Referendum w JSW: Wiceprezes stracił stanowisko
[2009-06-23 17:41:25]
Za odwołaniem wiceprezesa opowiedziało się 11,5 tys. pracowników, czyli 95,9 proc. głosujących. Frekwencja wyniosła 53,7 proc., a więc głosowała ponad połowa ogółu zatrudnionych, co oznacza, że wynik referendum jest wiążący i Ślęzak będzie musiał pożegnać się ze stanowiskiem. Najpierw jednak dokumentacja referendum trafi do Rady Nadzorczej, która odwoła Ślęzaka, a następnie ogłosi nowe wybory na stanowisko zastępcy prezesa. Dobrze się stało, że górnicy w referendum podjęli taką decyzję. Powinna ona zapaść już znacznie wcześniej, jednak lepiej późno, niż wcale - stwierdził Krzysztof Łabądź, lider Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień 80" w JSW i przewodniczący tego związku w kopalni "Budryk". Jeśli ktoś jest desygnowany do zarządu z ramienia załogi to nie po to by reprezentował interesy pana prezesa, ale załogi właśnie i mamy nadzieję, że tak postępować będzie nowy wiceprezes do spraw pracy - dodał. Marian Ślęzak funkcję we władzach spółki pełnił 8 lat. Ten były działacz NSZZ "Solidarność" został wybrany do zarządu JSW, jako reprezentant załogi. Jednak w ostatnim czasie utracił zaufanie i poparcie związków zawodowych działających w spółce, które zarzucały mu legitymizowanie szkodliwych dla pracowników, kopalń i całej spółki decyzji podejmowanych przez resztę zarządu. Związkowcy z JSW krytykują działania antykryzysowe zarządu, m.in. zmianę struktury organizacyjnej firmy, wypowiedzenie układów zbiorowych, zamrożenie płac czy wprowadzenie piątków bez wydobycia węgla, aby dostosować ilość węgla do możliwości jego sprzedaży. Z kolei 22 czerwca minister gospodarki zdymisjonował wiceprezes spółki z Jastrzębia Zdroju ds. finansowych, Grażynę Bulę. Dymisja była związana z umowami opcji walutowych, które zawarła Jastrzębska Spółka Węglowa. Wbrew oczekiwaniom nie odwołano prezesa spółki, Jarosława Zagórowskiego. Można być rozczarowanym, że nie odwołano prezesa Zagórowskiego - powiedział dla portalu wnp.pl Wacław Czerkawski, wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Mury, militaryzacja, wsobność.
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Manichejczycy i hipsterzy
- Pod prąd!: Spowiedź Millera
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Wolność wilków oznacza śmierć owiec
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
23 listopada:
1831 - Szwajcarski pastor Alexandre Vinet w swym artykule na łamach "Le Semeur" użył terminu "socialisme".
1883 - Urodził się José Clemente Orozco, meksykański malarz, autor murali i litograf.
1906 - Grupa stanowiąca mniejszość na IX zjeździe PPS utworzyła PPS Frakcję Rewolucyjną.
1918 - Dekret o 8-godzinnym dniu pracy i 46-godzinnym tygodniu pracy.
1924 - Urodził się Aleksander Małachowski, działacz Unii Pracy. W latach 1993-97 wicemarszałek Sejmu RP, 1997-2003 prezes PCK.
1930 - II tura wyborów parlamentarnych w sanacyjnej Polsce. Mimo unieważnienia 11 list Centrolewu uzyskał on 17% poparcia.
1937 - Urodził się Karol Modzelewski, historyk, lewicowy działacz polityczny.
1995 - Benjamin Mkapa z lewicowej Partii Rewolucji (CCM) został prezydentem Tanzanii.
2002 - Zmarł John Rawls, amerykański filozof polityczny, jeden z najbardziej wpływowych myślicieli XX wieku.
?