Apel do sekretarza generalnego ONZ na rzecz uwolnienia Ahmada Saadata

[2009-07-08 22:55:40]

Kampania Na Rzecz Uwolnienia Ahmada Saadata zebrała podpisy ponad 400 organizacji i osób prywatnych na rzecz uwolnienia znajdującego się obecnie w samotnej celi w izraelskim więzieniu w Aszkelonie sekretarza generalnego Ludowego Frontu Wyzwolenia Palestyny oraz pozostałych palestyńskich więźniów politycznych, których liczbę szacuje się na 11000-12000. List z podpisami został dziś doręczony sekretarzowi generalnemu ONZ Banowi Ki-Munowi.

Działacze Kampanii wystosowali sygnatariuszom i sygnatariuszkom podziękowania, wzywając ich do jak najskuteczniejszego rozprzestrzeniania informacji o liście do Ban Ki-Muna, jak też działalności Kampanii. Zachęcają oni do tworzenia lokalnych komitetów Przyjaciół Ahmada Saadata, oraz aktywnych działań na rzecz jego oraz wszystkich więźniów politycznych w Palestynie i na świecie.

W liście do Ban Ki-Muna czytamy m.in.: My, niżej podpisani, organizacje i osoby, apelujemy do pana o natychmiastowe podjęcie działań w obronie życia, zdrowia i praw ponad 11000 palestyńskich więźniów politycznych przetrzymywanych w więzieniach izraelskich. Wśród nich, jak wskazują autorzy listu, poza Ahmedem Saadatem znajdują się m.in. czołowy działacz Fatah, Marwan Barghuti, oraz dziesiątki innych ważnych działaczy palestyńskich.

Jak czytamy w liście, warunki, w jakich znajdują się więźniowie palestyńscy, oznaczają pogwałcenie wszelkich standardów międzynarodowych. Powodem ich uwięzienia jest odmowa uznania brutalnej okupacji, której poddany jest ich kraj i ich naród. Notorycznie uniemożliwia im się kontakt z rodziną, dostęp do książek i gazet, umieszcza w samotnych celach. Niedawno Saadat, którego umieszczono w samotnej celi, mimo doznanej kontuzji odmawiając pomocy medycznej, podjął dziewięciodniowy strajk głodowy w proteście przeciw takim praktykom.

Autorzy listu do Ban Ki-Muna stwierdzają, że Saadat i inni poddani podobnym represjom są traktowani w ten sposób, gdyż pozostają rozpoznawalnymi i ważnymi przywódcami narodowymi, zaś strajk głodowy więzionego przywódcy LFWP stał się iskrą, za sprawą której tysiące ludzi na świecie zaczęło domagać się jego uwolnienia, jako żywego symbolu niezłomności i siły więźniów palestyńskich, znajdujących się w izolacji i straszliwych warunkach. Podkreślają międzynarodowe zaangażowanie organizacji na rzecz praw człowieka i na rzecz sprawiedliwości społecznej.

Dalej czytamy: Los tych 11000 palestyńskich więźniów politycznych stanowi fundamentalną kwestię sprawiedliwości. Podobnie, jak stwierdzają autorzy listu, powiedzieć można o losie całej społeczności palestyńskiej, zarówno więźniach politycznych, jak też Palestyńczykach żyjących w oblężonym więzieniu pod otwartym niebem w Gazie czy na ściśniętym murem Zachodnim Brzegu, wreszcie o uchodźcach palestyńskich. Autorzy oskarżają Organizację Narodów Zjednoczonych i inne ciała oficjalnej społeczności międzynarodowej o współudział w uniemożliwianiu realizacji niezbywalnych praw narodu palestyńskiego, wzywając do natychmiastowego zaprzestania takich praktyk oraz do konkretnych działań na rzecz położenia kresu torturom, okrutnemu i nieludzkiemu traktowaniu więźniów palestyńskich oraz uwolnienia ich wszystkich z więzień okupanta izraelskiego.

Ahmad Saadat przebywa w więzieniu od 2002 r., gdy armia izraelska podjęła oblężenie siedziby Jasera Arafata. Warunkiem jego zaprzestania było uwięzienie przez Władze Palestyńskie Saadata i czterech jego towarzyszy, pod okiem strażników z USA i Wielkiej Brytanii. Związane z Arafatem władze zgodziły się na to, za co spotkały się z powszechnymi oskarżeniami o kolaborację. Jednakże 14 marca 2006 r., niedługo po zwycięstwie Hamasu w wyborach do Palestyńskiego Zgromadzenia Ustawodawczego, izraelska armia okupacyjna podjęła szturm na więzienie w Jerychu, zabijając dwie osoby oraz porywając znajdującego się tam Saadata i jego towarzyszy. Tuż przed tym więzienie opuścili, ostrzeżeni o zbliżającym się szturmie, zagraniczni strażnicy.

25 grudnia 2008 r., na dwa dni przed najbardziej niszczycielską w historii inwazją izraelskiej armii okupacyjnej na Strefę Gazy, Saadat został skazany przez pseudosądowe ciało biurokratyczno-wojskowe na 30 lat więzienia. Konsekwentnie odmawia on jakiegokolwiek uznania dla jurysdykcji, której został poddany, uznając ją za część zbrodniczego aparatu okupacyjnego.

Pełna treść listu do Bana Ki-Muna wraz z podpisami dostępna jest tutaj.

Paweł Michał Bartolik


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



25 LAT POLSKI W NATO(WSKICH WOJNACH)
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
13 marca 2024 (środa), godz. 18.30
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
Szukam muzyków, realizatorów dźwięku do wspólnego projektu.
wszędzie
zawsze

Więcej ogłoszeń...


18 kwietnia:

1904 - Ukazało się pierwsze wydanie francuskiego lewicowego dziennika L'Humanité.

1905 - Pierwsze walki na barykadach prowadzone z policją i wojskiem przez łódzkich robotników.

1937 - Podczas strajku chłopskiego w Racławicach doszło do starć z policją, w wyniku których zginęło trzech chłopów.

1955 - W Princeton zmarł Albert Einstein, genialny fizyk, socjalista.

1970 - W Warszawie zmarł Michał Kalecki, wybitny ekonomista, profesor Zakładu Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk i Szkoły Głównej Planowania i Statystyki, członek rzeczywisty PAN.

1973 - Ukazało się pierwsze wydanie francuskiego centrolewicowego dziennika Libération.


?
Lewica.pl na Facebooku