NSZZ "Solidarność": Chronić miejsca pracy w czasie kryzysu

[2009-01-22 11:37:09]

21 stycznia w Gdańsku odbyło się posiedzenie Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" w Gdańsku. Głównym tematem spotkania była dyskusja na temat kryzysu gospodarczego.

Związkowcy zaapelowali do rządu o utrzymanie zatrudnienia poprzez stymulowaną pomoc dla firm i pracowników, utrzymanie popytu wewnętrznego poprzez ochronę poziomu wynagrodzeń, a także przyspieszenie wykorzystania funduszy europejskich.

Według NSZZ "Solidarność" działania podejmowane dotychczas w tej sprawie przez rząd są niewystarczające. Komisja Krajowa związku uznała, że podstawą działań państwa powinny być m.in. ochrona miejsc pracy, pomoc dla najuboższych i najbardziej poszkodowanych, utrzymanie siły nabywczej wpływającej na popyt wewnętrzny i realizowane w praktyce zasady solidarności i sprawiedliwości społecznej.

"Solidarność" przeciwstawiła się dalszej liberalizacji rynku pracy i ograniczaniu uprawnień pracowniczych. Będziemy takim działaniom stanowczo przeciwni, ponieważ naruszają one poczucie bezpieczeństwa i w praktyce pogłębią kryzys i zwielokrotnią jego negatywne oddziaływania - czytamy w uchwale Komisji Krajowej.

Związek postanowił również rozpocząć kampanię "Solidarność na kryzys", której celem jest m.in. zachęcenie pracowników do wstępowania do NSZZ "Solidarność" i tworzenia nowych organizacji.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


27 listopada:

1892 - W Paryżu zakończył się zjazd działaczy polskich organizacji socjalistycznych, który utworzył Związek Zagraniczny Socjalistów Polskich i przyjął założenia do "Szkicu programu Polskiej Partii Socjalistycznej".

1921 - W Uhrovcu urodził się Alexander Dubček, działacz polityczny, przywódca obozu reform z okresu praskiej wiosny.

1924 - Początek zakończonego częściowym zwycięstwem strajku 120 tysięcy włokniarzy (głównie okręg łódzki); postulaty płacowe.

1978 - Założono Partię Pracujących Kurdystanu (PKK).

1986 - W całej Francji 600 tys. studentów i licealistów manifestowało przeciwko forsowanemu przez prawicowy rząd projektowi zmian w szkolnictwie wyższym.

2005 - Manuel Zelaya wygrał wybory prezydenckie w Hondurasie.

2012 - Palestyna: W Ramallah odbyła się ekshumacja zwłok Jasira Arafata.


?
Lewica.pl na Facebooku