Głogów: Przytułek pozbył się niepełnosprawnego mężczyzny

[2009-11-27 13:27:28]

24 listopada Przytulisko dla Najuboższych im. Św. Siostry Faustyny w Żukowicach pod Głogowem pozbyło się niepełnosprawnego, 24-letniego mężczyzny wyrzucając go na bruk. Mężczyzna ten 13 listopada został nielegalnie wyeksmitowany przez gminę Głogów z kamienicy przy ul. Merkurego 6 w Głogowie. Eksmisji tej dokonano w okresie ochronnym de facto nie wskazując nawet pomieszczenia tymczasowego. Wskazane decyzją gminy pomieszczenie tymczasowego miało mieścić się w podlegającym pod parafie rzymskokatolicką przytulisku. Gmina nie postarała się nawet uzgodnić tej decyzji z władzami przytuliska. W konsekwencji niepełnosprawny mężczyzna z 24 metrowego mieszkania trafił do zbiorowej sali ośrodka, do której nawet nie mógł przenieść swoich rzeczy. Do odrębnego pomieszczenia, zdaniem jednego z opiekunów ośrodka miał zostać przeniesiony dopiero wówczas, jak sprawdzi się w zbiorowej sali.

Opiekunom nie podobało się, że cierpiący na schizofrenię mężczyzna zbyt często opuszcza ośrodek. Dlatego kazali mu go opuścić na stałe. Mężczyznę przygarnęli znajomi z kamienicy z której go wyeksmitowano.

Budynek przy ul. Merkurego 6 to dawny hotel robotniczy należący do Kombinatu Górniczo – Hutniczego Huty Miedzi Głogów. Kombinat przekazał go gminie tytułem darowizny wraz z funduszami niezbędnymi do zmodernizowania budynku celem jego komunalizacji. Gmina nie spożytkowała otrzymanych środków we wskazanym celu i dalej świadczyła w nim usługi hotelowe. Gdy budynek dwa lata po wejściu w życie Ustawy o usługach turystycznej z 1997 roku stracił status hotelu, gdyż nie został przystosowany do wyznaczonych w niej standardów, nie przeszkadzało to gminie by nadal naliczać czynsz według stawek hotelowych, pomimo, że nie można w nim było prowadzić już usług hotelowych, a usługi świadczone przez gminę przybrały cech prostego najmu pomieszczeń z przeznaczeniem na zamieszkanie. W konsekwencji doszło do tego, że za 24 metrowe mieszkanie, miasto żądało ponad 800 zł czynszu (sic!).

Niepełnosprawny mężczyzna trafił do budynku przy Merkurego 6 na mocy decyzji poprzedniego prezydenta Głogowa gdy został wyeksmitowany ze swojego poprzedniego mieszkania, do którego trafił bezpośrednio ze wskazania Pogotowia Opiekuńczego, gdzie przebywał nim skończył 18 lat.

Za lokatorami wstawiła się Prokuratura Rejonowa w Głogowie, która działając w interesie publicznym wytoczyła kilka powództwa przeciwko gminie o uznanie stosunku najmu. Wszystkie powództwa prokuratury zostały oddalone przez sąd rejonowy w Głogowie. W obronie lokatorów wstawił się również rzecznik praw obywatelskich, który wydał korzystną dla lokatorów opinię prawną. Pomoc prawną lokatorom zaoferował również profesor prawa, wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego Hubert Izdepski.

Przeciwko eksmisji chorego na schizofrenię mężczyzny w opinii przesłanej prezydentowi Głogowa wypowiedział się niezależny poseł, lekarz psychiatra i były minister zdrowia Marek Balicki.

W spór po stronie lokatorów zaangażowany jest Wolny Związek Zawodowy "Sierpień 80", oraz od niedawna Kancelaria Sprawiedliwości Społecznej.

Piotr Krzyżaniak


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 listopada:

1831 - Szwajcarski pastor Alexandre Vinet w swym artykule na łamach "Le Semeur" użył terminu "socialisme".

1883 - Urodził się José Clemente Orozco, meksykański malarz, autor murali i litograf.

1906 - Grupa stanowiąca mniejszość na IX zjeździe PPS utworzyła PPS Frakcję Rewolucyjną.

1918 - Dekret o 8-godzinnym dniu pracy i 46-godzinnym tygodniu pracy.

1924 - Urodził się Aleksander Małachowski, działacz Unii Pracy. W latach 1993-97 wicemarszałek Sejmu RP, 1997-2003 prezes PCK.

1930 - II tura wyborów parlamentarnych w sanacyjnej Polsce. Mimo unieważnienia 11 list Centrolewu uzyskał on 17% poparcia.

1937 - Urodził się Karol Modzelewski, historyk, lewicowy działacz polityczny.

1995 - Benjamin Mkapa z lewicowej Partii Rewolucji (CCM) został prezydentem Tanzanii.

2002 - Zmarł John Rawls, amerykański filozof polityczny, jeden z najbardziej wpływowych myślicieli XX wieku.


?
Lewica.pl na Facebooku