ogłosił stan wojenny, wszczynając bunt przeciwko Republice - początek hiszpańskiej wojny domowej.

1936 - W Warszawie bojówka ONR-Falangi napadła i poraniła nożami Stanisława Dubois, przewodniczącego Rady Głównej Czerwonego Harcerstwa TUR, członka władz naczelnych PPS.

1943 - Partyzanci z Gwardii Ludowej i Batalionów Chłopskich zajęli wieś Solec na Kielecczyźnie, rozbroili posterunek policji, rozbili pocztę, młyn, tartak i spółdzielnię oraz zniszczyły Arbeitsamt.

1950 - Urodził się Jack Layton, lider socjaldemokratycznej Nowej Demokratycznej Partii Kanady.

1988 - Iran zaakceptował rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ ws. zakonczenia wojny z Irakiem.

2006 - Włoska policja uwolniła 113 Polaków żyjących w niewolniczych warunkach w przymusowym obozie pracy w prowincji Apulia na południu kraju.

2007 - Zmarł Kenji Miyamoto, długoletni lider Japońskiej Partii Komunistycznej (Nihon Kyôsantô). Miał 98 lat.


?
Lewica.pl na Facebooku