Czechy: 2/3 społeczeństwa nadal przeciwko radarowi

[2008-10-04 12:53:53]

Nie spada liczba przeciwników budowy na terytorium Republiki Czeskiej amerykańskiego radaru stanowiącego element tzw. tarczy antyrakietowej. Przeciwnicy radaru stanowili we wrześniu - według ośrodka badań społecznych CVVM - 67 proc. społeczeństwa, wobec 28 proc. zwolenników amerykańskiej instalacji.

Na opinie Czechów na temat radaru nie wpłynęły - wbrew oczekiwaniom - wydarzenia w Południowej Osetii i Gruzji. Czeskie media spekulowały, że konflikt kaukaski mógł spowodować wzrost poczucia zagrożenia i - w konsekwencji - wzrost liczby zwolenników budowy amerykańskiego radaru. Przywoływano w tym kontekście wyniki sondaży polskich, które po wydarzeniach kaukaskich wykazały wzrost zwolenników tarczy. Tezę o wpływie wojny w Południowej Osetii na opinie Czechów na temat radaru lansował także premier Mirek Topolánek, który stwierdził, że najlepszą kampanią społeczną na rzecz radaru był konflikt kaukaski.

Wyniki wrześniowego sondażu wskazują, że zdecydowanie przeciwko budowie radaru opowiada się 42 proc. badanych. Raczej przeciwko jest 25 proc. respondentów. Zdecydowani zwolennicy radaru stanowią 9 proc. badanych. 19 proc. opowiada się raczej za budową amerykańskiej instalacji. 5 proc. respondentów nie ma zdania w tej sprawie.

Najwięcej przeciwników radaru znajduje się wśród zwolenników Komunistycznej Partii Czech i Moraw (Komunistická Strana Čech a Moravy) - stanowią oni 96 proc. zwolenników partii. Także w elektoracie Czeskiej Partii Socjaldemokratycznej (Česká Strana Sociálně Demokratická) znajduje się dużo przeciwników radaru (76 proc.). Najwięcej zwolenników radaru jest w grupie mężczyzn, ludzi w wieku 30-44 lata, dobrze oceniających swoją sytuację materialną oraz osób z wyższym wykształceniem. Najniższe poparcie dla tarczy odnotowano w populacji emerytów, ludzi z niższym poziomem wykształcenia, oceniających swoją sytuację jako "ani dobrą, ani złą".

Nie spada także liczba zwolenników referendum w sprawie budowy radaru - wynosiła ona we wrześniu 86 proc. Mimo tak znacznego poparcia dla ogólnokrajowego głosowania w tej sprawie, czeska Izba Poselska odrzuciła niedawno wniosek KSČM o przeprowadzenie referendum.

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 listopada:

1831 - Szwajcarski pastor Alexandre Vinet w swym artykule na łamach "Le Semeur" użył terminu "socialisme".

1883 - Urodził się José Clemente Orozco, meksykański malarz, autor murali i litograf.

1906 - Grupa stanowiąca mniejszość na IX zjeździe PPS utworzyła PPS Frakcję Rewolucyjną.

1918 - Dekret o 8-godzinnym dniu pracy i 46-godzinnym tygodniu pracy.

1924 - Urodził się Aleksander Małachowski, działacz Unii Pracy. W latach 1993-97 wicemarszałek Sejmu RP, 1997-2003 prezes PCK.

1930 - II tura wyborów parlamentarnych w sanacyjnej Polsce. Mimo unieważnienia 11 list Centrolewu uzyskał on 17% poparcia.

1937 - Urodził się Karol Modzelewski, historyk, lewicowy działacz polityczny.

1995 - Benjamin Mkapa z lewicowej Partii Rewolucji (CCM) został prezydentem Tanzanii.

2002 - Zmarł John Rawls, amerykański filozof polityczny, jeden z najbardziej wpływowych myślicieli XX wieku.


?
Lewica.pl na Facebooku