OM PPP o planach uelastyczniania czasu pracy i form zatrudnienia

[2009-03-03 17:26:58]

2 marca Organizacja Młodzieżowa Polskiej Partii Pracy wydała stanowisko w którym wyraziła swój sprzeciw wobec planów dalszego uelastyczniania czasu pracy i form zatrudnienia, przygotowywanym przez rząd Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Od kilkunastu lat w Polsce rozciągano czas pracy, liberalizowano prawo pracy i formy zatrudnienia. Efekty są widoczne gołym okiem: Polacy pracują najdłużej w Europie, ogromny procent ludzi, zwłaszcza młodych, zatrudniony jest na "umowy śmieciowe" - pozakodeksowe formy pracy, nie tylko oznaczające mniejsze zarobki, ale też nie oferujące absolutnie żadnej ochrony przed zwolnieniem. Znaczną część wypłaty stanowią różnego rodzaju premie, które mogą być odebrane pod byle jakim pozorem - czytamy w dokumencie.

Zdaniem OM PPP w tej sytuacji kryzys gospodarki kapitalistycznej okazał się dla młodych pracowników tym gorszą katastrofą, a obecnie są oni dziesiątkami tysięcy wyrzucani na bruk, zwłaszcza, jeżeli pracują w agencjach pracy tymczasowej, gdzie nie są nawet zwalniani – po prostu nie przedłuża się im umowy o pracę. Jak dodają znacznie osoby te nie mają praktycznie możliwości zrzeszania się w związkach zawodowych.

OM PPP zwraca uwagę na kolejne propozycje które idą w tym kierunku takie jak projekty, przygotowywane przez Ministerstwo Pracy, zakładają m.in. przedłużenie dopuszczalnego okresu zatrudniania przez agencję tymczasową do 18 miesięcy, plany zwiększenia czasu pracy do ponad 48 godzin tygodniowo przy jednoczesnym zmniejszeniu dodatku za pracę w nadgodzinach i w "wolną" sobotę czy wprowadzenie indywidualnych kont czasu pracy. Według organizacji wszystkie te zmiany służą stworzeniu społeczeństwa niewolników – pracowników bez pewności zatrudnienia, bez związków zawodowych, gotowych do harówki przez cały dzień w zależności od potrzeb szefa, za marne grosze.

Organizacja Młodzieżowa Polskiej Partii Pracy postuluje aby pracodawcy, którzy nie są w stanie utrzymać miejsc pracy, oddali swoje zakłady pod własność publiczną i kontrolę pracowników. Jeżeli myślą, że bez oporu damy sobie odebrać ostatnie prawa pracownicze, mylą się – młodzi pracownicy w Polsce umieją uczyć się z doświadczeń swoich kolegów z Włoch, Francji czy Grecji - kończą swoje stanowisko działacze młodzieżówki.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


21 kwietnia:

1837 - W Næstved urodził się Fredrik Bajer, duński działacz pokojowy i na rzecz równouprawnienia kobiet, publicysta, laureat Pokojowej Nagrody Nobla 1908.

1871 - W Warszawie urodził się Feliks Perl, działacz PPS, publicysta.

1920 - W Częstochowie podczas demonstracji bezrobotni domagali się oprócz pracy i chleba zakończenia wojny z bolszewikami.

1946 - W Firle zmarł John Maynard Keynes, wybitny brytyjski ekonomista (z wykształcenia matematyk), którego poglądy wywarły ogromny wpływ na rozwój myśli ekonomicznej w XX w.

1948 - Żydowska organizacja bojowa Hagana zaatakowała Hajfę, doprowadzając do ucieczki 100 tys. Arabów.

1967 - W Grecji doszło do zamachu stanu prawicowych "czarnych pułkowników".

1971 - W Częstochowie zmarł Józef Kaźmierczak, działacz PPS i TUR, 1928-30 poseł na Sejm.

1974 - W Londynie powołano trockistowski Komitet na rzecz Międzynarodówki Robotniczej.

2004 - Józef Oleksy został wybrany na marszałka Sejmu RP, zastępując Marka Borowskiego.

2009 - Afrykański Kongres Narodowy wygrał wybory parlamentarne w RPA.


?
Lewica.pl na Facebooku