Lublin: Porozumienie między władzami UMCS i związkami zawodowymi

[2009-10-30 20:20:21]

30 października doszło do porozumienia między władzami Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, a działającymi na terenie uczelni trzema związkami zawodowymi - Związkiem Nauczycielstwa Polskiego, NSZZ "Solidarność" oraz NSZZ "Solidarność 80". Przewiduje ono, że UMCS odstąpi od zwolnienia 400 pracowników obsługi i od organizowania przetargu dla firm outsourcingowych.

Na mocy porozumienia pracę straci 150 osób, w tym w pierwszej kolejności osoby, które mogą przejść na wcześniejszą emeryturę. Zachowana ma być także większość osłon socjalnych zapowiadanych przez rektora w tym odprawy, szkolenia i doradztwo zawodowe. Mniejsze zwolnienia są możliwe dzięki temu, że związki zawodowe zgodziły się na dociążenie osób zajmujących się sprzątaniem, likwidację stanowisk szatniarzy, woźnych i starszych woźnych, a także przejęcie obowiązków zwalnianych ludzi przez innych pracowników obsługi.

Oficjalne podpisanie porozumienia ma odbyć się 6 listopada. W związku z tym odwołano planowaną na 4 listopada demonstrację pracowników obsługi UMCS.

Sprawa zwolnień na lubelskim uniwersytecie odbiła się szerokim echem w środowisku akademickim w Lublinie i poza nim. Akcję zbierania podpisów przeciw zwolnieniom zainicjowali studenci. Listy w obronie pracowników technicznych wystosowały m.in. Porozumienie Kobiet 8 Marca i europoseł SLD Wojciech Olejniczak. W protesty pracowników zaangażowały się różne organizacje społeczne i związki zawodowe, przede wszystkim Kancelaria Sprawiedliwości Społecznej, a także Klub Krytyki Politycznej, Ogólnopolski Związek Zawodowy Inicjatywa Pracownicza, Związek Zawodowy Górników w Polsce i Wolny Związek Zawodowy "Sierpień 80".

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Bielsku-Białej!
Pomnik Reksia przy ul. 11 Listopada
10 maja (sobota), godz. 11:00
Zandberg w Tychach!
Tychy, Plac Baczyńskiego
10 maja (sobota), godz. 15:00
Zandberg w Katowicach!
Katowice, plac Miarki
10 maja (sobota), godz. 20:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona

Więcej ogłoszeń...


12 maja:

1834 - W Bernie w Szwajcarii powstała tajna organizacja postępowa "Młoda Polska"; jej założycielem był Joachim Lelewel.

1916 - W Dublinie został rozstrzelany James Connolly, czołowy działacz i teoretyk irlandzkiego ruchu socjalistycznego, przywódca powstania wielkanocnego.

1943 - Po upadku powstania w getcie warszawskim Szmul Zygielbojm, członek Rady Narodowej z ramienia żydowskiej socjalistycznej partii Bund, popełnił samobójstwo przez samospalenie w proteście przeciw bezczynności aliantów wobec ludobójstwa Żydów.

1949 - Urodziła się Elena Salgado, polityk hiszpańska, działaczka PSOE, w latach 2009-2011 pełniła funkcję wicepremiera oraz ministra finansów w rządzie José Zapatero.

1997 - W wyniku obrażeń odniesionych w wypadku samochodowym zmarł prof. Wacław Dec, ceniony ginekolog i położnik. Decyzją łódzkiego abp. Wł. Ziółka odmówiono odprawienia mszy i pochówku z udziałem księdza.

2008 - W Warszawie zmarła Irena Sendlerowa, działaczka społeczna związana z PPS, Sprawiedliwa wśród Narodów Świata.


?
Lewica.pl na Facebooku