TK: Wliczanie religii do średniej ocen - zgodne z konstytucją
[2009-12-03 10:02:17]
Ujmowanie ocen z religii w średniej na świadectwie, zostało początkowo zgłoszone w 2007 r. przez ówczesnego ministra edukacji, Romana Giertycha (dawniej LPR), a później zatwierdzone przez jego następcę na tym stanowisku - prof. Ryszarda Legutko (PiS). W związku z powyższym, w listopadzie 2007 r., posłowie ówczesnego klubu Lewicy i Demokratów zaskarżyli ministerialne rozporządzenie do Trybunału Konstytucyjnego. Argumentowali, że ocena z religii nie powinna być wliczana do średniej, z tego względu, iż jest to przedmiot nadobowiązkowy i praktyka taka byłaby - ich zdaniem - dyskryminująca dla osób nieuczęszczających na lekcje z tego przedmiotu. Trybunał orzekł, że rozporządzenie ministra edukacji nie stanowiło przejawu faworyzowania jakiegokolwiek światopoglądu, ponieważ rodzice i dzieci mają możliwość wyboru pomiędzy lekcjami religii i etyki. Zauważył również, że w praktyce wybór religii może być dokonywany pod presją społeczną - z tego względu, iż większość obywateli polskich to katolicy. Jednak - zdaniem Trybunału - nie świadczy to o niezgodności ministerialnego rozporządzenia z Konstytucją, a jedynie o niskiej tolerancji społecznej i nie jest to sprawa, którą mógłby się zajmować. Trybunał przypomniał również, że obecnie wszystkie oceny są wliczane do średniej. Nie jest rolą państwa narzucanie programu nauczania religii i sprowadzanie programu do nauczania religioznawstwa. Oznaczałoby to nie tylko naruszenie konstytucji, gdyż państwo ingerując w ten sposób nie zachowałoby bezstronności w sprawach przekonań religijnych oraz swobody ich wyrażania w życiu publicznym - głosi orzeczenie. Episkopat przyjął orzeczenie Trybunału - jak oświadczył jego rzecznik, ks. Józef Kloch - z satysfakcją, ale bez triumfalizmu. Natomiast były minister edukacji, Roman Giertych ogłosił klęskę postkomunistów. Wiceprzewodnicząca SLD, posłanka Jolanta Szymanek-Deresz podtrzymała wcześniejszą argumentację swojego klubu w tej sprawie. Zgodnie z konstytucją, państwo ma być bezstronne, neutralne, ma szanować autonomię Kościoła, a poprzez uwzględnianie oceny z religii w średniej ocen z innych przedmiotów - przedmiotów obowiązkowych, państwo niejako udziela autorytetu dla tej oceny wystawionej z religii, a ocena ta wystawiana jest według zasad nauczania określonych przez Kościół. Tu jest według nas oczywista ingerencja państwa - oceniła posłanka SLD. Według badań sondażowych Pentor z czerwca 2007 r. - większość obywateli polskich była przeciwna wliczaniu oceny z religii do średniej (za tym pomysłem opowiedziało się tylko 30 proc. ankietowanych). Poza tym, nie milkną również reperkusje niedawnego orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, który uznał wieszanie krzyży w szkołach za sprzeczne z włoską konstytucją. W ostatnich dniach z apelem o usunięcie krzyży ze szkolnych klas wyszła grupa uczniów XIV LO we Wrocławiu. Dyrektor szkoły zapowiedział, że wniosek uczniów rozpatrzy. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Mury, militaryzacja, wsobność.
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Manichejczycy i hipsterzy
- Pod prąd!: Spowiedź Millera
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Wolność wilków oznacza śmierć owiec
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
23 listopada:
1831 - Szwajcarski pastor Alexandre Vinet w swym artykule na łamach "Le Semeur" użył terminu "socialisme".
1883 - Urodził się José Clemente Orozco, meksykański malarz, autor murali i litograf.
1906 - Grupa stanowiąca mniejszość na IX zjeździe PPS utworzyła PPS Frakcję Rewolucyjną.
1918 - Dekret o 8-godzinnym dniu pracy i 46-godzinnym tygodniu pracy.
1924 - Urodził się Aleksander Małachowski, działacz Unii Pracy. W latach 1993-97 wicemarszałek Sejmu RP, 1997-2003 prezes PCK.
1930 - II tura wyborów parlamentarnych w sanacyjnej Polsce. Mimo unieważnienia 11 list Centrolewu uzyskał on 17% poparcia.
1937 - Urodził się Karol Modzelewski, historyk, lewicowy działacz polityczny.
1995 - Benjamin Mkapa z lewicowej Partii Rewolucji (CCM) został prezydentem Tanzanii.
2002 - Zmarł John Rawls, amerykański filozof polityczny, jeden z najbardziej wpływowych myślicieli XX wieku.
?