Szef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy przyrównał Polaków do Gestapo

[2009-07-03 23:09:17]

Szef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Walentyn Naliwajczenko, mianowany przez Wiktora Juszczenkę otworzył muzeum ofiar totalitaryzmów we Lwowie. Przyrównał przy tym polskie działania wobec Ukraińców do akcji Gestapo i NKWD.

Na ukraińskiej ziemi władze zmieniały się jedna za drugą. Miały jeden wspólny cel: zniszczyć wszystko, co ukraińskie, rozbić jedność naszego narodu. Nieważne, czy do więzienia na ulicy Łąckiego kierowała polska policja, niemieckie Gestapo czy radzieckie NKWD. Ich głównymi więźniami byli bojownicy o niepodległość, członkowie ruchu wyzwoleńczego. Więzienie na Łąckiego było nie tylko więzieniem, ale katownią, gdzie dochodziło do zbrodni przeciwko ludzkości - powiedział Naliwajczenko.

Muzeum znajduje się w gmachu byłego więzienia istniejącego w czasach II RP, po roku 1939 przejętego przez NKWD, a w 1941 przez nazistów.

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
DEMONSTRACJA: ZATRZYMAĆ IZRAELSKĄ MACHINĘ ŚMIERCI
Warszawa, Plac Zamkowy
5 października (sobota), godz.13.00
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


26 października:

1866 - W Zbarażu urodził się Ignacy Daszyński, wybitny działacz socjalistyczny, premier rządu ludowego, marszałek sejmu, poseł do sejmu wiedeńskiego, współzałożyciel Polskiej Partii Socjalno-Demokratycznej Galicji i Śląska Cieszyńskiego, potem w PPS.

1916 - Urodził się François Mitterrand, socjalistyczny polityk francuski, prezydent Francji w latach 1981-1995. Uznawany w prawie wszystkich sondażach i rankingach, za jednego z dwóch - obok de Gaulle'a - największych prezydentów w historii.

1923 - Militaryzacja kolei, czyli powołanie strajkujących kolejarzy na "ćwiczenia wojskowe", w czasie których mieli wykonywać swoje obowiązki zawodowe.

1930 - Przed Sądem Okręgowym w Warszawie rozpoczął się tzw. proces brzeski. Na ławie oskarżonych zasiadło 11 przywódców Centrolewu.

1939 - Rozwiązanie PPS przez jej władze; powstała konspiracyjna organizacja polityczna WRN.

1945 - Bolesław Bierut wydał dekret nacjonalizacyjny o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze miasta stołecznego Warszawy.

1957 - Zmarł Nikos Kazantzakis, grecki powieściopisarz, poeta, dramaturg, tłumacz i myśliciel o lewicowych poglądach; najczęściej tłumaczony grecki autor.

1959 - Urodził się Evo Morales, lewicowy prezydent Boliwii.

1972 - W Dahomeju (obecnie Benin) władzę przejęła armia, tworząc wojskowy rząd rewolucyjny.

2013 - Zakończyły się przedterminowe wybory parlamentarne w Czechach. Największe poparcie uzyskały: Czeska Partia Socjaldemokratyczna (20,45% głosów), Akcja Niezadowolonych Obywateli (18,65%), Komunistyczna Partia Czech i Moraw (14,91%) oraz TOP 09 (11,99%).

2014 - Urzędująca prezydent Brazylii Dilma Rousseff została wybrana na II kadencję.

2017 - Jacinda Ardern (LP) objęła urząd premiera Nowej Zelandii.


?
Lewica.pl na Facebooku