Kolumbijski Kongres zadecydował ostatecznie o zorganizowaniu referendum, w którym Kolumbijczycy decydować będą o zmianach konstytucji tego południowoamerykańskiego kraju. Jeśli w referendum zapadnie decyzja aprobująca nowe prawo prezydent Álvaro Uribe będzie mógł ubiegać się o wybór na trzecią, kolejną kadencję. Obecne przepisy zezwalają na dwukrotne sprawowanie najwyższej funkcji w kraju.
Kolumbijskie prawo przewiduje, że referendum każdorazowo zwoływane jest przez Kongres na mocy ustawy. O jej kształt toczyła się w ostatnim czasie zażarta dyskusja. Prezydent Uribe oskarżany był przez opozycję o ciągoty autorytarne, a deputowany Partii Liberalnej Guillermo Rivera porównał prezydenta Uribe do wielkiego wroga Uribe, aktualnego prezydenta Wenezueli Hugo Cháveza.
Opozycja zbojkotowała ostatecznie głosowanie więc prawo zostało przyjęte stosunkiem 85 głosów za i 5 - przeciw.
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
1834 - W Bernie w Szwajcarii powstała tajna organizacja postępowa "Młoda Polska"; jej założycielem był Joachim Lelewel.
1916 - W Dublinie został rozstrzelany James Connolly, czołowy działacz i teoretyk irlandzkiego ruchu socjalistycznego, przywódca powstania wielkanocnego.
1943 - Po upadku powstania w getcie warszawskim Szmul Zygielbojm, członek Rady Narodowej z ramienia żydowskiej socjalistycznej partii Bund, popełnił samobójstwo przez samospalenie w proteście przeciw bezczynności aliantów wobec ludobójstwa Żydów.
1949 - Urodziła się Elena Salgado, polityk hiszpańska, działaczka PSOE, w latach 2009-2011 pełniła funkcję wicepremiera oraz ministra finansów w rządzie José Zapatero.
1997 - W wyniku obrażeń odniesionych w wypadku samochodowym zmarł prof. Wacław Dec, ceniony ginekolog i położnik. Decyzją łódzkiego abp. Wł. Ziółka odmówiono odprawienia mszy i pochówku z udziałem księdza.
2008 - W Warszawie zmarła Irena Sendlerowa, działaczka społeczna związana z PPS, Sprawiedliwa wśród Narodów Świata.