Lublin: Protest pracowników UMCS na inauguracji roku akademickiego

[2009-10-23 15:15:08]

Blisko 100 osób uczestniczyło w proteście przed rektoratem Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego. W manifestacji wzięli udział przedstawiciele związków zawodowych - NSZZ "Solidarność", Związku Nauczycielstwa Polskiego, NSZZ "Solidarność 80", Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Inicjatywa Pracownicza i Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień 80", a także Kancelarii Sprawiedliwości Społecznej i Klubu Krytyki Politycznej.

Pikietujący przeciwstawiali się grupowym zwolnieniom, które mają objąć blisko 400 pracowników obsługi UMCS w tym m.in. m.in. pracowników technicznych, portierów, szatniarzy, sprzątaczek. Mieli transparenty z hasłami: "Restrukturyzacja wg UMCS wypowiedzenia dla sprzątaczek, nowa toyota dla rektora", "Uniwersytet w służbie ludu, nie kosztem ludu", "Żądamy uznania postulatów związków zawodowych i jawności audytu! Outsourcing to wyzysk!". Skandowano m.in.: "Stracimy robotę, bo rektor kupił toyotę!", "Prawa człowieka, a nie prawa rynku" i "Solidarność naszą bronią".

Protestujący chcieli wejść do budynku uczelni na inaugurację jednak nie pozwoliła na to wynajęta firma ochroniarska Impel. Pikietujących mijali idący na uroczystą inaugurację roku akademickiego zaproszeni goście, profesorowie, ambasadorowie i rektorzy innych uczelni. Pracownicy chcieli wręczyć rektorowi mopa i wiadro, ten jednak uciekł. W stronę rektora oraz ochroniarzy poleciały jajka. W kierunku ochroniarzy pracownicy skandowali: "Impel = Gestapo" i "Faszyści", zaś do władz uczelni "Tchórze".

Zadłużenia uczelni nie da się spłacić dzięki zwalnianiu ludzi zarabiających po 800 zł miesięcznie. W takim mieście jak Lublin, to wyrok ubóstwa, to wprowadzenie człowieka na równię pochyłą, na końcu której czeka na człowieka bieda, bezdomność, wykluczenie społeczne - stwierdził Jarosław Niemiec z Kancelarii Sprawiedliwości Społecznej.

Rafał Błachnio z lubelskiego Klubu Krytyki Politycznej poinformował o działaniach Samorządu Studentów UMCS, który nie chciał wydać zgody na powieszenie na uczelni plakatów na temat zbiórki podpisów przeciwko zwolnieniom. Odczytał także list otwarty Porozumienia Kobiet 8 Marca, który podpisały już m.in. prof. Maria Janion, prof. Stanisław Obirek, prof. Irena Grudzińska-Gross, Izabela Jaruga-Nowacka, Hanna Samson i Kinga Dunin.

Szymon Martys z WZZ "Sierpień 80" powiedział, że związek ten solidaryzuje się z protestem pracowników uczelni. Mówił także o działaniach firmy Impel i protestach, które przeciwko niej organizował "Sierpień 80". Grzegorz Nowicki z KSS opowiadał z kolei o solidarności jaką okazuje manifestującym pracownikom obsługi wielu pracowników naukowych UMCS.

Michał Warecki


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



DEMONSTRACJA: ZATRZYMAĆ IZRAELSKĄ MACHINĘ ŚMIERCI
Warszawa, Plac Zamkowy
5 października (sobota), godz.13.00
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


22 października:

1923 - Początek kilkunastudniowego strajku kolejarzy krakowskich.

1923 - W Hamburgu wybuchło powstanie robotnicze pod przywództwem KPD.

1929 - James Scullin został premierem laburzystowskiego rządu Australii.

1936 - W Hiszpanii utworzono Brygady Międzynarodowe.

1953 - Laos ogłosił niepodległość.

1963 - Państwa członkowskie RWPG powołały Międzynarodowy Bank Współpracy Gospodarczej.

1964 - Jean-Paul Sartre uhonorowany literacką Nagrodę Nobla.

1971 - W Holandii powstała Partia Socjalistyczna (SP).

1983 - W RFN ponad milion osób wzięło udział w protestach przeciwko zbrojeniom atomowym.

1990 - W Paryżu zmarł Louis Althusser, francuski filozof marksistowski, jeden z głównych przedstawicieli marksizmu strukturalistycznego.

2002 - W Niemczech utworzono drugi rząd Gerharda Schrödera.

2011 - Założono centrolewicową partię polityczną Pozytywna Słowenia.

2020 - Trybunał Konstytucyjny orzekł, że możliwość aborcji z powodu ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodna z Konstytucją RP, co wywołało protesty osób niezgadzających się z tym wyrokiem.


?
Lewica.pl na Facebooku