Kryzys: "Korekta czy załamanie systemu?"
[2009-12-06 19:32:43]
Jakub Grzegorczyk z LA przedstawił prezentowane przez różne opcje recepty na kryzys, wśród których są zarówno neoliberalne dalsze deregulowanie gospodarki jak i prawicowy oraz lewicowy keynesizm - w pierwszym przypadku regulujący jedynie system kapitalistyczny, a w drugim stawiający również na pewne ograniczone zmiany społeczne. Odbyła się dyskusja o tym czy uzasadnione jest transferowanie przez państwo publicznych pieniędzy na pomoc dla podmiotów prywatnych takich jak banki. Dyskutanci podkreślali, że lewica nie ma tu jednoznacznej odpowiedzi. Jako jedno z rozwiązań przedstawiono sytuację w której za państwową pomocą idą konkretne wymagania takie jak nakaz tworzenia we wspomaganych przedsiębiorstwach samorządu pracowniczego czy uzależnienie wsparcia od przestrzegania praw pracowniczych. Skrytykowano politykę bezwarunkowego wsparcia, która może doprowadzić do tego, że kapitaliści, tłumacząc się kryzysem będą oczekiwali od państwa coraz większych sum. Jan Reise z niemieckiej grupy Wildcat przedstawił sytuację w Niemczech, gdzie kryzys spowodował, że około 1,5 miliona pracowników ma przymusowo krótszy tydzień pracy, a co za tym idzie niższe pensje. Dodał, że pomimo tego w niektórych fabrykach, gdy pojawia się zapotrzebowanie w czasie tego krótszego tygodnia pracy produkuje się tyle samo co wcześniej, ponieważ podniesione zostały normy produkcji. Według mówcy Niemcy ucierpiały znacząco w wyniku kryzysu, ponieważ ich PKB w 45 proc. pochodzi z eksportu. Odbyła się również dyskusja dotycząca odpowiedzi ruchów społecznych na kryzys. Jarosław Urbański mówił o propozycjach OZZ IP, polegających na organizowaniu nie tylko samych pracowników, ale również bezrobotnych oraz postulatach takich jak walka z podwyższaniem wieku emerytalnego czy uelastycznianiem form zatrudnienia. Debatowano czy kryzys w Polsce może doprowadzić do fali protestów społecznych podobnej lub większej niż ta z lat 2002-2003. Pojawiły się głosy, że na razie trudno to ocenić jednak ruchy społeczne nie mogą pozostać bierne, ponieważ protesty społeczne mogą wybuchnąć nagle. Obszerne materiały z konferencji mają ukazać się w nowym numerze kwartalnika "Przegląd Anarchistyczny". |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Mury, militaryzacja, wsobność.
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Manichejczycy i hipsterzy
- Pod prąd!: Spowiedź Millera
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Wolność wilków oznacza śmierć owiec
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
23 listopada:
1831 - Szwajcarski pastor Alexandre Vinet w swym artykule na łamach "Le Semeur" użył terminu "socialisme".
1883 - Urodził się José Clemente Orozco, meksykański malarz, autor murali i litograf.
1906 - Grupa stanowiąca mniejszość na IX zjeździe PPS utworzyła PPS Frakcję Rewolucyjną.
1918 - Dekret o 8-godzinnym dniu pracy i 46-godzinnym tygodniu pracy.
1924 - Urodził się Aleksander Małachowski, działacz Unii Pracy. W latach 1993-97 wicemarszałek Sejmu RP, 1997-2003 prezes PCK.
1930 - II tura wyborów parlamentarnych w sanacyjnej Polsce. Mimo unieważnienia 11 list Centrolewu uzyskał on 17% poparcia.
1937 - Urodził się Karol Modzelewski, historyk, lewicowy działacz polityczny.
1995 - Benjamin Mkapa z lewicowej Partii Rewolucji (CCM) został prezydentem Tanzanii.
2002 - Zmarł John Rawls, amerykański filozof polityczny, jeden z najbardziej wpływowych myślicieli XX wieku.
?