Boliwia: Udaremniony zamach stanu (akt.)

[2009-04-17 00:14:12]

Władze Boliwii podały, że siły specjalne tego kraju udaremniły próbę zamachu na życie prezydenta Evo Moralesa oraz wiceprezydenta Álvaro Garcíi Linera. Troje zamachowców zginęło w czasie akcji sił specjalnych, dwóch kolejnych zostało aresztowanych. Agencje przynoszą sprzeczne doniesienia o narodowości zabitych i aresztowanych. Najczęściej pojawiają się informacje, że byli wśród nich Rumun, Węgrzy czy Irlandczyk oraz Boliwijczycy.

Akcja policji rozpoczęła się o godzinie 4.30 rano czasu miejscowego, kiedy to próbowano zatrzymać członków grupy, którzy spotkali się w hotelu "Las Américas". Według szefa policji wybuch został spowodowany przez członków grupy, którzy próbowali w ten sposób umożliwić sobie ucieczkę.

Według słów wiceprezydenta Linery śledztwo jednoznacznie wskazuje, jakie były przesłanki ideologiczne tych osób. Dokumenty znalezione przy nich pokazują, że byli to wyznawcy radykalnej ideologii prawicowej, faszystowskiej - stwierdził.

Zarówno policja, jak i czynniki rządowe podkreślają, że rozbita grupa działa na terenie prowincji Santa Cruz (będącego główną siedzibą przeciwników rządu prezydenta Moralesa powiązanych głównie z lokalnym wielkim biznesem) i jest odpowiedzialna za kilka zamachów skierowanych przeciw funkcjonariuszom rządowym, jak i politykom opozycji.

W czasie operacji znaleziono "arsenał broni" oraz "dokumenty świadczące o dokonanych atakach, ale także o planowanych zamachach". Jak powiedział wiceprezydent Linera, ofiarą kolejnego ataku miał paść członkowie rządu prefekta prowincji Santa Cruz, jednego z najtwardszych opozycjonistów prezydenta Moralesa.

Sam Rubén Costas oświadczył, że akcja policyjna to "czysty montaż", "show", a także próba zastraszenia opozycjonistów, bowiem doszło do niego przed planowanym spotkaniem opozycyjnych prefektów prowincji Santa Cruz, Tarija, Chuquisaca i Beni, którzy mieli debatować nad sposobami niedopuszczenia do reelekcji Moralesa w wyborach zaplanowanych na 6 grudnia.

Bartosz Nowaczyk


Udostępnij na Facebooku drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


7 kwietnia:

1772 - W Besançon urodził się Karol Fourier, francuski socjalista utopijny; uważany za twórcę terminu "feminizm".

1847 - W Thisted urodził się Jens Peter Jacobsen, duński poeta uznawany za jednego z najwybitniejszych twórców skandynawskich, biolog, zdeklarowany wolnomyśliciel i ateista.

1861 - Rosyjski oficer Jan Peucker popełnił samobójstwo nie chcąc strzelać do uczestników manifestacji w Warszawie.

1870 - W Karlsruhe urodził się Gustav Landauer, niemiecki anarchista i rewolucjonista, jeden z przywódców Bawarskiej Republiki Rad.

1889 - W Vicuña urodziła się Gabriela Mistral (właśc. Lucila Godoy Alcayaga), chilijska poetka, dyplomatka, działaczka oświatowa, feministka; w 1945 laureatka literackiej Nagrody Nobla.

1930 - W Santiago de Cuba urodziła się Vilma Espín, kubańska działaczka państwowa, rewolucjonistka, wieloletnia przewodnicząca Kubańskiej Federacji Kobiet.

1936 - Rozpoczął się strajk okupacyjny w fabryce "Metalurgia" w Częstochowie. Trwał do 14.06.

1943 - Utworzona została Polska Armia Ludowa (PAL), lewicowa konspiracyjna organizacja zbrojna, działająca w latach 1943–1945.

1963 - Proklamowano Socjalistyczną Republikę Jugosławii.

2010 - W wyniku protestów społecznych w Kirgistanie został obalony prezydent Kurmanbek Bakijew.

2011 - Mahamadou Issoufou z Nigerskiej Partii na rzecz Demokracji i Socjalizmu objął urząd prezydenta Nigru.

2012 - Joyce Banda została pierwszą kobietą-prezydentem Malawi i drugą kobietą-prezydentem w Afryce.


?
Lewica.pl na Facebooku