Nie chcą do Sejmu

[2009-06-11 14:37:20]

Joanna Senyszyn, Wojciech Olejniczak, Janusz Zemke - to troje posłów z klubu parlamentarnego Lewica, którzy utracą mandaty w związku z wyborem do Parlamentu Europejskiego. W przypadku ostatniego z wymienionych w powyższej trójce, istnieje problem ze znalezieniem następcy. W razie wygaśnięcia mandatu posła, jego miejsce zajmują kolejni pod względem ilości głosów kandydat lub kandydatka z tej samej listy wyborczej.

W przypadku Janusza Zemke, startującego w 2007 roku z listy Lewicy i Demokratów w okręgu bydgoskim, następcą powinien zostać Sławomir Jeneralski - były dziennikarz Telewizji Polskiej i były poseł SLD w latach 2005-2007. Jeneralski zapowiedział już jednak, że posłem być nie chce i w ogóle rezygnuje z działalności politycznej. Jak wyjaśnił w wypowiedzi dla "Gazety Wyborczej", chce zająć się pracą w firmie, którą założył i nie chce rezygnować z prywatności.

Kolejne miejsce na liście LiD w okręgu bydgoskim zajęła w 2007 roku Grażyna Ciemniak - senatorka SLD w latach 1993-1997 i posłanka tej partii w latach 2001-2007. Ciemniak jednak również raczej nie chce wracać do Sejmu. Zrezygnowała też z działalności partyjnej.

Być może zatem drugim - obok Anny Bańkowskiej - posłem SLD z okręgu bydgoskiego zostanie dopiero piąty pod względem zdobytych głosów Zbigniew Jaszczuk, który sprawuje do tej pory funkcję starosty powiatu żnińskiego. Jaszczuka poparło w 2007 roku 2501 osób, zaś Zemke, którego miałby zastąpić, otrzymał ponad 42 tysiące głosów.

Problemem może być także zastępstwo w okręgu gdyńskim, z którego w 2007 roku wywalczyła mandat Joanna Senyszyn. Według liczby uzyskanych głosów, trzeci na liście jest Władysław Szkop, były poseł Socjaldemokracji Polskiej. Szkop wprawdzie na Wiejską chciałby wrócić, jednak nie wiadomo, czy wróci do któregoś z centrolewicowych klubów lub kół parlamentarnych. W wypowiedzi dla TVN24 Szkop stwierdził bowiem enigmatycznie, że gdyby chciał mieć wpływ na politykę, powinien współpracować z partią rządzącą. Jednak przewodniczący SLD Grzegorz Napieralski wyraził nadzieję, że Szkop wejdzie do klubu parlamentarnego Lewica.

Jedynie w przypadku zastępstwa za Wojciecha Olejniczaka nie ma problemu. Sylwester Pawłowski - łódzki radny i były poseł SLD w latach 2005-2007 - już zadeklarował wolę objęcia mandatu po Olejniczaku i zapowiedział, że w Sejmie będzie zajmował się kwestiami edukacji i pomocy społecznej.

W związku z wyborem niektórych dotychczasowych posłów i posłanek do Parlamentu Europejskiego, zmiany personalne nastąpią także w innych klubach parlamentarnych, a nawet w Prezydium Sejmu. Jest to spowodowane wyborem na europosła dotychczasowego wicemarszałka Sejmu Jarosław Kalinowskiego. Nieoficjalnie mówi się, że Kalinowskiego miałaby zastąpić na stanowisku wicemarszałka posłanka PSL Ewa Kierzkowska. Byłaby jedyną kobietą we władzach Sejmu obecnej kadencji.

Bartłomiej Kacper Przybylski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Opolu!
Opole, ul. Kopernika 13
13 maja 2025 (wtorek), godz. 13.00
Zandberg we Wrocławiu!
Wrocław, Rynek
13 maja 2025 (wtorek), godz. 20.00
Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Zandberg w Krakowie!
Kraków, Mały Rynek
14 maja (środa), godz. 20:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz

Więcej ogłoszeń...


14 maja:

1771 - W Newtown urodził się Robert Owen, walijski działacz socjalistyczny, pionier ruchu spółdzielczego.

1906 - Członek OB PPS Baruch Szulman dokonał w Warszawie udanego zamachu bombowego na podkomisarza policji carskiej N. Konstantinowa. Podczas ucieczki z miejsca zdarzenia został zastrzelony.

1920 - W Warszawie rozpoczął się I Kongres Klasowych Związków Zawodowych.

1940 - W Toronto zmarła Emma Goldman, teoretyczka anarchizmu, bojowniczka o prawa kobiet, uczestniczka Rewolucji Rosyjskiej 1917 roku i Hiszpańskiej 1936 roku.

1943 - W Sielcach nad Oką sformowano 1. Dywizję Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.

1944 - Nierozstrzygnięta bitwa pod Rąblowem pomiędzy polsko-radzieckimi oddziałami partyzanckimi a wojskiem niemieckim.

1988 - W Hadze zmarł Willem Drees, holenderski polityk Partii Pracy (PvdA), 1948-58 - premier Holandii.

1999 - Malam Bacai Sanhá (PAIGC) został prezydentem Gwinei Bissau.

2022 - USA: 18-letni zwolennik białej supremacji Payton Gendron otworzył ogień do czarnoskórych osób przebywających w supermarkecie w Buffalo w stanie Nowy Jork, zabijając 10 i raniąc 3 z nich, po czym oddał się w ręce policji.


?
Lewica.pl na Facebooku