Litwa po wyborach skręci w prawo

[2008-10-12 20:50:32]

Zakończyły się wybory parlamentarne na Litwie. Najwięcej głosów padło na partię konserwatywną: Unię Ojczyźnianą - Litewskich Chrześcijańskich Demokratów (Tėvynės Sąjunga - Lietuvos Krikščionys Demokratai). Frekwencja wyborcza nieznacznie przekroczyła 46 procent. Oznacza to, że wybory parlamentarne są ważne, natomiast referendum w sprawie przedłużenia funkcjonowania elektrowni atomowej w Ignalinie będzie nieważne, ponieważ do ważności wymagane jest, aby w głosowaniu wzięło udział ponad 50 proc. uprawnionych.

Według ogłoszonych przez litewskie media szacunkowych wyników wyborów, opracowanych przez agencję RAIT na podstawie badania exit-polls, konserwatyści otrzymali 21,02 proc. głosów. Drugiej miejsce z wynikiem 13,94 proc. głosów zajęła nacjonalistyczno-konserwatywna partia Porządek i Sprawiedliwość (Tvarka ir Teisingumas). Centrolewicowa Litewska Partia Socjaldemokratyczna (Lietuvos Socialdemokratų Partija) uzyskała 13,21 proc. głosów. Zaskoczeniem może być wejście do Sejmu nacjonalistycznej Partii Powstającego Narodu (Tautos Prisikėlimo Partija), która powstała tuż przed wyborami i nie była uznawana za znaczącą siłę polityczną, jednak uzyskała 11,20 proc. głosów. Do Sejmu weszła także koalicja centrowej Partii Pracy (Darbo Partija) i Młodzieży (Jaunimas) z wynikiem 10,81 proc. głosów.

Pozostałe ugrupowania nie przekroczyły 5-procentowego progu wyborczego. Zwraca uwagę kompletna porażka dwóch partii uczestniczących dotychczas w sprawowaniu władzy - Sojuszu Liberałów i Centrum (Liberalų ir Centro Sąjunga) i centrolewicowego Ludowego Związku Litewskich Chłopów (Lietuvos Valstiečių Liaudininkų Sąjunga), które uzyskały odpowiednio 4,83 i 3,91 proc. głosów.

Należy mieć jednak na uwadze, że opisane wyżej wyniki wyborcze są po pierwsze szacunkowe, a po drugie - będą miały wpływ jedynie na skład połowy Sejmu. 71 ze 141 posłów zostało bowiem wybranych w okręgach jednomandatowych i może się okazać, że ugrupowania, których listy zdobyły mniej głosów, wprowadzą do Sejmu jednak większą liczbę przedstawicieli. Wstępne wyniki wyborów Litewska Komisja Wyborcza planuje ogłosić około północy.

Bartłomiej Kacper Przybylski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 września:

1900 - Rozpoczął obrady V Kongres II Międzynarodówki, który powołał Międzynarodowe Biuro Socjalistyczne. W jego skład jako polscy delegaci weszli: B. A. Jędrzejowski z PPS, H. Diamand z PPSD, C. Wojnarowska z SDKPiL

1923 - W Bułgarii wybuchło powstanie wrześniowe, zainicjowane przez Bułgarską Partię Komunistyczną w odpowiedzi na prawicowo-wojskowy zamach stanu.

1939 - Ukazał się ostatni numer "Robotnika".

1973 - Zmarł Pablo Neruda, poeta chilijski, laureat nagrody Nobla.

1976 - Komitet Obrony Robotników (KOR) ogłosił swoje powstanie. Za cel postawił sobie udzielanie pomocy prawnej, lekarskiej i finansowej represjonowanym. Wśród jego założycieli byli m.in. J.Kuroń i J.J.Lipski.

1977 - Zmarła Edwarda Orłowska, właśc. Estera Mirer, działaczka komunistyczna.

1993 - Górnicy likwidowanej kopalni "Żory" rozpoczęli okupację budynku Państwowej Agencji Węgla Kamiennego w Katowicach.

2010 - Francja: Przeciwko planowanej przez rząd N. Sarkozy’ego tzw. reformie emerytur protestowało ok. 1 mln osób.


?
Lewica.pl na Facebooku