Lewicowa Alternatywa w rocznicę stanu wojennego

[2008-12-12 09:18:07]

Lewicowa Alternatywa wydała oświadczenie w związku z rocznicą wprowadzenia w Polsce stanu wojennego w którym uznaje to wydarzenie za siłową rozprawę z ruchem pracowniczym, dokonaną w obronie partyjnej oligarchii.

Nasza ocena generała Wojciecha Jaruzelskiego i innych osób odpowiedzialnych za stan wojenny jest jednoznacznie negatywna. Uważamy, że ich działań nie można utożsamiać z jakąkolwiek ideologią lewicową. Odrzucamy pojawiającą się przy okazji kolejnych rocznic argumentację o "patriotycznym obowiązku" czy konieczności zachowania "spokoju społecznego". Rządy autorytarne czy usprawiedliwianie państwowej przemocy, naszym zdaniem nie mają nic wspólnego z ideami lewicowymi - czytamy w oświadczeniu.

Działacze LA uznają także stan wojenny za wydarzenie, które ułatwiło neoliberalne przemiany przełomu lat 80 i 90-tych, ze względu na rozbicie ruchu domagającego się między innymi samorządności pracowniczej.

Ruchu tego zabrakło pod koniec lat 80-tych zeszłego wieku, gdy ponad głowami społeczeństwa rozpoczęto w Polsce neoliberalny eksperyment, który doprowadził do lawinowego wzrostu bezrobocia, likwidacji zakładów pracy, czy wykluczenia i biedy całych grup społecznych. Przypominamy - w procesie neoliberalnych przemian istotną rolę podczas swojej prezydentury odgrywał Wojciech Jaruzelski, wielokrotnie podkreślając później, że jest z tego dumny - piszą działacze LA.

Organizacja potępiła także hipokryzję prawicy, domagającej się ukarania Wojciecha Jaruzelskiego, a jednocześnie chwalącej innych dyktatorów.

Michał Warecki


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


5 października:

1855 - Urodził się Eugene V. Debs, amerykański działacz socjalistyczny i związkowy; kilka razy kandydował w wyborach prezydenckich.

1882 - Urodził się Otto Bauer, austriacki polityk, ekonomista, socjolog. Jeden z teoretyków austromarksizmu

1929 - W Warszawie policja rozpędziła pochód OM TUR zorganizowany z okazji Dnia Młodzieży Robotniczej.

1945 - Hollywoodzki Czarny Piątek: Półroczny strajk dekoratorów filmowych kończy się krwawymi starciami z policją.

1949 - Polska uznała Chińską Republikę Ludową i nawiązała z nią stosunki dyplomatyczne.

1988 - Gen. Pinochet przegrał referendum ws. dalszego sprawowania urzędu prezydenta Chile.


?
Lewica.pl na Facebooku