USA: Pomoc dla koncernów samochodowych kosztem pracowników?

[2008-12-22 17:01:12]

19 grudnia ustępujący prezydent USA - George W. Bush - ogłosił, iż jego administracja udzieli koncernom motoryzacyjnym General Motors i Chrysler kredytu ratunkowego w wysokości 17,4 mld USD ze środków programu TARP (tzw. "plan Paulsona"). W zamian za to firmy mają do 31 marca 2009 roku opracować plan restrukturyzacyjny pokazujący, że są w stanie przetrwać. W przeciwnym wypadku kredyt zostanie cofnięty, a koncerny zmuszone będą wejść na drogę kontrolowanego bankructwa.

Częścią zapowiedzianej umowy kredytowej jest wymóg, aby związek zawodowy pracowników sektora samochodowego (United Auto Workers - UAW) zaakceptował niższe płace i zmniejszone zasiłki, porównywalne do tych, jakie są udziałem niezrzeszonych w związkach pracowników amerykańskich zakładów Toyoty, Hondy i Nissana. Zdaniem analityków, przyjęcie tego warunku oznaczać będzie zniesienie istotnych różnic pomiędzy zrzeszonymi i niezrzeszonymi w związkach pracownikami sektora samochodowego w USA, co z kolei zdecydowanie podkopie pozycję UAW, a przez to siłę przetargową samych robotników.

Przewodniczący UAW - Ron Gettelfinger - powiedział, że kredyt ratunkowy "pozostawi drzwi amerykańskich fabryk otwarte", jednocześnie jednak skrytykował Busha za, jak to określił: "nieuczciwe warunki selekcjonujące pracowników". Podobne stanowisko zaprezentował na konferencji prasowej w Chicago prezydent-elekt USA - Barack Obama - który stwierdził, że chciałby mieć pewność, iż "robotnicy nie będą jedynymi, którzy poniosą wszelkie konsekwencje, podczas gdy inni, w przeszłości cieszący się znacznie większymi korzyściami z przemysłu samochodowego, w dziwny sposób nie zostaną nimi dotknięci".

Grzegorz Konat


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


2 lipca:

1839 - Bunt niewolników na statku Amistad.

1840 - W Rzymie zmarł Bogdan Jański, pierwszy chronologicznie polski socjalista, saintsimonista.

1843 - W Cassino urodził się Antonio Labriola filozof, teoretyk marksizmu, działacz włoskiego ruchu robotniczego.

1923 - W Bninie urodziła się Wisława Szymborska, poetka, eseistka i krytyk literacki, tłumacz, felietonistka; członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Polskiej Akademii Umiejętności, laureatka literackiej Nagrody Nobla (1996).

1925 - Urodził się Patrice Lumumba, kongijski polityk lewicowy, pierwszy premier niepodległego Konga, obalony i zamordowany 1961.

1925 - Urodził się Medgar Evers, aktywista ruchu na rzecz praw obywatelskich czarnej ludności w USA; zamordowany w 1963.

1928 - W Wielkiej Brytanii kobiety, które ukończyły 21. rok życia otrzymały czynne i bierne prawo wyborcze.

1949 - Zmarł Georgi Dymitrow, bułgarski działacz komunistyczny. 1933 oskarżony przez nazistów o podpalenie Reichstagu. Uniewinniony. 1946 premier Bułgarii. 1948 sekretarz generalny BPK.

1964 - Prezydent USA Lyndon Johnson podpisał ustawę o swobodach obywatelskich dla Afroamerykanów. Dokument ten podpisał również Martin Luther King.

1976 - Zjednoczenie Wietnamu Północnego z Południowym i utrworzenie Socjalistycznej Republiki Wietnamu.

1979 - Przez uczestników ROPCiO z Krakowa został założony Ruch Porozumienia Polskich Socjalistów. Byli to: Krzysztof Bzdyl, Krzysztof Gąsiorowski, Stanisław Janik-Palczewski, Romana Kahl-Stachniewicz, Mieczysław Majdzik i Stanisław Tor.

2006 - W Managui zmarł Herty Lewites, lewicowy polityk nikaraguański, minister w sandinistowskim rządzie w latach 1979-90.


?
Lewica.pl na Facebooku