Śląsk: Pikiety przed domami prezesów Jastrzębskiej Spółki Węglowej

[2009-05-11 10:16:34]

Działacze związków zawodowych z Jastrzębskiej Spółce Węglowej pikietowali 5 maja przed domami prezesa Jastrzębskiej Spółki Węglowej Jarosława Zagórowskiego oraz jego zastępcy Mariana Ślęzaka.

Kilkunastu związkowców z transparentami "Zagórowski ręce precz od naszych kopalń" oraz "Stop podstępnej prywatyzacji" pojawiło się w Tychach przed blokiem w którym mieszka prezes JSW. Mieli także zdjęcia Zagórowskiego oraz ulotki na którym prezes spółki przedstawiony był w więziennym ubraniu i w kajdankach. Podobny protest odbył się pod domem Ślęzaka w Ustroniu.

Obaj szefowie JSW zapowiedzieli, że złożą cywilne pozwy wobec osób pikietujących w miejscu ich zamieszkania. Metody stosowane w ostatnim czasie przez niektóre związki zawodowe są skandaliczne i niezgodne z podstawowymi zasadami norm społecznych. Nękanie, groźby pod adresem członków zarządu, naruszanie miru domowego, urządzanie pikiet pod ich domami - są ścigane przez prawo i nie mogą być przez nas akceptowane - napisał zarząd JSW w oświadczeniu.

Związkowcy twierdzą, że w żaden sposób nie naruszyli prawa - w miejscach zamieszkania prezesów pojawiło się poniżej 15 osób, nie trzeba więc żadnych zezwoleń na takie zgromadzenie, uczestnicy pikiet w żaden sposób nie zakłócali spokoju czy ruchu ulicznego, a także nie zastraszali ani nie grozili prezesom. Rzecznik Komitetu Protestacyjnego, a jednocześnie szef NSZZ "Solidarność 80" w kopalni "Jas-Mos" Piotr Szereda dodał, że protestujący nie mają żadnych wątpliwości natury etycznej urządzając pikiety przed domami prezesów, ponieważ zarząd JSW usiłuje skłócić związki zawodowe i obraża ich liderów.

Konflikt w Jastrzębskiej Spółce Węglowej dotyczy m.in. tego, że od 11 maja pracodawcą dla górników ma być bezpośrednio spółka, a nie – jak dotąd – poszczególne kopalnie. Stare układy zbiorowe mają być docelowo zastąpione nowym, wspólnym. Kopalnie mają niewydobywać węgla w piątki, co prawdopodobnie odbije się na zarobkach górników. Zarząd JSW chce także zamrożenia płac.

Związkowcy domagają się ponadto odwołania wiceprezesa Ślęzaka, szefa Biura Zatrudnienia Płac i Polityki Społecznej, który, mimo iż pochodzi z wyboru załogi, poparł zmiany organizacyjne w spółce. Ponadto w liście odczytywanym w kopalnianych radiowęzłach Ślęzak zarzucił związkowcom, że dbają głównie o własne interesy i porównał ich do działaczy PZPR.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


24 listopada:

1957 - Zmarł Diego Rivera, meksykański malarz, komunista, mąż Fridy Kahlo.

1984 - Powstało Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych (OPZZ).

2000 - Kazuo Shii został liderem Japońskiej Partii Komunistycznej.

2017 - Sooronbaj Dżeenbekow (SDPK) objął stanowiso prezydenta Kirgistanu.


?
Lewica.pl na Facebooku