Ukraina: Prezydent rozwiązał parlament i zarządził wybory

[2008-10-09 11:54:05]

Prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko podpisał dekret rozwiązujący Radę Najwyższą - ukraiński parlament - i zarządził nowe wybory. Odbędą się one 7 grudnia. Decyzja prezydenta oznacza realizację jego wcześniejszych zapowiedzi o tym, że jeśli w Radzie Najwyższej nie ukonstytuuje się nowa koalicja rządząca, rozpisane zostaną nowe wybory.

Przypomnijmy, że dotychczasowa koalicja - Bloku Julii Tymoszenko i Naszej Ukrainy-Ludowej Samoobrony - rozpadła się na początku września po tym, jak głosami deputowanych Bloku oraz opozycyjnych Partii Regionów i Komunistycznej Partii Ukrainy przegłosowano zmiany w konstytucji, ograniczające uprawnienia prezydenta. Do tarć w koalicji dochodziło jednak już od dawna, co było widoczne na przykład w odniesieniu do konfliktu zbrojnego w Osetii Południowej, kiedy to premierka Julia Tymoszenko, która nie poparła polityki Gruzji, została oskarżona przez obóz prezydencki o zdradę narodową i kolaborację z Rosją.

Mimo istotnych sporów wewnątrz "pomarańczowego obozu" - chociaż wielu komentatorów zaznacza, że w obecnej sytuacji nie można już mówić o istnieniu takiego obozu - rozpisanie wyborów jest pewnym zaskoczeniem. Decyzja ta może się bowiem okazać politycznym samobójstwem Wiktora Juszczenki. Jego Nasza Ukraina-Ludowa Samoobrona cieszy się nikłym poparciem społecznym. Spadają także notowania samego prezydenta. Według prawdopodobnego scenariusza, Nasza Ukraina-Ludowa Samoobrona może wprowadzić do nowej Rady Najwyższej zaledwie kilkunastu przedstawicieli. Wrześniowe sondaże preferencji politycznych dawały temu ugrupowaniu poparcie wynoszące około 3,5 proc., przy 3-procentowym progu wyborczym.

Wybory wygra na pewno ktoś z dwójki: Blok Julii Tymoszenko, Partia Regionów. Wrześniowe sondaże przewidywały dla nich zbliżone poparcie - odpowiednio 24 i 23 procent. Problemów z wejściem do Rady Najwyższej nie powinni mieć też komuniści Petro Symonenki, którzy mogą stosunkowo najwięcej zyskać na kłótniach wewnątrz dawnego "pomarańczowego obozu" i małej aktywności Partii Regionów. Najprawdopodobniej nowa Rada Najwyższa będzie bardziej rozdrobniona niż obecnie, ponieważ duże szanse na przekroczenie progu wyborczego mają nowoutworzone bloki polityczne pod przywództwem rozpoznawalnych polityków, takich jak na przykład mer Kijowa Leonid Czernowiecki.

Bartłomiej Kacper Przybylski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 września:

1900 - Rozpoczął obrady V Kongres II Międzynarodówki, który powołał Międzynarodowe Biuro Socjalistyczne. W jego skład jako polscy delegaci weszli: B. A. Jędrzejowski z PPS, H. Diamand z PPSD, C. Wojnarowska z SDKPiL

1923 - W Bułgarii wybuchło powstanie wrześniowe, zainicjowane przez Bułgarską Partię Komunistyczną w odpowiedzi na prawicowo-wojskowy zamach stanu.

1939 - Ukazał się ostatni numer "Robotnika".

1973 - Zmarł Pablo Neruda, poeta chilijski, laureat nagrody Nobla.

1976 - Komitet Obrony Robotników (KOR) ogłosił swoje powstanie. Za cel postawił sobie udzielanie pomocy prawnej, lekarskiej i finansowej represjonowanym. Wśród jego założycieli byli m.in. J.Kuroń i J.J.Lipski.

1977 - Zmarła Edwarda Orłowska, właśc. Estera Mirer, działaczka komunistyczna.

1993 - Górnicy likwidowanej kopalni "Żory" rozpoczęli okupację budynku Państwowej Agencji Węgla Kamiennego w Katowicach.

2010 - Francja: Przeciwko planowanej przez rząd N. Sarkozy’ego tzw. reformie emerytur protestowało ok. 1 mln osób.


?
Lewica.pl na Facebooku